Schindler’s List (1993) İncelemesi

Schindler’s List (1993) İncelemesi

Sinemecra.com misafir yazarı Serkan Gürsoy yazdı.

Öncelikle bu filmi izlerken herhangi bir ideoloji ile yaklaşmak doğru olmaz. Filmi izledikten sonra fikrinizi değiştirmeniz de doğru değil. Sadece çekilmiş bir film olarak baktığımızda gayet kendini izlettirebilen ve içinde gerçek hikayeleri barındıran tarihi bir dönemi anlatan film.

*Film dönem filmi olarak karşımıza çıkıyor ve izlenilebilirliği gayet yüksek.

*Almanların Polonyada yaşayan yahudilere yaptığı eziyeti anlatan bir film. Anlatılan bir hikayeye göre yahudilerin Polonyayı bir yahudi kentine çevirmesinden sonra dönemin Alman Nazi lideri tarafından işgal edilerek tüm şehirlilere yaptığı baskıyı anlatır.

*Film tabiki senaryolaştırılmış ama gerçek bir hikayeden alıntı olduğu için senarist filmi değildir.

*Filmde Almanları çok kötü göstermemek adına ya da gerçekten böyle olduğu için dönemin yahudilerine yardım eden Alman bir  iş adamı ile Nazi askerleri arasındaki çatışmayı işler. Alman iş adamı(Oskar Schindler) tüm kurnazlığı ile yaptığı tüm birikimleri eziyet gören insanları kurtarmak adına nazi komutanına verir.

*Oyuncu seçimleri o kadar iyi ki acaba bu insanlar bu hayatı yaşamış da sonra filmi çekerken oynamışlar mı diye düşünüyorsunuz. (Tabi ki film 1993 yapımıdır. )

*Bence bir çok sahne çok etkileyeci ama bir tanesini seçmek zorunda kalırsak, Alman iş adamının trenlere doldurulan açlıktan susuzluktan kırılan yahudileri nazi komutanını kandırarak sulamaya ikna etmesi.

 D.N:Film gerçekten izleyebilceğiniz en uzun belgesel tadında filmlerden.Filmden sonra Polonya’yı ziyaret etme kampa gitme fırsatım oldu.

Eğer Auschwitz Kampına gitmek gezi planlarınız içinde varsa bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.
 Şu anda Polonya’da yaşayan musevilerin sayısı 10bini geçmemektedir.


 Imdb ”8,9” ile filmin izlenmesi gereken bir yapıt olduğunu görüyoruz.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top