Sinema ve Turizmi Yakından İlgilendiren Kanun Yenileniyor

Sinema ve Turizmi Yakından İlgilendiren Kanun Yenileniyor

Turizm Haftası kapsamında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “İstanbul’un Turizm Değerleri”, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlığında gerçekleştirilen konferansla kapsamlı olarak konuşuldu. Konferansta konuşmacı olarak Yapımcı ve Uluslararası Antalya Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren ile birlikte yazar-akademisyen Prof. Dr. Haluk Dursun, Gastronomi Yazarı Artun Ünsal, Yazar ve Gazeteci Beşir Ayvazoğlu ile Yazar ve Sanat Eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman katıldı.

Şehrin her göreni ayrı ayrı büyüleyen coğrafi özelliklerinin yanı sıra yüzlerce yıldır insan yapısı olarak devleşen, İstanbul’u İstanbul yapan özellikleri, taşıdıkları turizm değerlerinin sinema, edebiyat, mimari ve çağdaş sanat açısından bütünlüklü olarak ele alındığı konferansta Yapımcı ve UAFF Direktörü Elif Dağdeviren İstanbul gibi sayısız değerlerden oluşan bir marka şehrin, dünyanın en etkili iletişim aracı olarak kabul edilen sinema aracılığıyla, doğru kurgulandığı takdirde tüm dünyada geniş kitlelere ulaşacağını söyledi. Dünya tarihinde sinemanın ülkeler tarafından özellikle de terör, savaş, ekonomik krizler gibi ağır dönemleri atlatmak ve imaj yenilemek adına en önemli araç olarak kullanıldığını söyleyen Dağdeviren İspanya, İrlanda, Mısır, Almanya, Fransa, Güney Kore, Bosna-Hersek gibi ülkelerden de örnekler verdi.

Sinemayla Markalaşan Şehirler

Sinema ve şehir deyince sadece İstanbul’da çekilen yerli ve yabancı filmlerin anlaşılmaması ve bunun çok daha bütünlüklü ele alınması gerektiğini bunun için de başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde mutlaka ciddi “Sinema Komisyonları” kurulmasının acil gereklilik olduğunu söyleyen Elif Dağdeviren; bu komisyon aracılığıyla uluslararası alanda yapımcı, oyuncu, yönetmen, senaristlerle ilişkiler geliştirilmesi, ulusal anlamada bu konularda çalışacak olanlara özel eğitimler verilmesi, ekonomik ve lojistik destekler konusunda yapılacak çalışma ve işbirliklerinin İstanbul başta olmak üzere şehirlerimizin markalaşmasına katkıda bulunacağını anlattı. Bunların şehirler ve ülkeler tarafından kültür politikası olarak geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu yine örneklerle anlatan Dağdeviren, örneğin İspanya’da süren ETA terörü sırasında ülkenin sinema ve gastronomi ile kendilerine alan açıp bir kültür politikası olarak bu iki konuyla şehirlerini markalaştırmak konusunda hızla ilerlediklerini anlattı. Barselona Film Komisyonu, San Sebatsian Film Festivali aracılığıyla dünyanın ilgisini çektiklerini, yaptıkları bu değerli işlerin iletişimini de doğru kurguladıkları için İspanya’nın yıldız bir ülke olarak parladığını anlattı.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top