Ya Nasip Ya Kısmet İncelemesi

Ya Nasip Ya Kısmet İncelemesi

Film pek bilinmemesine rağmen benim en beğendiğim filmler sıralamasında en üstlerde yer alıyor. Çünkü film buram buram Kant kokuyor. Belli yazarları hakikaten okumuş yazmış insanlar. Türk sinemasının böyle yapımlara ihtiyacı var. Gerçi gişe gayesinden dolayı böyle yapımlar tenhada kalıyorlar ya neyse. Her ne kadar tenhada kalmış olsa da izleyeninde derin bir birikim bırakacak yeterlilikte bir film.

Ayrıca bir diğer ilgi çekici özelliği ise Barış Manço’nun Ahmet Bey’in Ceketi adlı şarkısından oldukça esinlenilmiş. Ve bunu bir filmin içine sokup oradan da Kant’çı ahlak öğretisine bağlamak çok başarılı bir film ortaya çıkarmış. Oyuncuların oyunculuklarından bahsetmeye çok fazla gerek yok. Kadro güzel hikaye parlak. İzlenilmesini tavsiye edebileceğim ender filmlerde.

Umarım seri olarak devam etmese de benzer nitelikte bir filme imza atar yapım ekibi. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi okumuş yazmış insanlar oldukları belli. Türk Sinemasının en büyük dezavantajlarından birisi de bu. Yazarlarının felsefeyle hiçbir bağ kuramamaları.

Her yaptığı işin arkasından ne kadar sevap alacağını veya karşılığının ne olacağını düşünen bir insan var. Kant’ın da dediği gibi amaç iyilik olmalı. Karşılığında bir şey beklememelisin. Yani bir iyilik yaptığından o senin ödevin olduğu için yapmaman gerektiği için yapmalısın. Aksi halde o menfaat olur ve iyilik yapmış olmazsın kısaca. Ancak filmin ana karakteri bunu bir kez yapıyor. Küçük bir kız çocuğunu hiçbir şey beklemeden kurtarıyor.

Ve eşinin rahatsızlığından kurtulmasına ortam hazırlıyor. Çünkü o küçük kızın babası tedavi masrafları karşılıyor. Ve daha önce sevap almak için yaptığı işlerin karşılığını alamazken artık almaya başlıyor. Cekette de var bir hikmet. Çünkü ne oluyorsa o ceketten sonra oluyor. Dedim ya Barış Manço’nun Ahmet Bey’in Ceketi adlı şarkısını da dinlersek filmi daha net özümseriz. Bu tip filmlerin çoğalması dileğiyle.

Tüm Yorumlar0