Channel Zero I. Sezon 1.Bölüm Incelemesi

Channel Zero I. Sezon 1.Bölüm Incelemesi

Salve!

Düşündüm durdum elimi atmadığım hangi tür kaldı diye; komedi, aksiyon, sanat filmi dahi yaptım ancak dipte köşede bir tür kalmış ki o da korku. Türk yapımların bağırmaktan öteye gidemediği izlediğim birkaç yabancı yapımın da hoşuma gitmemesi ve tüm bunların üstüne bir de insanların korku dediğinde sürekli “Saw” serisinden bahsetmesi tam anlamıyla gına getirdiğinden pek hayranı olmasam da bu türle ilgili bir yapıt bulup incelemeye koyuldum. İşte karşınızda bölüm bölüm Channel Zero incelemesi. (böyle bölüm bölüm yazdığıma bakmayın 6 bölüm sadece).

CHANNEL ZERO: CANDLE COVE — “Guest of Honor” Episode 105 — Pictured: Marina Stephenson Kerr as Mrs. Booth — (Photo by: Allen Fraser/Syfy)

Hikâyeminizin anlatıldığı 1.Bölüm

Mike Painter çocuk psikiyatrıdır. İlk sahnede bir televizyon programında yeni yazmış olduğu “Shaping The Past” adlı kitabın tanıtımını yapmaktadır. Sunucu ona 12 yaşındayken ikiz kardeşini kaybettiğini söyler. Öğreniriz ki yaşadığı Iron Hill’de birtakım cinayetler işlenmiştir ve bunların arasında Mike’ın ikiz kardeşi Eddie de vardır. Mike olayı anlattıktan sonra sunucu telefon hattında 12 yaşında bir çocuk olduğunu onun da ailesinin başından kötü bir olay geçtiğini ve Mike’a ona neler söyleyebileceğini sorar. Mike konuşmaya başladığında bir gülme sesi gelir. Gayet normal zaten korku yapımlarında ya 90’lar telefon sapığı misali nefes sesi gelir ya da gülme. Mike sesin evdeki televizyondan geldiğini düşünerek çocuğa televizyonu kapatmasını söyler. Sonra gülme sesi kesilir ve çocuk, “Mike, neden eve dönmüyorsun?” der. Mike telefonu kapatır ve kameramana bakar. Kameranın arkasında cansız bir manken durmaktadır ve sunucu “Mike, neden eve dönmüyorsun?” diye sorar. Sonra kahramanımız uyanır meğer isem hepsi rüya imiş. Olsun.

Mike bunun üzerine olayların cereyan ettiği Iron Hill’e yani köyüne döner. Annesi kendisini soğuk ve şaşkın bir şekilde adeta “niye geldi ki şimdi bu”  bakışlarıyla karşılar. Önüne yemek koyar ve daha adam bir lokma almadan niye geldiğini sorar.

(Photo by: Allen Fraser/Syfy)

Olaylar yüzünden geldiğini düşünür. Tekrar deşmesini istemez. Soğuk muhabbetten sonra Mike polis karakoluna gidip dosyayı incelemek ister. Derken polis şefi eski günleri yad etme adına onu yemeğe çağırır. Şerif Gary, eşi Jessica, memur Tim, şerif vekili Amy ve Daphne ile bir araya gelip akşam yemeği yerler. Hoşbeşten sonra olay malum konuya gelir sonra Mike bir ara lavaboya gitme sebebiyle masadan kalktığında Jessica ve Gary’nin kızı Katie ile karşılaşır. Sonra Mike masaya döndüğünde Candle Körfezi adlı tv programından bahseder. Masadaki herkes küçüklüğünde izlemiştir. Mike çocuklarına hiç anlattılar mı diye onlara sorar ve hayır yanıtını alır. Ancak Katie ona o programı izlediğini söyler. Sonrasında masadan kalkıp yola çıkar ve Eddie ile beraber Candle Körfezini izlediğini çocukluk anısı aklına gelir.

Ertesi gün bir şeyler atıştırmaya bir kafeye gider ve ilkokul öğretmeni Bayan Booth ile karşılaşır. Bir iki lafladıktan sonra Jessica yanına gelir ve Katie’nin kayıp olduğunu söyler. Önceki akşam yemekteki herkes ormanda kızı aramaya başlar.

(Photo by: Allen Fraser/Syfy)

Derken Mike yine geçmişi hatırlar, Tim’in kardeşi ikisinin üstüne köpek salmış ve Mike da kaçmaya başlamıştır ve tabii ki bir süreden sonra koşarken ayağı bilmem görmem neye takılıp düşmüştür. Köpecik tam Mike’a yaklaşmışken bir anda durur ve Eddie’nin yanına gider uslu uslu.

