Quentin Tarantino’nun Vazgeçilmez Filmleri

Quentin Tarantino’nun Vazgeçilmez Filmleri

Hollywood Sinemasının gelmiş geçmiş en ünlü yönetmenlerinden Quentin Tarantino birçok filmiyle gönüllere taht kurdu. Aksiyondan gerilime birçok filmde diyalog ve senaryoları işleyişindeki mükemmelliği ile pek çok kez izleyicilerin takdirini kazandı. IMDB ilk 100’de de yapımlarını sık sık gördüğümüz başarılı yönetmenin vazgeçilmez klasikler haline gelmiş 5 filmini sizin için listeledik.

1-Pulp Fiction (1994)

Suç dünyasının tanımını yeniden yapan sıradışı yönetmen Quentin Tarantino, filmin her karesinde izleyiciyi de filmin bir parçası yapmak için yaratıcılığını son noktalarına kadar götürmüş. Her ayrıntıyı düşünen ancak ayrıntıların içlerinde boşluklar bırakarak seyircinin fikirleriyle bütünleşmiş bir film tasarlayan bu adam aynı zamanda bizlere de ‘’düşündükleriniz benim için değerli’’ demek ister gibi. Filmin içerisinde farklı kültür ve tarzlardan simgeler, birbiriyle çelişen ve ironi yaratabilen karakterler sinemaya bakış açımızı bir kez daha sorgulatarak, ‘’ Bu filmi sadece izleyerek tat alamazsınız, her cümlenin altını inceleyin. Sizler için sürprizlerim var. ‘’ diyen bir sihirbazın usta dokunuşlarından bir kült haline dönüşmüş.

2-Soysuzlar Çetesi (2009)

Yaratıcı zihninin çeşitli ürünlerini her filmde gözler önüne seren Tarantino, bu filmde yaratacağı ironiyi tarih üzerinden şekillendirmek istemiş gibi duruyor. Eski bir filmden esinlenerek uyarlanan senaryoda çarpıcı bulduğumuz noktalardan biri tarihin sorgulanabilirliğini bizlere sunuyor oluşu. Film, tümüyle geçmiş zaman ürünü olarak kabul ettiğimiz ve değiştirilemez olduğunu varsaydığımız tarihin bile aslında sorular sorulacak kadar açık kapılar içerdiğini ve üzerinden kurgular türetilebileceğini hem alaycı hem de ciddiyetli bir tavırla işliyor.

3-Rezervuar Köpekleri (1992)

Düşük bütçesi ve az sayıda oyuncu içeren kadrosuyla ilk anda kulağa pek de etkileyici gelmeyen bu filmin Tarantino’yu zirveye taşıyacağı kimin aklına gelirdi? Bir soygun ve devamında ortalığı kan gölüne çeviren hırsız çetesinin kötü yanlarını trajikomik bir biçimde beyaz perdeye aktaran yönetmen, modernizmi bir adım öne taşıyan bir kara mizah ustası. İzleyiciyi dehşete düşürmeyi bu kadar seven yönetmenimizin aynı zamanda ‘’korkmayın, tüm bunlar sadece bir kurgudan ibaret.’’ diyen yaklaşımı hepimizin kafasında bir kez daha soru işaretleri yaratmayı başarıyor.

4-Kill Bill Vol. 1 (2003)

Sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir film olarak not düşülen Kill Bill’de yine bir intikam duygusu öne çıkıyor. Dünyada kendine zarar veren herkesi öldürme hırsıyla dolu bir Gelin’in yaşadığı duygusal ve fiziksel zorlanmaları gözler önüne seren bu filmde sık sık zaman kaymaları görüyoruz. Filmin kendi içinde bir hayli karmaşık olmasının yanında bu özelliğinin filmi iki kat anlaşılır ve izlenmeye değer yaptığı da ortada gibi gözüküyor. Üç filmden oluşan Kill Bill serisi, Tarantino’nun dahi tarafını her kareye yansıtmayı başardığı bir kült haline gelmeyi başardı.

5-Kill Bill Vol. 2 (2004)

Derin psikolojik analizler içeren serinin ikinci fiminde Tarantino’nun durağan döneminin ışıldamaya başladığını görüyoruz. Batı kültürünün derinliklerini sinemaya başarılı şekilde aksettiren yönetmenimiz, tercih ettiği müzikler ile akıllarda kalıcı bir yer edinmeyi başarmıştır. Filmde duygusal ilişkilerin katmanlı bir şekilde incelenmesi, izleyiciyi filme bir adım daha yaklaştıran bir özellik taşıyor. Karakter analizinin detaylı şekilde yapılması ise filmin ne kadar üzerinde düşünülerek oluşturulduğunu ve bağlantıların doğru şekilde kurulduğunu gözler önüne seriyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top