The Mirror (1975) İncelemesi

The Mirror (1975) İncelemesi

Bu bir Tarkovsky filmidir. Neden Tarkovsky‘i anlattın derseniz sadece şiirsel görüntülerinden dolayı diyebilirim. Sevmiyorsanız bile sevmek zorundasınız. Yapacak bir durum yok. Bu filmi anlamasan da oturup ağlaya ağlaya izlemek zorundasındır, Tarkovsky izledim diyebilmek için.  Tabii bu film dışında da Tarkovsky’i iyi anlamak gereklidir. Bu film Tarkovsky’i anlatmaya yetmeyebilir. Ivan’ın Çocukluğu filmine bir bakın derim.

Her neyse bu film ne anlatıyor derseniz filmi izleyin. Ki izleyince anlamayacaksınız. Kapatmak da istemeyeceksiniz işte böyle bir film. Filmi izledikten sonra yorumları okuyun orada bazı yazılarda ne demek istediği anlaşılıyor. Bu film ölmek üzere adamın pişmanlığını anlatıyor. Senaryo akıcı mı derseniz valla izle derim ben. Çünkü bir Tarkovsky filmi izledim diyebilmelisin, karşındakini ezip hava atmak zorundasındır. İnsanları sanki çok Tarkovsky filmi izledim diye kandırabilirsin. Ya da İvan’ın çocukluğu filmini izleyip Tarkovsky’i yorumlandırabilirsin.

Filmin en çok neresinden etkilendin derseniz şöyle oturup saatlerce düşünmem lazım.  Bir soracak bana ben de o sırada lafı değiştiririm. Çünkü düşünsen de onu bulamayacaksın. Neyse sizi oyalarken buldum. Çitlerde oturma sahnesiydi. Doğası o kadar muhteşemdi ki orada bir de ev gibi bir şey yanmıştı. Orada aklıma filmin bütün oyuncularının orada oturup piknik  ya da mangal yapmasını,o yanan ateşle de ısınmalarını isterdim. Neden bilmiyorum ama öyle bir havası vardı.

Gelelim oyunculuklar konusuna oyunculuklar güzel yani durumu kurtarmış diyebilirim. Yalnız ne çok konuşuyorlar. Rus ve İtalyan filmlerinde çeneleri hiç durmuyor.

Yönetmen konusuna gelirsek yönetmen şiirselliği çok iyi anlatıyor. Çok güzel cümleler kuruyor. Kamera hareketleri, diyalogların gösterimi konusunda  her yönetmenden farklı olduğunu anlatıyor. Kamera hareketlerine gelmişken bazı yerlerdeki güzeldi ama anlam veremediğim yerler vardı. Ben konuşan kişiyi görmek istiyorum neden bana evi gösteriyorsun. Yani eğer emlak reklamı yapıyorsan neyse. Ama zekisin onu söyleyeyim. Anlatmak istediğin aslında emperyalizmdir bunu herkes biliyor. Ama bu filmle yargılayamam diğer filmlerine de bakacağım ama Tarkovsky anlatmayı düşünmüyorum. Kendisini seviyorum ama  daha çok sevdiğim kişiler var.

Rus filmlerinde birçok karakter vardır. İsimleri hiçbir zaman hatırlanmaz ama hikayeden kopmazsın. Kitaplarda da öyledir. Olayın ne olduğunu bilirsin,kişiler de illaki o grubun bir parçası der geçer gidersin. Ben Fransız filmlerini daha çok seviyorum.

Neyse filmi izleyin veya izlemeyin diyemeyeceğim bu filmde. Belki başka filmini izlerseniz daha iyi olur diyebilirim. Daha anlaşılır, konusunu anlatabileceğim filmlerde görüşmek üzere.

https://www.youtube.com/watch?v=zQ6CBwnS8B8

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Scroll Top