Roman Uyarlaması En İyi 10 Korku Filmi

Roman Uyarlaması En İyi 10 Korku Filmi

Romanını okuduğunuz bir filmde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü romanı okurken kendi sınırsız hayal gücünüzü film sahnelerinde bulamayabilirsiniz. Korku filmleri için bu durumda kaliteli yapımlar birer klasik olarak hafızalara kazınıyor. Stephen King gibi hikayeleriyle milyonlarca kişinin hayal gücünü derinden etkileyen yazarların filmleri sinemaya uyarlandığında bir de yönetmen ve oyuncular iyiyse ortaya müthiş bir sonuç çıkıyor. En iyi roman uyarlaması korku filmlerinden 10 tanesini sizin için derledik.

1-THE EXORCİST (ŞEYTAN) (1973)

1973 yılı korku filmleri listesinde birinci sırada yer alan Şeytan filmini hala izlemediyseniz tavsiye ederiz. Film Willian Peter Blatty’nin romanından uyarlanmıştır. 12 yaşındaki bir kızın ürkütücü durumunu konu alan film sürükleyici olduğu kadar o zamanların görsel sanatı izleyicileri şaşırtmaktadır. Peder Regan’ın küçük kızın içine girmiş şeytanı çıkartmakta yaşadığı zor durum izleyicilere çok canlı bir şekilde aktarılmıştır.

2-THE SİLENCE OF THE LAMBS (KUZULARIN SESSİZLİĞİ) (1991)

1991 yılı Şubat ayında vizyona giren Kuzuların Sessizliği filmi 7 dalda Oscar’a aday olurken en iyi senaryo ve en iyi film dalında ödül almıştır. Film Thomas Harris’in romanından uyarlamadır, kurbanlarının derisini yüzen bir katili bulmak ve elindeki kurbanları kurtarmak isteyen genç bir FBI ajanının yaşadıklarını anlatır.  Genç ajan katile ulaşmak için ünlü Doktor Hannibal Lecter’ın güvenini kazanmak durumunda alır. Sürükleyici bir konusu olan Kuzuların Sessizliği izleyicilerini gerilim dolu dakikalara sürükler.

3-SECRET WINDOW (GİZLİ PENCERE) (2004)

Stephen King romanından uyarlanan film 2004 yılında gösterime girmiş ve izleyicilerine keyifli dakikalar yaşatmıştır. Johnny Depp’in oyunculuğu ile taçlanmış olan film gerilim dolu konusuyla da ilgi çekici hale gelmiştir. Eşinin kendisini aldattığını öğrenen genç yazarın yaşadığı yıkımı konu alan film yeni romanı için gittiği ıssız bir bölgede yaşadığı esrarengiz olaylar ile sürükleyici bir hal alır.

4-THE MİST ( ÖLDÜREN SİS) (2007)

Film Stephen King romanından uyarlananmış olup 2008 yılında vizyona girmiştir. Kuvvetli bir fırtına sonra gelen sis tutucu insanlarla dolu kasabayı kaplarken sis içerisinde bulunan yaratıkların varlığından kasaba halkı habersizdir. Yaratıkların farkına vardıklarında bir market içerisinde esir kalmış halde olan kişiler ve bu kişilerin zamanla birbirlerine düşmelerini konu almış bir filmdir.

5-BAG OF BONES (KEMİK TORBASI) (2011)

Yine bir Stephen King romanının beyaz perdeye aktarılmış gerilim dolu izleyicilerine keyifli dakikalar yaşatacak bir film. Göl kenarında geçen bu film eşinin ölümünden sonra zor zamanlar geçiren bir yazarın yaşamını anlatmaktadır. Yazarın her gece gördüğü kâbusların gerçek olduğunu anlaması uzun sürmez. Lanetli bir evde korku dolu dakikalar izleyicileri beklemektedir.

6-LET ME IN (KANIMA GİR) (2010)

İki küçük çocuğun dostluğu ve sakladıkları büyük sırrı konu alan film Matt Reeves romanından uyarlanmıştır. Vampir olan Abby ve arkadaşı Owen için her şey okuldaki arkadaşlarından intikam alma isteği ile başlar daha sonra içinden çıkılmaz kan arzusu Abby için zor günlerin başlangıcı haline gelir.

7-IT (O) (2017)

Stephen King’in çok sevilen romanından uyarlanan bir korku filmi daha. Küçük bir kasabaya vahşeti yaşatan bu sefer bir vampir ya da hayalet değil bir palyaçodur.

8-THE GIRL ON THE TRAIN (TRENDEKİ KIZ) (2016)

2015 yılı en çok okunan romanlar arasında yerini alan “ Trendeki Kız” beyaz perdeye aktarılması ile izleyicileri ile buluştu. Paula Hawkins romanında geçen alkol problemi olan yeni boşanmış bir kadını merkezine alıp filmi onun etrafında gerilim dolu bir cinayetle sürükleyici bir hale getiriyor. Tren yolculuğu yapıp insanların hayatlarını gözlemleyen kadın bu cinayetin içinde kendini cevapsız sorular eşliğinde buluyor.

9-THE RING (HALKA) (2002)

Halka Koji Suzuki’nin romanından uyarlanan korku ve gerilim dolu bir filmdir. Videokaseti izleyenlerin 7 gün içinde korkunç bir şekilde öldüğünü öğrenen bir gazeteci bu kaseti izler ve kendisini bir vahşetin içinde bulur. Bu gizemli olayı çözmesi ve hayatını kurtarması için sadece 7 günü vardır.

10-ROSE RED ( ROSE RED KONAĞI) (2002)

Rose Red Konağı Stephen King’in romanından uyarlanan uzun bir korku filmidir. Lanetli olduğu bilinen bir konağa 6 tane psişik güçleri olan kişinin ziyaret etmesi ile gizemli gerçeğin ortaya çıkmasını konu alan film gerilim dolu sahneleri ile izleyicilerini beklemektedir.

Tüm Yorumlar0