Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

Başarılı yönetmenlerin korku filmleri çoğu zaman üzerinden yıllar geçse de hafızalardan silinmez. Sahneler ve efektlerin doğru kullanılmasıyla ortaya muhteşem işler çıkaran birçok Hollywood ve Avrupa Sineması filmi sinema severlerden tam not aldı. Uzun yıllar boyunca birer klasik haline gelen ve onlarca kez izlenilse de korkutmayı başaran tüm zamanların en iyi 10 korku filmini sizler için listeledik.

1-PSYCHO (1960)

Türkçeye ‘Sapık’ adıyla çevrilen film 1960 yapımı.  Alfred Hitchcock’un en başarılı eseri olan Psycho, türünün en önemli filmi olarak kabul edilir. Arizona’da bir emlak ofisinde çalışan Marion Crane sevgilisi Sam ile evlenmek istemektedir ancak yeterli paraları yoktur. Patronunun bankaya yatırması için verdiği 40 bin doları çalarak bu evliliği gerçekleştirebileceğini düşünen Marion parayı çalar ve sevgilisi Sam’le buluşmaya giderken Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır.  Motel sahibi annesi ve kuşlarla saplantılı olan tuhaf bir adamdır.  Beraber yenilen akşam yemeğinden sonra Marion odasına çıkıp duş almaya karar verir ve korku dolu anlar bundan sonra başlar.

2-The Phantom of the Opera (2004)

Türkçeye ‘ Operadaki Hayalet’ adıyla çevrilmiş film 1925 operasının başrol oyuncusu Carlotta’nın bir hayalet tarafından rolünü Christine adlı bir koro elemanına bırakması için tehdit edildiğini idda etmesiyle başlıyor. Operadaki diğer insanlar buna inanmazken Christine çoktan hayaletle tanışmış ve onunla yeraltında buluşmaya başlamış bile.

3-Paranormal Activity (2014)

Devam filmleri de çekilen filmin en başarılısı bence 2007 yapımı olan Paranormal Activity. Evdeki doğaüstü olaylardan şüphelenen bir çiftin eve kurduğu kameralardan alınan görüntüleri izleten film korku filmleri arasında farklı tarzıyla öne çıkıyor.

4-Orphan (2009)

Sinema tarihindeki en korkunç çocuk karaktere aday olabilecek bir film Orphan, Türkçe adıyla ‘ Evdeki Düşman’.  Kate ve John çifti, bebeklerinin anne karnında ölmesi üzerine büyük şok yaşamış ve bu şoku bir çocuk evlat edinerek atlatmak istemişlerdir.  Yetimhanedeki Esther adlı kıza ilk görüşte bağlanan çifti Esther hakkında büyük sürprizler bekliyor.

5-Truth or Dare (2013)

Bir grup gencin doğruluk ve cesaret oyununda Felix adındaki bir gencin seçilmesiyle işler çığrından çıkar. Bir ay sonra Felix tarafından bir partiye davet edilen gençler parti evine vardıklarında bir kulübeye gitmeleri gerektiğini öğrenirler. Ne yazık ki onları orada bekleyen Felix değildir.

6- Wrong Turn (2003)

Chris Fylnn’in, arabasıyla uzak bir şehirdeki iş görüşmesine gitmek üzere yola çıkışı ile başlayan film, bir kamyon kazası nedeniyle ana yolun trafiğe kapandığını fark etmesiyle devam ediyor. Geç kalmamak için alternatif bir  yol kullanan Chris yol üzerinde bir araca çarpıyor ve ormanda kamp yapmaya gelmiş beş kişilik bir arkadaş grubuna rastlıyor. Yardım arayışına çıkan grup bir mağaraya rastlıyor  ve kovalamaca başlıyor.

7- Chucky (1988)

Bir oyuncak bebeğin yapılan büyüyle canavara dönüşmesi ve insanları akıl almaz yollarla öldürmesini anlatan film oyuncak bebeklere temkinli yaklaşmanıza neden olacak.

8- Friday The 13th (1980)

13.Cuma Camp Cyrstal Lake adlı terkedilmiş bir kamp alanında geçen kült bir film. Yıllar önce esrarengiz cinayetlerin işlendiği bu kampı yeniden açmak için bir grup genç işe alınır. Derken bir yağmur fırtınası çıkar ve korkunç cinayetler yeniden başlar.

9-The Shining (1980)

Türkçeye ‘ Cinnet’ adıyla çevirilen fim Kubrick’in en iyi filmi denebilir. Yazar Jack Torrence’ın kapalı olan Overlook Oteli’nin kış sezonu için bakımı üstlenip ailesiyle otele taşınmasıyla başlayan film, oteldeki paranormal olaylarla devam eder. Ailenin oğlu Jack bu varlıklardan haberdardır ve ailesini uyarmaya çalışır derken çıkan bir kar fırtınasıyla doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir.

 10-SAW (2004)

Filmde son derece obsesif  bir seri katilin kurbanlarına hayatın değerini anlatmaya çalıştığını görüyoruz. Katilin son kurbanları Adam ve Dr. Lawrence gözlerini aynı odada çıkar. Yerde intihar etmiş üçüncü bir adam vardır ve ikilinin o adama ne olduğunu çözüp hayatta kalmak için sekiz saatleri kalmıştır.

Tüm Yorumlar0