Son 10 Yılın En İyi 10 Gerilim Filmi

Son 10 Yılın En İyi 10 Gerilim Filmi

Sinemanın en çok tercih edilen türlerinden olan gerilim filmleri gün geçtikçe daha başarılı ve kaliteli hazırlanıyor. Senaryo ve kurgu olarak izleyiciyi etkilemenin fazlasıyla zor olduğu gerilim filmlerinden son 10 yılda çekilen en iyilerini sizin için derledik. Kimi beklenmedik sonla biten, kimi ise baştan sonra gerilimi elden bırakmayan bu efsane listeye yakın tarihten başlayalım istedik. İşte o filmler!

1-Hush (Fısıltı) , 2016

Son dönemin heyecanla izleten filmlerinden biri olan Hush dilsiz ve sağır bir kadın olan Maddie’nin tek başına kaldığı evine giren psikopat katiliyle baş başa kalışını her dakika merakla izleyeceğiniz şekilde sunuyor. Sürpriz sonlu ve gerilimin tüm film devam ettiği film arayışındakiler için doğru adres filmlerden biri.

 2-The Conjuring ( Korku Seansı) , 2013

Paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın Karanlık bir varlık tarafından hayatları parçalanan bir ailenin çiftlik evine çağırılmasıyla olaylar başlıyor. Her sahnede merak uyandıran sürükleyici hikayelerden biri olan film paranormal konularını sevenler için harika alternatif.

3-Prisoners (Tutsak) , 2013

8.0 puanlık IMDB kitlesiyle yılın en iyilerinden biri kuşkusuz Prinoners filmi. Bir kaybolma hikayesinin baştan sona merak uyandıran dille anlatılmasına mı yoksa müthiş oyunculuğa mı verilir bu puan tam karar veremesem de “Denis Villeneuve” yönetmen faktörü eklenince olay netleşiyor! Filmi bu puanda olmasaydı da Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal için izleyebilecek bir sürü kişiden biri olmak çok mümkün görünüyor.

4-El Cuerpo (Ceset) , 2012

Morgda yatarken aniden kaybolan iş kadını Mayka’nın cesedinin kaybolmasıyla başlayan sıra dışı olaylar zinciri karşılıyor bizi bu filmde. Hayatı standart ve çok planlı iken belirsiz bir ölümün henüz belirlenemeyen sebeplerine ortadan kaybolmasıyla yenileri ekleniyor. Dava için atanan dedektif Jaime Pena ise hem eşini kaybetmesiyle yaşadığı travmayı unutmakla boğuştuğu kişisel duygularına cevap bulmak hem de mesleğine olan bağlılığını kanıtlamak için bu işe sarılacaktır. Gel gelelim olayın öyle bir karanlık noktası vardır ki içinde bulunan kimse aslında göründüğü kişi değildir.

5-Shutter Island (Zindan Adası) , 2010

Leonardo DiCaprio’nun harika oyunculuğuyla ön plana çıkan filmlerden sadece biri. Ama oldukça etki bırakıyor, sürprizler bekliyor, geriyor, izletiyor! 1954 yılında polis Teddy Daniels ile yeni ortağı Chuck Aule, Aschecliffe Hastahanesi’nde kaçmanın imkansız olduğu güvenlikli bir odadan belirsiz kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası’na gönderilirler. Fakat gittiklerinde orada hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlaşılacaktır.

6-Black Swan (Siyah Kuğu) , 2010

Zaten harika olan senaryo mükemmel oyunculuklarıyla Mila Kunis ile Natalie Portman ile devleşiyor. Nina adında genç ve başarılı bir balerinin hayatını değiştirecek oyunda siyah kuğu rolüne bürünmesi için neleri feda ettiği tüm gerçekliğiyle anlatılıyor. Tam bir psikolojik gerilim filmi, özellikle Nina’nın annesinin yaklaşımları izleyenleri gererken biraz abartabilir!

7-Inception (Başlangıç), 2010

Bilim kurgu ile gerilimi birlikte yaşatan filmde Leonardo DiCaprio’nun harika performansı yine ön planda. Uzmanlık alanı, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çalmak olan Dom Cobb’un bu ilginç yeteneği, onu kurumsal casusluğun vazgeçilmezi haline getirir. Bir gün hayatını geri verebilecek son bir iş sunulur, fakat bu kez her zaman yaptığının tam tersini yapmak zorundadır. Elbette yine bu süreçte her şey yolunda gitmeyecektir.

8-Orphan ( Evdeki Düşman) , 2009

Gerilim kategorilerinin en ürkütücü çocuk karakterlerinden Esther’in şok eden hikayesi ile karşılıyor bu film. Bebeklerini yeni kaybetmiş bir çiftin evlat edinme kararlarının nasıl felaketleri çağırabileceğini ne onlar ne biz bilemezdik elbette.

9-Law Abiding Citizen (Adalet Peşinde) , 2009

Amerikan sinemasının adalet arayışı serilerinde açık ara önde gidenlerden biri budur işte. Bir soygun sırasında eşini ve çocuğunu kaybeden Shelton’un intikam uğruna yaptıkları adeta tırnak yedirtiyor. Davada yer alan kişileri hapishane hücresinde acımasız suikastlerle öldürme bildirimlerini açık açık yapmaya başlar. Cinayetlerin durması için taleplerinin yerine gelmesi gerekecektir.

10-Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın) , 2007

Ben Affleck’in ilk yönetmenlik sınavını verdiği filmin başrollerinde Casey Affleck, Michelle Monaghan ve Morgan Freeman bulunuyor. Boston’da kaçırılan 4 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki özel dedektifin öyküsü merak uyandıran sahnelerle adeta yaşatılıyor.

 

Scroll Top