Luc Besson’ın Hafızalara Kazınan 6 Filmi

Luc Besson’ın Hafızalara Kazınan 6 Filmi

Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson ülkesinde Steven Spielberg ile eş değer tutulmaktadır. 1959 doğumlu yönetmen filmlerinin çoğunun senaryosunu da kendisi yazmıştır. Hızlı kurgusu olan yükek bütçeli filmlerin yönetmeni olarak bilinen Luc Besson’un mutlaka izlenmesi gereken filmleri ile ilgili listeyi sizin için oluşturduk. Şimdiden iyi seyirler.

1-Leon (Sevginin Gücü) (1994)

1995 yapımı olan film mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında kesinlikle ilk sıralardadır. Filmin senaryosu, yapımcılığı ve yönetmenliği Luc Besson’a aittir. Film tam bir başyapıttır ve Luc Besson bu filmde ilk kez Fransız sinemalarının kapılarını izleyiciye açmıştır. IMDB puanı 8.6 olan film masum bir kız ile bir katilin birbirleriyle yollarının kesişmesini ve aralarında geçen olayları anlatmaktadır.  Filmin başrollerinde Jean Reno, Gary Oldman, Natalia Portman ve Danny Aiello bulunmaktadır.

2-The Fifth Element (Beşinci Element) (1997)

1997 yapımı olan filmin IMDB puanı 7.7. yönetmenliğini yine Luc Besson yaparken senaristler Luc Besson ve Robert Mark Kamen’dir. Filmi izlerken 17 sene önce olan teknoloji ile çekilmiş bir bilim kurgu filmi olduğunu dikkate alarak izlemekte fayda var. Özellikle bilim kurgu severlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Filmin başrollerinde Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman, Chris Tucker ve Mathieu Kassovitz bulunuyor.

3-La Femme Nikita (Nikita) (1990)

1991 yapımı olan film dram ve romantik karışımı bir film ve İMDB puanı 7.4. bir soygun sırasında yakalanarak hapse düşen Nikita’nın Fransız gizli servisi ile arasındaki maceralarını  anlatan film kesinlikle izlenmesi gereken film listeleri arasında yer alır. Bu filmde de yönetmen ve senarist Luc Besson olurken başrolde Jean Reno yer almakta.

4-Le Grand Bleu (Derinlik Sarhoşluğu) (1988)

İMDB puanı 7.6 olan filmin yönetmenliği ve senaryosu yine Luc Besson’a aittir. 1988 Amerika, Fransa ve İtalya ortak yapımı olan film dram yüklüdür ve içinde aşk, şehvet ve inanç içerir. Bugün bile hala izlenmesi gereken filmler arasında yer alan filmde dalış tutkusu görsel bir şölenle anlatılırken aşkı çok yoğun bir biçimde hissedeceksiniz. Filmin başrolünde Jean Reno, Rosanna Arquette, Sergio Castelitto bulunuyor.

5-Subway (Metro) (1985)

İMDB puanı 6.6 olan film 1985 yapımıdır ve senaryoluğunu, yapımcılığını ve yönetmenliğini Luc Besson yapmıştır. Sürrealist bir çalışma olarak da pek çok eleştirmen tarafından tanımlanan film Luc Besson’un ilerideki başarısını gösteren ilk film. Paris metrosunu bozarak kaçmak isteyen bir serserinin daha sonra yeraltı kültürü ile karşılaşmasını anlatan filmin başrolünde ise Jean Reno, Christopher Lambert, İsabella Adjani bulunuyor.

6-Angel – A (2005)

2005 yapımı olan filmin IMDB puanı 7.1 yapımcısı , yönetmeni ve senaryosu yine Luc Besson’a ait olan film insanın iç dünyasını keşfe çıkacağı önemli bir film. Jamel Debbouze, Rie Rasmussen, Serge Riaboukine’nin başrollerini oynadığı filmde şehirde neredeyse herkese borcu olan bir dolandırıcının Angel-A ile karşılaşmasıyla hayatının nasıl değiştiğini anlatır.

Tüm Yorumlar0