13 Reasons Why İncelemesi (Yeni Fikirler)

13 Reasons Why İncelemesi (Yeni Fikirler)

1. S. 2. B.

Yeniden değişik ve oldukça güzel olan Netflix’in en iyi dizilerinden biri olan ‘’Ölmek İçin 13 Sebep’’ ile karşınızdayım. Bu diziye başladıysam devamını getirmeliyim ve anlatmazsam Hannah Baker’ın fıstıklı irmik helvasına ihanet edecekmiş gibiysem; bu diziyi anlatmaya devam etmeliyim diye düşünüyorum. Ben böyle düşünürsem herkes böyle düşünüyordur. Bu cümle biraz Bryce cümlesi gibiydi her neyse…

2.Bölümde neler oldu? Neler oldu neler… Öncelikle bu ikinci bölüm ilk kasetin ikinci yüzünde neler olduğunu öğrendiğimiz kısımdır. Ne kadar cimrisin sen öyle Hannah? İnsan tek tek yapar şunu. Bütün kasetler de böyle devam ediyor. Bu arada ben olsam ben de öyle kaydederdim. Neyse köyümüze geri dönelim. Kasedimizde anlatılan şeyler, Hannah’ın okula başladıktan sonra  rehberlik hocası sayesinde tanıştığı Jessica ve  Hannah ile Jessica’nın kafede tanıştığı Alex ile olan tuhaf dostluğunun kurulumunu yükseliş dönemini ve  ayrılıklarını anlatıyor. Peki bu kaset kime ithaf ediyor? Jessica’ya ediyor ama Alex’in yanağına da makas atmıyor değil hani.

Peki nasıldı bu bölüm?  Jessica ve Hannah’ın tanışması beni aslında çok mutlu etti. Tuhaf bir espri anlayışları vardı bana göre. Nalet pislik Alex’in gelmesiyle  garip bir arkadaş grubu oluştu.  Bu grubun dağılması aşamasını görsem de halen kafama konduramadığım yeri var. Onu dizide görürsünüz.  Ben açıkçası senaryosunu çok beğeniyorum. Dramatik çatışmaların yansıtıldığı yer bu sefer SBH dostluğunun Tarçın, Nurçin ve Yalçın dostluğunun Elmer ile oralet  içtiği tuhaf bir arkadaşlık sürece dönüştü. Bu arada SBH, MFÖ kılıklı arkadaş grubunun kendine taktığı bir ad. Çok fazla sorgulamayalım. Senaryosundaki en beğendiğim kısım  Alex’in  farklı kahveler söylemesiydi.

Dizinin en büyük tarzı eskiden yeniye, yeniden eskiye bir anda geçmesidir. Bu tarz kafamızı karıştırıyor yalnızca, çünkü o ana kapılıyoruz ve o  anın büyüsü farklı zamana geçince bozuluyormuş gibi geliyor. Eski ile yeni arasındaki köprü suyla taşsa da büyük farklılıklar çok belli oluyor. Yani bayılıyorum bu stile.

Bu dizide aslında kafanıza takılan bir sürü soru var? Mesela, Hannah bu dostluktan dolayı mı öldü? Hannah’ın ailesinin bu dizide olmasının sebebi ne? Bu kadar kişi neden sürekli gösteriliyor diye soruların kafanızda seyahat ettiğini biliyorum ve sizi gayet iyi anlıyorum.  Bu filmde aslında anlatılan bir şey var? Sizce o ne?  Cevabını  diğer yazıya söylerim.

Önemli bir sürpriz var. O da dizimizin 2.sezonun yolda olduğudur. Gelsin başımızla beraber.

Yönetmen’in gözündeki  tüm kamera açıları hikayeye büyük şey katıyor. Örneğin; eskiden yeniye geçişlerde, bisiklet sürüşlerinde vs birçok şeyde bunlar belli oluyor.

Bu diziyi herkesin izlemesini çok istiyorum gerçekten. Anlatılan o kadar özel şeyler var ki hepimizin hayatına bir parmak bal çalıyor da denebilir. Bu bal kaymak ve ekmekle birleşiyor. Çayla da iyi gidiyor.

Ah Hannah Ah. Özledim seni ya arada uğra sen böyle. İyi oluyor. Bu arada Alex’e uyuz oluyorum. Peki ya neden?  Ön yargı mı bu sizce?

Sizce Hannah doğru mu söylüyor? Yoksa yalan mı? Sizin takdiriniz ama bu dizi bir yandan size dinlemeyi öğretiyor. Clay de  bizden biri aslında. Herkesin merak ettiği kısım Clay kısmı değil mi? Ona da sıra gelecek merak etmeyin. Ama 2 kasete kadar hoşçakalın.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0