Stephen King Romanlarından Uyarlanan En İyi 10 Film
Listeler Sinema

Stephen King Romanlarından Uyarlanan En İyi 10 Film

Söz konusu gerilim olunca kitapta da filmde de akla ilk gelen isim Stephen King’dir. Romanları kadar bazı film uyarlamaları da kült olacak kadar başarılı olmuştur. Stephen King’in roman uyarlamalarından en iyi on tanesini seçtik.

 

1. Shining

Bir Kubrick yapımı olan film 1980 yılında çekildiği günden bu yana kült filmler arasındadır. Baş rolde başarılı oyunculuğu ile Jack Nicholson vardır. Kış mevsiminde bir otelin bakıcısı olmayı kabul eden 4 kişilik bir ailenin otelde başlarına gelen ilginç olayları anlatır. Ailenin küçük çocuğu Danny otelde bir takım ruhların olduğunu hissetmeye başlar ayrıca fark ettiği bir şey daha vardır. Ruhlar babasının ruhunu ele geçirmeye başlamıştır.

2. Kemik Torbası

Film eşinin ölümünün ardından bunalıma giren bir yazarın hikayesini anlatmaktadır. Yazar her şeyden biraz uzaklaşmak için gittiği göl kenarındaki evinde ise ilginç olaylarla karşılaşacaktır. Sürekli gördüğü kabuslarla birlikte gittiği göl evinin kendisi için bir cehenneme dönüşmeye başladığını fark etmesi ise uzun sürmez.

3. Hayvan mezarlığı

Stephen King’in bir diğer kült olan gerilim filmi ise şüphesiz Hayvan Mezarlığı’dır. Creed ailesi yeni taşındığı evinde küçük kedileri ile birlikte oldukça mutlulardır. Ancak küçük kedi bir araba çarpması sonucu ölür ve evlerinin akınlarında bulunan hayvan mezarlığına gömerler. Olaylar bundan sonra başlayacaktır. O mezarlığa gömülen her canlı içinde şeytani bir güçle hayata geri dönmektedir. Creed’leri artık bir yaşam savaşı beklemektedir hem de ne olduklarını bilmedikleri bir güce karşı.

4. IT

Çocukların çok sevdiği palyaçolar ne kadar kötü olabilirler ki? Bu sorunun cevabı Stephen King’in roman uyarlaması filminde yer alıyor. Küçük bir kasabada kötü bir güç bir palyaçoyu bedeni olarak kullanırsa ne olur görmek için filmi izlemek gerekiyor.

5. Secret Window

Baş rollerinde Johnny Deep’in oynadığı bir diğer Stephen King uyarlaması da Secret Window filmidir. Hikaye karısından acı bir şekilde ayrılan yazar Rainey’nin göl kenarındaki evinde bir yabancıyla tanışmasıyla başlar. Bu yabancı Rainey’nin kendisinin hikayelerini çaldığını düşünmektedir ve bu sebeple adalet istemektedir.

6. Rose Red Konağı

Bir psikoloji profesörü Rose Red Konağı’ndaki kötü güçleri uyandırmak için buraya kendi seçtiği paranormal özellikleri güçlü insanlarla bir gezi düzenler. Paranormal özellikleri olan 6 kişi bu geziyi kabul eder ve konağa gider. Bu kişiler ile birlikte konakta daha önce yaşanmış olan her şey ruhlar ile birlikte açığa çıkar.

7. The Mist

David Drayton ve küçük oğlunun yaşadığı kasabanın üzerini tam da onlar bir markette alışverişte olduğu sırada korkunç bir sis kaplar. Bu koyu sis tabakasının içinde ise garip yaratıkların olduğunu David farketmiştir. Bu sebeple markettekileri hep birlikte hareket etmeye çağıran David hem insanlarla hem yaratıklarla baş etmek zorundadır.

8. Green Mile

Tom Hanks’in baş rolünde olduğu film Green Mile Stephen King’in en sevilen roman uyarlamalarından birisidir. Bir hapishanede görevi idama mahkum edilenleri son yolculuğuna götürmek olan Paul ( Tom Hanks) bir gün görevi sırasında suçlu olduğu söylenilen iri bir adamla tanışır. Bu adam iki küçük kızı tecavüz etmekten ve öldürmekten yargılanıyordur. Ancak idamını bekleyen bu adamı tanıdıkça, Paul onun ruhani güçlerini fark edecektir.

9. Cat’s Eye

Üç bölümlük olarak hazırlanan filmde olaylar bir kedinin gözünden izleyiciye aktarılıyor. Sürekli olarak kendisinden ardım isteyen bir kız çocuğunun sesini duyan bu kedi kıza yardım etmek için uzun ve zor bir yolculuğa çıkıyor. Üç bölümün her birinde farklı bir hikaye izleyiciye sunuluyor.

10. Carrie

Film parapsikolojik yeteneklerinin sınırını öğrenmek isteyen bir genç kızın hikayesini anlatır. Genç kız zamanla güçlerinin önüne geçemez etrafındakilere ve tüm şehre zarar vermeye başlar

11. Bonus: :The Shawshank Redemption

Frank Darabont'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman'ın yer aldığı efsane film de Stephen King romanından uyarlandı. Bol ödüllü bir azim hikayesini izlediğimiz 'Esaretin Bedeli' olarak bilinen film kurgusu ve oyunculuk performanslarıyla milyonlarca kişiyi etkiledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*