13 Reasons Why İncelemesi (Finale Doğru)

13 Reasons Why İncelemesi (Finale Doğru)

1. S. 6-13 B.

Evet, bu diziyi artık toparlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Eğer toparlamasaydım, bana afakanlar basacaktı ve artık yeni şeyleri yazmak istiyorum. Her neyse, bundan dolayı artık 6’dan 13’e kısa bir toparlamaya yapmaya çalışacağım.

Evet, bu dizi artık rayına oturdu ve önyargılar yavaş yavaş kalktı. Courtney’e güvenmemek gerektiğini öğrenmek, ön yargıların kalkmasının sebeplerinden biridir çünkü. Peki ya bu 1. Sezonda 6. Bölümden itibaren neler oldu. İlk olarak Marcus Bey, okulda saçma sapan yapılan sevgililer günü buluşması testinde Hannah’a çıktı. Marcus’a da Hannah. Marcus, Byrce ile arkadaş olsa da arkalarda gözüken biriydi. Hadi şanslısın, o hafta öndeydin. Marcus, Hannah’ı  ektiğini sanmışken 2 saat sonunda geldi. Marcus, Hannah’a ne yapmış olabilir? Sıradaki şahıs okulun popüler sporucusu Zack…   Zack, çok popüler ama egosu olmayan iyi kalpli bir çocuk gibi gözüküyor.

Diğerlerine bakarsak iyilerden biri aslında. Peki bu iyi kalpli çocuk Hannah’ın kalbini nasıl kırmış olabilir? Hannah, bu kadar kişiyle neden konuşmuş diye aklınızdan geçmiyor değil, okuyabiliyorum aklınızı.  Hannah, yazarlık yönü kuvvetli olan bir kız. Bu kuvvetini Ryan saolsun keşfetti derseniz bence ön yargılarınızı kullanmayın.  Joker hakkınızı boşa harcamayın, son sorulara saklayın bence.

Sheri, okulun popüler ponpon kızlarından  ama onların arasındaki iyi kalplilerden biridir. Bu iyi kalpli gözüken kız, Hannah’ı nasıl üzmüş olabilir? Bir küçük şey birinin ölümüne nasıl sebep olabilir?  Ve sıradaki olay  ev partileri, en korkunç şeylerin yaşandığı yer. Clay de bu partideydi desem size, ne dersiniz? Bu parti, 3 hikayenin çıkmasına sebep oldu. Hannah, ne oldu Clay ile aranızda söylesene kız,çekinme’’ gibi şeyler söyleyip üzerine gitmeyin. Hannah, partide bir şey kaybetti, sizce o neydi?   Jessica- Justin- Bryce üçlüsünde neler oldu?   En büyük darbe Bryce tarafından gerçekleştirildi. Clay, FBI hareketleri yaptı ve sonunda herkes sorguya alındı.

Böyle kalp krizi geçirten olayları nasıl kaldırdığıma şaşırıyorum, ruhuma fenalık geldi hatırladıkça. Ben diziyi çok beğeniyorum. Yalnız bu sebepler yetmedi bence.2. sezonda devamı  gelecek ve her şeyi netliğe kavuşturacağız. Tamam, 13 sebep intihara yakınlaştırabilir ama yeterli gelmedi ya da ben çok meraklıyım. İlla sorgulayacağım? Geçenlerde Kathrine Langford’u aradım. Açtı ama setteyim seni sonra arayacağım diyip telefonu kapattı. Kapatmasaydı, söylerdi ben biliyorum ya iyi kız.  Bu senaryonun geleneksel geçişleri dışında ‘’küçük bir şey büyük olayların başlangıcıdır ‘’ sözünü bize sürekli hatırlattı ve ben bunu çok sevdim. 13. Bölüme ben çok üzüldüm yani. Sezon finalleri ve büyük finaller beni üzer hep. Alex’e artık kızmıyorum. Neden sizce? Nasıl oldu da değiştim?

Yönetmen, oyuncu performansı zaten efsane. Dizi  tatile girdi, ben hepsini instagramdan takip ettim tabii. Bu dizinin setine gitmeyi gerçekten çok isterdim. Muhteşem zor sahneler çekiliyor dizide. Mesela intihar sahnesi, dağa tırmanış sahneleri vs vs. Onların nasıl bu kadar kontrol altına alınmasının profesyonelliğini tebrikler diyerek alkış emojisini onlara armağan ediyorum. Tabii bu armağanın geri dönüşü var değil mi ekipçiğim? 21 haziran doğum günüm…

Ve son olarak söylemem gereken bir şey daha var. Ön yargılarınızı rafa kaldırdıysanız hadi çöpe atın onları. Bu ön yargılar, neleri kaybettiriyormuş meğer bizlere demenizi istiyorum. Ayrıca  Ölmek İçin 13  Sebep: Sebeplerin Ötesinde kısmını izleyin. Orada meseleler tartışılıyor ve bütün sorularımın cevabını orada aldım ve Hannah’ı anladım ve ikna oldum. Bu değişim, sadece 29 dakikalık videoda gerçekleşti. Eh yaz geldi, hadi değişin artık. İyi seyirler, değişimler sizinle olsun. Görüşürüz canısılotteler.

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0