Oscar’da En İyi Film Ödülü Yanlış Takdim Edildi, Dikkatler Filmler Yerine Olaya Çevrildi

Oscar’da En İyi Film Ödülü Yanlış Takdim Edildi, Dikkatler Filmler Yerine Olaya Çevrildi

Oscar’ın 26 Şubat gecesi gerçekleşen töreninde Altın Küre Ödülleri’nde öne çıkan La La Land, Manchester by the Sea ve Moonlight beklendiği gibi en çok ödül alan filmler oldu. Emma Stone En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, Casey Affleck ise En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. Ancak gecenin en çok konuşulan olayı ödülleri kimin aldığını geride bıraktı. En İyi Film Ödülü açıklanırken önce La La Land ekibi sahneye çağrıldı, daha sonra bir yanlışlık olduğu açıklamasıyla ödül Moonlight filmine verildi.

Warren Beatty ve Faye Dunaway’e iletilen zarfta En İyi Kadın Oyuncu Ödülü olan La La Land-Emma Stone yazması üzerine sahneye gelen film ekibi ödülün Moonlight’a verilmesinin ardından en az davetliler kadar şaşkındı. Bu sırada Emma Stone’un yüz ifadesi sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Warren Beatty En İyi Film Ödülü için La La Land’i anons ettiğinde sahneye PwC şirketinden yetkililer geldi ve bu sırada ödülü almak için sahneye gelen La La Land filminin yapımcısı Jordan Horowitz, sonucun yer aldığı kartta yazan film isminin Ay Işığı (Moonlight) olduğunu söyledi.

Twitter, Facebook ve Instagram’da GIF ve videolarla çeşitli şakalara konu olan yanlış ödül skandalının ardından bu yanlışlığın nasıl yapılabildiği herkesin merak ettiği ortak konu oldu. 83 yıldır oylama sürecini yöneten PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketi konuyla ilgili sorumlu kişinin deneyimli çalışanları Cullinan’ın olduğunu şu şekilde açıkladı: “Cullinan, En İyi Film Ödülü zarfı yerine, yanlışlıkla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün yedek zarfını Warren Beatty ve Faye Dunaway’a verdi.”

PwC ayrıca “Warren Beatty, Faye Dunaway, sunucu Jimmy Kimmel, yayıncı kanal ABC ve Akademi’den içtenlikle özür diliyoruz. Dün geceki hatada hiçbirinin suçu yok” açıklamasını da yaptı.

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak kabul edilen Oscar Ödülleri’nde böyle bir karışıklığın yaşanmış olması La La Land ve Moonlight filmlerinin ekiplerinin emekleri yerine konuyu PwC şirketinin hatasına dikkat çekti. Hem gişede hem de internet izleme oranlarıyla milyonlarca kişinin beğenisini kazanan, olumlu olumsuz her açıdan konuşulacak birçok sahnesi olan bu iki güzel film törendeki yanlış anons sebebiyle şimdi gülünecek bir konu olarak akıllara geliyor.

Leonardo Dicaprio’nun da geçtiğimiz yıla kadar birçok kez aday olup Oscar alamaması üzerine sosyal medyada son yıllarda hangi filmlerin ödül alacağı tahminleri kadar Leonardo Dicaprio’nun ödül alıp alamayacağı konuşuluyordu. Burada söz konusu olan insanların emekleri, sahneler için harcanan çabalar ya da yapılan çekim hataları, çekim sırasında yaşananlar gibi daha birçok şey konuşabilecekken dikkatler her yıl başka bir yöne kayıyor.

PwC şirketinde çalışan Cullinan’ın hatası için çok ağır eleştiriler yapılıp, ödül töreni sırasında oyuncularla birlikte fotoğraf çekilip sosyal medyadan paylaşmak yerine asıl işine odaklanması gerektiği yönündeki eleştirilerin haksız yere yapıldığı söylenemez. Böyle bir yanlışlığın bu kadar prestijli bir törende gerçekleşmesi de kısa sürede unutulup gidecek bir konu değil elbette. Ancak bu hata sebebiyle filmlerin senaryoları, konuları, oyuncu ve yönetmen performansları yerine La La Land’in Ödülü alıp sonra Moonlight’a vermesinin konuşulması her iki filmde emeği geçen herkes için haksızlık oldu.

 

Duygu Omay
Duygu Omay Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0