Westworld İlk Sezonun Ardından Akıllarda Kalan Sorular

Westworld İlk Sezonun Ardından Akıllarda Kalan Sorular

HBO’nun 2016’daki en iddialı yapımları arasındaki Westworld 1. sezonuyla dünya genelinde milyonlarca kişilik bir izleyici kitlesine ulaştı. Jonathan Nolan’ın kaleminin her sahnede hissedildiği dizi hem görsel hem de hikaye olarak seyirciyi her bölümde kendisine hayran bıraktı. Westworld 1. sezondaki son bölümünün izleyicisiyle buluşmasının ardından yeni sezonda neler olacağıyla ilgili büyük soru işaretlerini de izleyicisine bıraktı. İşte onlardan bazıları:

~Ford gerçekten öldü mü?

Yoksa kendi robotunu yaptırdı da onu mu vurdurttu? Mesela 7.bölümde Bernard’ın Theresa’yı öldürdüğü evde bir makine vardır. Orada yapmış olamaz mı?

Hadi öldü diyelim, parkı kim yönetecek? Arnold yönetse, ilerde o da “ben de ortağımı özledim” diyerek Ford’un robotunu yapar mı?

~Maeve bilinç kazandı mı?

Bu da ayrı bir konu. Mademki önceki hikâyelerden bir şeyler hatırlıyor kazanmış demektir. Peki madem hatırlıyor hem de kızını ve Clementine’ı orada kalması için uydurulmuş hikâyeler olarak görüyor, niye trene binip kaçmıyor? Hikâyeye sadık kalan bir robot mu yoksa bilinci var mı?

~Bernard’ın/Arnold’ın durumu?

Şirketi kim yönetecek sorusuna cevap olarak Bernard en yakın olan isim. Peki nasıl? Sonuçta kendisi de robot ve bunu herhangi bir kimseye açıklayacak mı? Açıklamasa dahi Dolores ve Maeve bilmekteler. Onlar açıklarsa durumu nice olur? Kötü adamımız William da son sahnede şöyle bir bakış attı kendisine. O da biliyor.

~Elsie’ye ne oldu?

Tamam Bernard gırtlağını sıkıyordu ama boynunun kırılmasını görmedik, kıt sesi gelmedi. Bir de tam olarak neden? Bernard’ın robot olduğunu mu öğrendi, eğer öğrendiyse de nasıl?

~Logan?

Dizinin en pislik karakteri Logan günümüze kadar yaşayamadı mı? Yoksa William yeteri kadar iğrençleşti, artık bana gerek yok mu dedi?

~Charlotte ne ayak?

Hiçbir yeteneği yok, kod bilmez, fikir üretmez ancak yönetim kurulunda. William’ı da tanıyor. Ayrıca William’ın bir kızı olduğunu da biliyoruz. Charlotte kimin kızı? William’ın olması gerek ancak Logan’a daha çok yakışıyor.

~Teddy’nin savaştaki yeri?

İnsanlarla yani ziyaretçilerle ev sahipleri arasında bir savaş olacak gibi peki Teddy nerede saf tutacak? Sürekli etkisinde kaldığı Dolores mi? Yoksa tam karşısı mı ki bence tam karşısı. Zaten Dolores de saf Dolores değilmiş, Wyatt dolgulu Dolores imiş. Bunu öğrendikten sonra bence karşı çıkar. Bir de aşk çatışmamız olur.

~Stubbs nerede?

Bunun ucunu açık bıraktıkları için yazdım yoksa bence harcadılar adamı. İpini de Ford çekti. Elsie’yi gözden çıkaran Stubbs’a mı acır?

~Peter Abernathy

Adama dosyaları yükleyip flash bellek misali yeniden tedavüle koydular ancak adam piyasada yok. Nereye gitti, ne yapacak?

~Dolores’in annesi?

2.bölümde babası mavi ekran verip de apır sapır konuşmaya başlayınca anneciğini çağırıyor da kimse gelmiyor? Bir tür dizisel hata mıydı yoksa?

~Sizemore’un rolü?

Artık Ford yok (öldüğünü varsayarsak). Sürekli onu gereksiz işlerle meşgul edip kendi hikâyelerini sunan üstattan kurtulan Sizemore daha çok ön plana çıkar mı? Charlotte’un yeni müttefiki sonuçta. Bence kimse bu karakteri sevmediği için harcarlar. Theresa’yı bile öldürdüler bunu mu tutacaklar dizide.

~William’ın Ford’a 30 yıl önce önlediğini söylediği hata ne?

Ford’un Teddy ve William ile içki içtiği sahnede William, Ford’a 30 yıl önce birinin parkı neredeyse yerle bir edeceğini ancak kendisinin buna engel olduğunu söylemişti. O hata ne? Arnold ile harhangi bir etkileşimde olduğunu görmedik. Sadece şirketi satın alıp maddi sorunları gidermesi mi?

~Hector ve Armistice sağ kurtulabildiler mi?

Hector neyse de Armistice kolunu sıkıştırdı, oradan sağ kurtulması izleyiciyi heyecanlandırmaz. Ama karakter de güzel karakter şimdi öldürsen ayrı dert. Hector yalnız mı kalsın? Ancak tahminimce Hector kalır, Armistice ise kollarında ölürken görürüz.

~Felix ve Sylvester?

Onca şeyden sonra hala işlerine devam etmeleri biraz olanaksız. Ayrıca Maeve geri döndü. Felix de ona karşı boş değil. Tekrar bir hikâye içine girerse yine tamir anları, eski günleri yad etmeler. “Hatırlıyor musun geçen buradan kaçmaya çalışıyorduk, ne günlerdi ya çok eğlenmiştik”li diyaloglar. Felix hem korkan hem de acayip hayran gözlerle baktığı için bir şeyler olabilir.

~Clementine?

William’ı yok, Felix’i yok, Teddy’si yok, Maeve bile onu bıraktı. Bu garibanın hali ne olacak? İlk bölümde Elsie’nin dayanamayıp bir duduş aldığı bu karakteri yeni sezonda neler bekleyecek? Eğer Elsie ölmemiş ise Clementine’ın koruyucusu da o olsun diyeceğim ama önce kendini korusun. Birinin Clementine’ı koruması şart. Ayrıca kendisinin lobotomiye maruz kaldığını hatırlatalım. Bir daha eski dostunu hatırlaması zor. Ya hatırlarsa?

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0