Roman Uyarlaması En İyi 10 Polisiye Film

Roman Uyarlaması En İyi 10 Polisiye Film

Genellikle kitaptan uyarlanan filmler izleyicisini tatmin etmezler. Çünkü kitaptaki hayal gücü ile film birleştiğinde hep bir şeyler eksik kalır. Ancak bazı filmler ise uyarlandığı kitabı aratmayacak kadar iyi yapılır. Detaylar ve kurgu bütünlüğüne sadık kalındığında çoğu ünlü yazarın romanı da filmi de hayranlarından tam not alabiliyor.

Sizler için kitaptan uyarlama en iyi 10 polisiye filmi araştırdık.

1.Kingsman: The Secret Service

Mark Miller ve Dave Gibbons’un baş rolünü paylaştıkları kitap uyarlaması filmin konusu gizli Ajan Jack London’un laf dinlemez yeğeni Mark London’u hapisten hapisten çıkarma ve yardımcısı yapmasıyla başlayan olayları konu edinir. Colin Firth’de senaryoya gizli bir ajan olarak girince ise işler karışır.

 

2.Child 44

Aynı isimli romandan uyarlanan filmin baş rollerinde Gary Oldman, Jason Clarke ve Tom Hardy yer alıyor. Hikaye Stalin dönemi Sovyet Rusya döneminde geçmektedir. Güvenlik görevlisi Leo bir çocuk cinayetini araştırmaktadır. Ve araştırmaları sonucu bu cinayetin tek olmadığını ve bunun bir seri cinayetler dizisi olduğunu görür.  Ancak seri katilin içinde bulunduğu ve kendisinin de eleştirdiği düzene karşı bir başkaldırışı olduğunu gördüğünde, yakalamak ve yakalamamak ikilemine düşer.

3.Black Mass

Gerçek bir hikayeye dayanan romanın film uyarlaması olan Black Mass filminde Johnny Deep ve Benedict Cumberbatch oynuyor. Bu güçlü kadrosu ile ve gerçek bir hikayeye dayanan güçlü bir romanda uyarlaması da filme olan ilgiyi arttırıyor. Film azılı gangster Jim Bulger ve onun eyalet senatosu başkanı olan kardeşi  Billy Bulger’in hikayesini anlatıyor.

4.Dark Places   

Filmin baş rolünde başarılı oyunculuğu ile sinemaseverlere kendini sevdiren Charlize Theron yer alıyor. Libby Day 7 yaşında iken annesini ve  kız kardeşlerini bir satanist ayininde kaybeder.  Libby ise bir diğer hayatta kalan kardeşinin aleyhinde tanıklık ederek onun 15 yıl hapis yatmasına neden olur.  Aradan geçen onca zamandan sonra bir ekip bu cinayetin sırrını çözmesi için Libby’i görevlendirir ve cinayetin nasıl gerçekleştiği  anlaşılır.

5.The Adderall Diaries

Yine aynı adlı kitaptan uyarlanan bir filmdir. İki farklı hikaye birbirine eş güdümlü olarak ilerler. Bir yanda Adderall ilacı bağımlısı olan bir yazarın babasıyla arasındaki ilişkiyi diğer yanda ise Rus eşi Nina’yı öldürdüğü için suçlanan bilgisayar programcısı Hans Reiser’ın hikayesini anlatıyor. Hikaye gerçek bir anı ve gerçek bir suçu konu ediyor.

6Da Vinci Şifresi

Kitabıyla oldukça ilgi gören Da Vinci Şifresi film uyarlamasının başarılı olması ve filmde yer alan kadro ile de aynı ilgiyi görmeyi sürdürdü. Filmin kadrosunda Tom Hanks, Audrey Tauttou ve Jean Reno yer alıyor. Hikaye sembol uzmano Robert Langdon’un kendisini birden bir cinayet araştırmasının içinde bulmasıyla ve giderek karmaşıklaşan olay örgüsünü anlatıyor.

7.Yazgı 

Albert Camus’un Yabancı adlı romanından uyarlanan Zeki Demirkubuz filmi hem dram hem de polisiye bir türdedir. Gümrük memuru Musa annesinin ölümüne bir tepki vermeyince bu olaydan sorumlu tutulur. Oldukça sakin ve sorunlu biri olarak görülen Musa daha sonra iki çocuk ve bir anneyi öldürmek ile de suçlanır fakat yine tepki vermez. Hikaye hareketli bir polisiye olmasa da hem dram, hem polisiye olarak nitelenebilir.

8.Ejderha Dövmeli Kız

2005 yılında yayınlandığı tarihten bu yana en çok satanlar listesinden düşmeyen kitap filmi ile de aynı ilgiyi gördü.  İyi bir gazeteci olan Mikael yanlış bir haber yaparak bir iş adamını suçlamıştır. Başına gelen bu olay sonrası gazetesinden kovulma ve hapse düşme haberini beklerken ünlü bir firma olan Vanger’ın sahibi Henrik Vanger  gazeteciye ilginç bir teklifle gelir.

9.Amerikan Sapığı     

Aslında kitabı ile de filmi ile de kültleşmiştir. Ve en iyi polisiye roman uyarlamalarından birisidir.  Hikaye Wall Street zengini bir adamın kadın seri cinayetlerini anlatıyor.

10.Sherlock Holmes Filmleri

1854 yılında yaratılan Sherlock Holmes karakteri geçen onca yıla rağmen aynı ilgiye sahip. Yaratıldığı zamandan bugüne birden fazla filmi olan bu kurgusal polisiye sinemaseverler tarafından her seferinde aynı ilgiyi görmeyi başarıyor. Her bir film de kitaptaki gibi başka bir hikayeyi anlatıyor. İzleyici kendisini her seferinde başka bir cinayet olayını çözmeye çalışırken buluyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top