Fransız Sinemasının En Romantik Filmleri

Fransız Sinemasının En Romantik Filmleri

Fransız Sineması dünyada romantizmi en çok hissettiren yapımlara imza atan yönetmenlerle izleyicileri buluşturuyor. Sinemaseverler, özellikle de romantik film tutkunları, Fransız sinemasından derlediğimiz en iyi romantik filmler listesine bir göz atmalı.

1-Jeux d’enfants – Cesaretin Var mı Aşka? (2003)

Cesaretin Var mı Aşka? Sadece Fransız sinemasının romantik yapımlar bazında değil, genel olarak özgün film örneklerinden biri olarak değerlendirilebilir. Yakın iki arkadaş, çocukluklarında kendilerini hayat karşısında dirençli kılacak bir oyuna başlarlar. Ancak oynadıkları bu cesaret oyunu birbirlerine besledikleri tutkuyu da başka noktalara kaydırabilmektedir.

2-Amelie (2001)

‘Siz bir sebze bile olamazsınız Monsieur Colignon! Çünkü bir enginarın bile kalbi vardır’
Hayatta yalnız kaldığını hisseden Amelie, kendine kurduğu masalsı denilebilecek dünyadan keyif almaya çalışıp, eğlenmeye çalışsa da sıkışmışlığının son derece farkındadır. Ancak baht dönüşünü sağlayacak kutuyu açması uzun sürmeyecektir.
Jean – Pierre Jeunet’in yarattığı dünyaya Audrey Tautou etkileyici performansı ile hayat veriyor.

3-Leon – Sevginin Gücü (1994)

Uyku umurumda değil Leon, ben aşk istiyorum ya da ölüm!’
Acımasız bir kiralık katil ve aşk isteyen küçük bir kız… Yağmur gibi yağan mermilerin ve oluşmaya başlayan kan gölünün ortasında birbirlerinden başka sığınacak limanları yok!
Leon, aslında tam manasıyla aşkın, sevginin özüne değinen bir film. Dolasıyla farklı tat arayanların filmi. Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’un yazıp yönettiği filmin başrollerinde Jean Reno ve Natalie Portman var.

4-Paris, Seni Seviyorum (2006)

Romantik film izleme niyetiyle yola çıkıp, tek film beni kesmez diyorsanız bu özel seçki tam size göre. Hem de; Coen kardeşler, Gus van Sant, Wes Craven, Alfonso Cuaron, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Gerard Depardieu gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin kadrajından! Paris’in her köşesinde dolaşan kamera, farklı açılardan ele alınmış aşk hikayeleri sunuyor.

5-Amour – Aşk (2012)

Mutlu ve aşk dolu, birbirlerine bağlı olarak hayatlarını geçirmiş olan Georges ve Anne’in hayatları belki de son kez bir dönüm noktasına girer. Georges, felç kalan eşi Anne için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır. Bizde ‘aşk’ kavramını sorgulamaya çalışırız.

Tüm Yorumlar0