İzleyince Ufkunuzu Açacak 6 Belgesel Önerisi

İzleyince Ufkunuzu Açacak 6 Belgesel Önerisi

Bu belgeseller öyle sürekli aslanın ceylan avladığı, görseli güzel ancak bilgi açısından hiçbir şey katmayan vahşi yaşam belgesellerinden değil. Izleyince genellikle “hiç böyle düşünmemiştim” dedirten nadide yapımlar. Üstelik karma halinde. Film uzunluğunda tek parça olanlar da var, bölüm bölüm seri halde olanlar da var. Seçin beğenin. Hemen bir dipnot düşelim; genel olarak herkesin bildiği çok popüler yapımları “e zaten izlemişsinizdir hani” mantığıyla listemize eklemedik. (Mesela Zeitgeist falan)Başlayalım

1)Garbage Warrior (2007 – IMDB=7.8)

Şişelerden banyo süslemeleri, teker lastiklerinden evler. Hem de yazın serin kışın sıcak, fatura masrafsız, bir de dayanıklı. Çölün ortasında tarım ve hayvancılık ve tabii ki tüm bu iyiliklerin beraberinde gelen cezalandırma ve yoluna sürekli “hukuksal” taş koymalar. Geri dönüşüm ile ilgili harika bir belgesel.

2) The End Of Ownership (2015)

Şimdi biz ampul alıyoruz ancak neden alıyoruz? Ampül için mi, yoksa sağladığı ışık için mi? Işık içinse neden ampul değil de sadece ışık almıyoruz? Ampul ve elektrik şirkete ait olsa biz sadece hizmeti yani ışığı alsak? Mülk edinme mantığına tamamen farklı bir bakış.

3) Adam Ruins Everything (2015 – …. – IMDB=8.8)

Çok bilmiş (kötü manada değil) bir komedyenin bizi mutlu eden konuları mındar eylemesi. Kulağa kötü gelse de insanın yanlışını öğrenmesi gibisi yok en nihayetinde. İhtiyaç sahibi ülkelere yaptığımız yardımlar ne kadar doğru, havaalanı güvenliği ne kadar işlevsel, şarap uzmanları ne kadar uzman, restoranda sipariş ettiğiniz ton balığı gerçekten ton mu balığı… gibi envai çeşit soruların cevaplandırıldığı bu belgesel serisini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

4) The Yes Men Fix The World (2009 – IMDB=7.6)

Bir kimya şirketi çevreye zarar verir ve şirketle hiç alakası olmayan biri CEO sıfatıyla BBC’ye röportaj verip “suçu kabulleniyoruz” derse ne olur? Alışılagelmişin dışında bir protesto şekli olarak “eşek şakası” olgusunu toplum yararına kullanan bu iki adamı mutlaka izlemelisiniz.

5) The Internet’s Own Boy: The Story Of Aaron Swartz (2014 – IMDB=8.1)

 

Yazılım konusundaki dehasını çok küçük yaşlarda kanıtlayabilmiş Reddit’in de kurucusu olan Aaron Swartz’ın her türlü bilgiye herkesin bedava erişebilmesi için sarf ettiği çaba ve şirketlerin devletle bir olup kendisini bitirmek için ellerinden geleni yapması… sonucunda da bir ipin ucunda yitip giden yaşam.

6) Sicko (2007 – IMDB=8.0)

Şimdi popüler almayalım dedik ama Michael Moore’suz da yapmaz olmazdı. Tamam Bowling for Columbine veya Capitalism: A Love Story almadık ama “Hasta”mızı almak zorundaydık. Sağlık siteminin ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini anlatan nadide eser.

 

BONUS: An Idiot Abroad (2010 – 2013 – IMDB = 8.3)

Yapımcılığını Ricky Gervais’in üstlendiği bu yapımın türü aslında gezelim-görelim olsa da söz konusu Karl Pilkington olunca daha ziyade gezmeyelim-görmeyelim-eksik kalsın moduna dönüyor. Dünyanın en isteksiz ve bir şey beğenmeyen insanını dünyanın dört bir yanına gönderirseniz ne olur? Bir Mısır Piramitlerini veya Çid Seddini beğenir mi? Tamamen çok tuhaf bir kafaya sahip (sadece şeklen değil) Karl’ın maceralarına da bir bakın derim.

An Idiot Abroad’u Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0