Danis Tanovic Kısa Film Yarışmasında Kanaat Önderi Oldu

Danis Tanovic Kısa Film Yarışmasında Kanaat Önderi Oldu

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, ikinci yılında yine önemli bir konuya dikkat çekiyor. 15 Kasım’a kadar başvuruların alınacağı “Kısa Film Uzun Etki” ismiyle düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “Çocuk İşçiler”.

Yarışmanın kanaat önderliğini, No Man’s Land (Tarafsız Bölge) filmi ile 2002 yılında En İyi Yabancı Film Oscarı’nı alan dünyaca ünlü yönetmen Danis Tanovic üstlendi.

Sinemanın yaratıcı bakış açısından yararlanarak toplumsal konularda farkındalık ve bilinç oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan şunları ifade etti: Ülkemizde 2016 yılsonu itibarıyla sadece 15-17 yaş arasındaki çocuk işçilerin sayısı 708 bin.Çırak ya da mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştırılan 15 yaş altı çocukları da dahil ettiğimizde bu sayı maalesef 2 milyona yaklaşıyor. Yani çocuklarımızı okula gitmeleri ve oyun oynamaları gereken yaşlarda çalışmaları için sokağa, tarlaya, atölyeye gönderiyoruz. Oysa ki; çocukların elinde kalem ve oyuncak olmalı. Çocukların kendilerine uygun koşullarda yetişmeleri gerekiyor. Biz de bu sorununun toplumun daha geniş bir kesimi tarafından fark edilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Çünkü kısa filmlerin bıraktıkları etki, pek çok araçtan çok daha dikkat çekici ve akılda kalıcı. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması ile hem bu etkiden yararlanacak hem de sanatçıları destekleyeceğiz.

Tüm Yorumlar0