13 Reasons Why İncelemesi (Merak Edilenler)

13 Reasons Why İncelemesi (Merak Edilenler)

 1. S. 3-4-5. B.

Öncelikle herkese selam. Yaz dönemine girerken ruhunuz tükenmiş olabilir. Tükenişlikten uzaklaşmak istiyorsanız bu diziyi izleyin. Tavsiyemi verdim top sizde. İki tenis oynarız siz düzelince. Bu diziyi üçleme olarak anlatmamın sebebi dizinin birbiriyle bağlantılı sahnelerini tek tek anlatmak daha zor olduğu için ve hem de sizin merak duygunuzu daha da arttırmak için aldığım karar için bir alkış.

Bu üç bölümde sizce neler oldu desem bilemezsiniz. Bana sorsalar ben de bilemezdim korkmayın. Her neyse 3.bölümdeki  anlatılan kişi Alex Standall’dır. Alex, Hannah’ın  yakın arkadaşlarından biriydi. Alex ile Jessica yakınlaştı derken arkadaşlık suya düştü. Tabii tek sorun bu değil. Alex, aslında Hannah’ın  kötü duruma gidişinin sihirli anahtarıydı. İlk yol gösterici Alex oldu. Tabii Alex mahlugatından böyle bir hareketi beklemedim hiç. Alex, Hannah’ın bu duruma gelmesinde ne yapmış olabilir?  Ne yaptığını söylemeyeceğim ama çok büyük hata değil.Yani  kimse bu durumdan intihar etmez. Bu durum  aslında bütün durumları başlatan şey oldu denebilir. Ah  Alex ne yaptın sen. Bu durum Hannah’ı nasıl etkiledi, neden bu duruma getirdi? Tabii Clay bunları dinlerken hem Clay’in aile hayatı, polis olmadığı halde Clay’İn dedektif halleri, okul hayatı vs derken zurna zırt dedi.

4. bölümdeki suçlu ise Tyler beydi. Tyler bey okulun meraklısı, ayaklı gazetecisi, her tırnaktan makas isteyen, sevimsiz bir varlıktır. Tyler, Hannah’a ne yapmış olabilir sizce? Tyler, Hannah’ı evine kadar takip eden biridir ve Hannah’ı  da çektiği fotoğraflar içine dahil eder. Hannah, takip edilmenin hangi kısmından rahatsızdır? Bu fotoğraf nasıl bir fotoğraftır. Geldik 5.bölüme. 5 bölümdeki suçlu kişi ise Courtney’dir. Courtney, okulun yardımsever kızıdır. Bu yardımsever kız kanatsız melek midir? Yoksa bu melek kanatlarını ızgara yapıp yemiş midir? Bence mangal yapmış. Bu Courtney, eşcinsel bir çiftin çocuğudur. Bu önemli değil, olabilir.  Courtney, Hannah’a da yardım eder. Bu yardım Hannah ve Courtney arkadaşlığını değişik boyutlara taşıyan bir fotoğraf. Peki bu boyut ne kadar ve ne için mahvetmiş olabilir?

Her şeyi açıklasaydım tadı kalmayacaktı. İzleyince bağlantıyı göreceksiniz. Senaryosunu beğenip beğenmediğimi sorarsanız tabii bayıldım. Daha ne istiyorsunuz derler beğenmeyene.  Bu küçük nedenler bir intihar için yeterli değil, abi ne saçmalıyorlar diyebilirsiniz. Ama bu dizinin en büyük çıkarımı ‘’her duyduğuna inanma, ön yargılarını bırak’’. Yani ön yargısız izlemeyi ve dinlemeyi öğren.  Demekki dağın görünmeyen kısmı var ve o dağa bir gün herkes tırmanacak.

Önyargılarınızın ilk bölümlerde kalkmasını beklemiyor kimse. Ama artık 5.bölümden itibaren kaldırın derim ben. Mesela Courtneyi önceki bölümlerde seversiniz ama 5. bölümde pek de seveceğinizi düşünmüyorum. Tyler efendiye zaten uyuz oldum. Alexi başından beri sevmesem de… Cümlenin devamını anlarsınız. Yani karakterlerin duygularını gösteren sahneler, Hannah’ın hareketleri vs onlar zaten dizinin temel yapı taşları. Filme dair her şey muhteşemdi diyebilirim. Bayıldığım kısımlar zaten eskiden yeniye geçiş vs her zamanki çekim açıları, vs zaten hepsi  birbirinden özel.  Filmde aslında her şey yerine oturdu.

Bu  diziyi gerçekten sular seller gibi izleyin derim.Çünkü içinde hayatın gerçeklerini barındıran dizilerden biri bence kaçırmayın. 2.sezonda kim bilir neler olacak? Görüşmek üzere.

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top