Rosehaven 1. Sezon İncelemesi

Rosehaven 1. Sezon İncelemesi

Gudamulli!

Hep Hollywood, hep Hollywood nereye kadar. Dünya Amerika’dan ibaret değil. Dolayısıyla bu sefer daha farklı bir yapım inceleyeceğiz. Aslında yazıya “hiçbir yerde adını duymadığınız bir dizi” diyerek de başlayabilirdim ancak böylesi diziyi ve yazıyı satmak adına daha edebi göründü. Ayrıca duymadıysak ne olmuş? Adamlar kötü dizi yapmamış ki!

Avustralya yapımı bu dizimizin başrollerinde Luke McGregor ve Celia Pacquola yer alıyor. Daniel McCallum, büyük şehirde tutunamayıp doğduğu köy Rosehaven’a döner. Evlenmekten son anda kaçan en yakın arkadaşı Emma da onun peşine takılır. Daniel hasta olan annesinin yerine aile şirketi olan McCallum Emlak’ın başına geçer. Bir hayli beceriksiz olsa da Emma’nın yardımıyla işleri yoluna sokar. Ancak ne yaparsa yapsın annesinin gözüne girmeyi başaramaz. Şimdi Avustralya yapımı, daha önce pek ismini duymadığımız isimler, bir de emlak dükkânı falan ne kadar hikâye çıkabilir ki diye düşününce tereddüt ediyor olabilirsiniz ancak gerçekten iyi bir yapım. Kesinlikle ilk sezonunun izlenilmesini ve yeni sezon çekilmesini hak ediyor.

Her şeyden önce dizi farklı bir yapım. Eğer siz de gülme efektli sitcomlardan sıkıldıysanız denemenizde fayda var. Ayrıca karakterler bildiğiniz kırsal alanda yaşayan insanlar yani aşırı güzel, aşırı çekici kadınlar veya baklava kaslı erkekler falan yok, hepsi sıradan normal tipler. Ya da çok aşırı bir karakter de yok. Gayet doğal akan bir komedi. Sıradan insanlar, hafif absürtlük, beklenmedik espriler bir araya gelince samimi bir komedi tarzı ortaya çıkmış.

Emma karakteri oldukça sempatik ve çocuksu. Dolayısıyla sevmemeniz biraz düşük bir ihtimal. Daniel’ı çekip çevirmesi, yeri geldiğinde kendinin de çuvallaması. Tam iki şapşalla karşı karşıyayız. İki başrol arasında biraz arka planda kalan iki önemli karakterden de bahsetmem gerekir. Şerif Greg ve Daniel’ın eski ve tekrar yeni olan sevgilisi Grace. Greg şerif olmasına rağmen topluluktan çekinen, köylülerin her Daniel’ı linç gösterisinde aralarına pasif olarak katılan ve “kusura bakma” deyip aslında Daniel’a seven başka bir şapşaldır. 7.bölümde herkes Daniel’ı haşlarken kalabalığı susturmaya gelir, ancak elinde Daniel’a küfreden pankart vardır. Grace ise tam Daniel’ın tipi, onun gibi çekingen ve tuhaftır. “Çok güzel gözlerin var… her ikisi de” gibi absürt ve komik cümleleriyle tanınır.

Ayrıca dizinin sezon finali de gayet hoştu. Daniel sevgilisiyle şehre gidip tekrar şansını denese de yine beceremez. Emma ise kalıp emlâk dükkânında çalışmaya devam etmiştir. Daniel geri döndüğünde tekrar işe girmek için Emma ile iş görüşmesine koyulur falan filan. Dizinin 2.sezonunun çekileceği konusunda henüz kesin bir haber yok ancak internette birazcık araştırınca sadece şahsım tarafından değil Avustralya ahalisi tarafından da hatırı sayılır ölçüde sevildiği görülmekte olduğundan yakında yeni sezonun müjdesini alırız.

İlk başladığımda çok bir beklentim yoktu hatta 2.bölümde bırakırım diye düşünüyordum ancak şimdi 2.sezon konusunda heyecanlıyım bile denilebilir. Böyle alternatif yapımlara da bir hayli ihtiyaç var.

 

Dizinin IMDB puanı: 7.8, benim puanım ise 7.5

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0