Sevgisiz / Loveless 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde

Sevgisiz / Loveless 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde

Günümüz Rus sinemasının en başarılı temsilcilerinden Andrey Zvyagintsev‘in, uluslararası alanda büyük ödüller kazanmış filmleri ve 2017 Cannes Film Festivali Jüri Ödüllü son filmi “Sevgisiz / Loveless” 7. Malatya Uluslararası Film Festivali programında gösterilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, iktidar kavramı ve insan ilişkilerine odaklanan filmleriyle festivallerde ödüle doymayan Andrey Zvyagintsev’i sinemaseverlerle buluşturacak. Ülkesi Rusya’nın güçlü sinema geleneğini 2000’li yıllara taşıyan ve dünyada bir kez daha şahlanışına genç kuşağın temsilcisi olarak öncülük eden Zvyagintsev’in imza attığı beş film, Dönüş, Sürgün, Elena, Leviafan ve 2017 Cannes Film Festivali Jüri Ödüllü son filmi Sevgisiz / Loveless Malatya’da gösterilecek.

İlk uzun metrajlı filmi Vozvraşeniye / Dönüş, (2003) dünya prömiyerini yaptığı 60. Venedik Film Festivali’nde olay yaratan ve Altın Aslan başta olmak üzere beş ödül kazanan Zvyagintsev, o günden beri çektiği her filmle olağanüstü başarılar kaydetti. Rus sinemasının büyük ustası Andrey Tarkovskiy’in bıraktığı yerden geleneği yenileyerek devam ettirecek bir yönetmen olarak Avrupa sineması tarafından kucaklandı. Zvyagintsev, 15 yıldır günümüz Rusyasına tanıklık eden, değişen ideolojiyle birlikte devlet ve din kavramlarının insanlar üzerindeki etkilerini irdeleyen, dozunu çok iyi ayarladığı siyasal ve toplumsal eleştirinin yanı sıra dil ve estetikte üstün düzeylere ulaşan bir yönetmen olarak yerini koruyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top