Mike bu flashback’ten de kurtulunca ormanda Jessica ile konuşur. Candle Körfezi programının olaylarla ilgili olduğunu söyler. Program yayınlanmayınca cinayetlerin de durduğunu ve programın bir şekilde çocukları etkilediğini anlatır ancak Jessica ona inanmaz. Çünkü kulağına Mike’ın psikoz geçirdiği ve akıl hastanesinde bulunduğu bilgisi çalınmıştır ve bunu hatırlatır. Psikoz anında da görürüz ki Mike kolunu hatır hutur kesmektedir. Mike, Jessica’nın kendine inanmadığını anlayınca Katie’yi tek başına aramaya başlar. Önce evine uğrayıp baba yadigârı silahı ararsa da annesi ondan kurtulmuştur, o da eline bıçak alır. Kızın kayboluş nedeninin program olduğunu düşündüğü için Katie’nin abisi Dane’e sorar. Kız “Karga Yuvası”na gitmiştir. Mike ormanda Karga Yuvasına giderken film yapımcılarınca korkunç olduğu düşünülen kostümü giymiş birinin durduğunu görür. Yanına gider ve hamle yapınca onu bıçaklar ve sonrasında kaçış ve kovalamaca derken Mike korkunç kostümlü şahsı yakalayamaz. Sonrasında Karga Yuvasına ulaşır flashback flashback üstüne patlar, Eddie’nin kalbine kanca sapladığı bir an belirir, kalp atışı yükselir ve Katie’yi bulur, eve götürür. Sonrasında tamamen diş kaplı çirkin bir yaratığın yerde iki adet diş bulduğunu görürüz.

 

Mike kızı bulduysa da adeta eliyle koymuş gibi bulduğundan ondan şüphelenirler ve bir süre nezarete atarlar. Mike kızınızı buldum daha ne yapayım minvalinde konuşma yapar ve serbest bırakılır. Çıktığı anda Jessica yanına gelir, kızını nasıl bulduğunu (nasıl bir kız sence anlamında değil) ne yapmasını gerektiğini söyler. Kendisine inanmayacağını bildiğinden “televizyon izlemesin” demekle yetinir. Sonra eve dönüp eşyalarını toplamaya başlar, gitmeye karar vermiştir. Giyinirken kolunda kesiklerin bulunduğu yerlere merhem sürer. O anda görürüz ki kolunda kesiklerle “Evine dön Mike” yazmaktadır. Derken annesi içeri girer. Mike annesine Candle Körfezini hatırlayıp hatırlamadığını, kendisi gittikten sonra hiç izleyip izlemediğini sorar. Annesi ise şaşkınlıkla karşılayıp, kimin uydurduğunu sorar, programın gerçek olmadığını onların küçükken karıncalı televizyona öylece baktığını anlatır. Bir flashback görürüz ki hakikaten de öyledir.

Sonraki sahnede Mike bir moteldedir, sessize aldığı telefonu titrer, açar ve daha önce duyduğu ses ona “Mike, nereye gidiyorsun? Daha yeni başlıyorduk” der.

Dizi fikrimce gayet vasat bir yapım.Hatta vasat bile fazla kaçıyor. Öyle ki, ben bu yazıyı geçen sene yazdım. Yayınlamaya yeni karar verdik. Bu diziyi kimse izlemiş midir? İzlese beğenmiş midir? Hadi Türkiye Milli Takımı’nın gruptan çıkması misali bir sürü şart sağlandı, oturup da incelemesini okur mu? Ne yapalım, yazdık bir kere. Çöpe mi gitsin? Hayır bir de dizi +3 sezon, (yazıyla ÜÇ) daha yenileme kararı aldı ki akıllara zarar, ziyan, eziyet. Bakalım bu sezonun telafisi mahiyetinde grafik yükselecek mi yoksa aynı seyrini mi sürdürecek?

Sezonun 6 bölüm gibi kısa sürede bitmesine sevindim diyebilirim. Yazacaklarım azalmış oldu. Peki 2.sezonu izler miyim? Evet. Şöyle ki dizinin her sezonunda farklı bir hikâye işleniyor yani 2.sezonda farklı bir konu olacak az da olsa daha iyi olma ihtimali var. Hatta bir tüyo verecek olursak IMDB’de Lily karakterini canlandıran Abigail Pniowsky için 11 bölüm yazıyor yani 2.sezonda da karşımızda olacak diyebiliriz. Ve fakat dizinin isminin Channel Zero olması hasebiyle yeni sezonda da tv’li radyolu bir şey olması gerekiyor ki bu isim açısından tutarlılık sağlarken içerik açısından da tahmin edilebilirliğe ve sıkıcılığa yol açacaktır. Bunu zamanla göreceğiz ancak şu an için korku türüne yeni bir soluk getirmiş mi? Hayır. Eğer böyle bir yapım olmasa büyük eksikliğini çeker miydik? Hayır. Ben vaktimi harcadım inceleme yazmak adına izledim. Siz bundan sonra yeni sezonlar yayınladıkça izleyen birinden önce bir iyi mi kötü fikri alın sonra başlayın derim.

IMDB puanı: 7.1

 Benim notum 5.9

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top