The Good Place 1. Sezon İncelemesi

The Good Place 1. Sezon İncelemesi

Zdravo!

2016 yılı dizi sektörü ve biz diziperverler açısından pek bir bereketli geçti diyebiliriz. Bilim-kurgu, süper kahraman, komedi-dram, aksiyon ne istediysek bulduk. Hazır 2017’nin ağır topları da gösterime girmemişken biraz daha 2016’nın ekmeğini yemek adına önemli bir başarı sağlayan “The Good Place”e değinmezsek olmaz. Bakalım cenneti farklı bir şekilde görselleştirerek bizlere sunan yapım neler vadediyor?

Kadroya gelecek olursak “Heroes” ile tanınırlık kazanıp “Veronica Mars” ile çıkış yapan Kristen Bell bu dizide tatlılığın ve sempatikliğin biraz dibine vurmuş diyebiliriz. Cheers dönemine yetişememiş ve sadece komedi kanallarında bir iki bölümünü izlemiş biri olarak daha ziyade “Fargo” dizisindeki o 10 numara, o babacan, o merhametli Hank Larsson rolünden tanıdığım Ted Danson var. Doğal olarak o rolde çok beğendiğimden bu karakter biraz tuhaf geldi. Kötü mü oynamış? Kesinlikle hayır, gayet iyi, e yerine başka biri aklıma geliyor mu? Hayır ancak  yine de bir şeyler tam oturmadı.

(Photo by: Justin Lubin/NBC)

Chidi ve Tahani karakterlerini canlandıran William Jackson Harper ve Jameela Jamil ise rollerinin hakkını vermiş olsalar da karakterleri çok matah karakterler olmadığından “bundan önce hangi yapımlarda rol almışlar” diye merak etmediğim ve  çok yüksek ihtimalle de etmeyeceğim oyuncular, belki biraz Jameela Jamil o kadar. Janet’i oynayan D’Arcy Carden’e bakarım ama onun altını çizeyim.

Dizinin mizah anlayışı ortalama diyebilirim. Kötü değil ancak izlettiriyor, ayrıca konu da orijinal olunca acaba ilerleyen bölümlerde cennete has diğer olguları nasıl ele alacaklar diye merak ediyorsunuz. Mesela ne tür eğlenceler var gibi gibi. Ancak kendi adıma bir “The Invention of Lying” cüretkârlığında olmasa da daha cesur espriler beklerdim. Zira dizi belki de Lucifer’ın yaşadığı problemlerden dolayı olsa gerek başına belâ almamak adına pek suya sabuna dokunmadan, dinleri işin içine pek katmayarak daha dolaylı dolaylı ilerliyor. Şahsen böyle bir proje yapmak istesem veya bir yapımcı olarak onay versem, madem “böyle bir yola giriyoruz daha cesur olalım” mantığıyla işin içine en azından 4 dini katarak onların cennet tasvirleriyle harmanlayarak veya zıtlıklarını ortaya koyarak başka espri kaynakları oluşturma yoluna giderdim. Konu bu kadar geniş bir mizah alanına sahipken “bir kişinin başına gelen egzantrik olaylar” ın dışına pek çıkamıyor.

Karakterlere değinecek olursak, Eleanor ve Mihael yükü sırtlıyor, Tahani ise ufak bir katkı sağlıyor. Chidi ise sırf hikâye yol alabilsin diye konmuş bir karakter, Jason deseniz salaklıklarıyla bir yerden sonra bir hayli can sıkıyor, güldürmek için zorlama oluşturulmuş bir karakter diyebiliriz. [Mini Spoiler]Ayrıca şahsi kanaatimce konuşma olayı erken ortaya çıktı. Daha ziyade ikinci sezona saklansaydı veya sadece Eleanor ile konuşup diğerlerine yine numara yapsaydı çok daha fazla komedi unsuru eklenebilirdi.[Mini Spoilerın sonu] Hepsinden daha arka planda olsa da diziye daha çok katkıda bulunan karakter ise Janet, ama iyi olan Janet yoksa Kötü Janet da yine birbaşka zorlama karakterimiz.

Dizinin beğendiğim sahnelerine gelince [Spoiler] Eleanor’a yapılan testte sorulan “Hiç RHCP konserine para verip gittin mi?” sorusu, cehennemin ses kaydı, Eleanor’un Tahani taklidi ve Janet’in kendini resetlememeleri için yaptığı duygu sömürüsü diyebilirim.

Puanlamaya gelecek olursak IMDB 7,6 dese de final bölümü hariç gayet 7.0 lık diyebilirim ancak finaldeki o twist yani ters köşe gayet takdire şayandı. Dolayısıyla 7.4 demeyi uygun buluyorum. Bir efsane değil, yüksek ihtimalle de olmayacak ancak 20 dakikalık 13 bölümcük en nihayetinde, sevdiğiniz dizi sezon finali yaptığında yeni sezonu beklerken izleyebilirsiniz. 40’ar dakikadan 33 bölüm Blindspot izleyip bu vakit kaybını çevresine anlatmaktan çekinen ve öbür tarafta bunun hesabını nasıl vereceğini kara kara düşünen biri olarak emin olun hiçbir şey kaybetmeyecek aksine bir dizi daha kazanacaksınız.

Şimdiden iyi seyirler.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top