Marvel’s Defenders 1. Sezon Incelemesi

Marvel’s Defenders 1. Sezon Incelemesi

Yine bir Marvel yapımı, yine ben ve yine sizler için geç ancak benim için zamanında gelen bir yazı. Zira hepsini bir günde oturup izleseydim onca zaman ne yapardım? Boşluğa düşerdim. Dolayısıyla birer bölüm birer bölüm mantığıyla, küçükken kendi payını hızlı yiyen abisine sonradan nispet yapmak için elindeki çubuk krakeri ağır ağır yiyen çocuk misali gıdım gıdım izleyerek sezonu bitirdim.

Dizi ile ilgili yegâne korkum daha önce de yazdığım üzere karakterlerin birbirine çok benzemesinden ötürü yapıma bir sıradanlık katıp katmayacağıydı. Bunu dövüş stilleri ile biraz olsun kırsalar da kırılan parçaların hâlâ büyük olduğunu söylemem gerekir. Stick’in dediği üzere Daredevil’ın liderlik etmesini beklediysek de bu yönüyle çok önplana çıkmadı, grup daha ziyade demokrat takılırak her konuda ortak karar aldı. Her birini ayrı ayrı ele alacak olursak:

Daredevil gayet iyiydi, keşke sopalarını daha çok görseydik ve tam takım lideri olarak izleseyebilseydik. İlk bölümde gördüğümüzden bu yana en ufak bir eksiye düşüş olmayan, bozmayan bir karakter olarak başarısını sürdürdü. Özellikle final sahnesini düşünecek olursak yeni sezonu en çok merak edilen serinin yine Daredevil olacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Luke Cage ise seriyi az hasarla kapattı desek yeridir. Zira özellikle son bölümlerdeki dövüşten hiç anlamaz, oradan oraya adam yakalayayım derken koşarak duvara giren bir dev gibi davranması kötü bir performans sergiledi. Kendi dizisindeki karizması pek yoktu denebilir.

Iron Fist ise artık ayağı yere daha sağlam basan, gücünün önemini kavramış daha olgun bir karakter olarak karşımıza çıktı. Artık izlerken göze batmadığını söyleyebiliriz.

Ve aralarında dizisini izlemediğim ve Defenders’ı izlediğimde de “iyi ki izlememişim” dediğim yegâne karakter Jessica Jones. Karaktere klişe bir fikir olarak umursamaz tavırlarla “cool”luk kazandırmaya çalışılması büyük bir ziyan. Çok sevildiğinden veya Marvel’ın karakteri çok sevdiğinden değil de sadece erkeklerin çoğunlukta olmasından duyulan bir vicdan azabı sebebiyle dizi evrenine katılmış gibi görünüyor. “Cool” veya “Badass” olmaktan ziyade 30’unda olmasına rağmen itici bir ergen kız gibi davran bir karakter takdir edersiniz ki göz doldurmuyor. Ayrıca dövüş stilinin olmaması ve dizide uçma yeteneğini de kullanmaması kendisini daha da basit bir karakter yaparak olmasa da olur dedirtiyor. Colleen Wing kadar dahi renk katmamış.

Kurgu adına ortalamanın biraz üstünde diyebilirim. Iron Fist’in daha oturaklı olması, karakterlerin daha ilk bölümden hemen bir araya gelmemesi gibi detaylar diziye puan kazandırsa da, Alexandra’nın yaşlı Madam Gao kadar dahi bir dövüş veya herhangi bir özel gücünün olmaması ve tam tiradının ortasında şişlenmesi de puan kaybettiriyor. Tek başına Kingpin çok daha iyi bir kötü adam olabilirdi. Jessica Jones’un uçmayışı ve Iron Fist’in de iyileştirmeye yeteneğini kullanmayışı ise şaşırttı.

Marvel’s The Defenders

Zira Iron Fist, Bakudo sayesinde bu yeteneğini keşfetmişti, gerek Colleen Wing ile ilk bölümde ele geçirmeye çalıştıkları adamı gerekse daha sonrasında yaralanan Colleen Wing’i iyileştirmemesi pek anlaşılamadı. Luke Cage ile olan konuşmasından “etkilenerek” sahip olduğu şirketin gücünü de kullanan Iron Fist’in tek yaptığı şirketten birine gidip bilgi alması ise etkilenmek kelimesinin hakkını vermedi. Bu sahne 2.sezonda kullanılıp da Iron Fist’in parasıyla dövüşçüler kiralaması daha iyi bir fikir olabilirdi. Çünkü Defenders’ın tarihinde “Heroes For Hire” olayı bulunmakta. Yine Luke Cage’in paket olup sonrasında elinde Sowande ile dönmesi ve bizim bunu nasıl becerdiğini hiç göremememiz aslında gayet güzel olan bir diziye çok basitçe puan kaybettiren noktalardan bir diğeri. Bilerek dayak yiyerek kendisini güçsüz gösterip sonra ele geçirildiğinde ise tüm gücünü kullanarak Sowande’yi ele geçirmesi dizide böyle bir boşluk olmasının önüne geçebilirdi. Çok yaratıcı değil ancak böyle bir boşluk olmasından yeğdir. Ayrıca tüm diziyi bu kadar karanlık çekmeselerdi belki daha rahat izleyebilirdik. Parlaklığını 100’e çıkardığım monitörümde en çok beklediğim dövüş sahnelerinde kimin kime vurduğunu zorla ayırt edebilmek yordu.

https://www.youtube.com/watch?v=4h3m7B4v6Zc

Dizinin IMDB puanı günbegün düşerek 7.9’a kadar geriledi ancak ben 8.2 demekte ısrarcıyım. Bir sonraki Marvel – Netflix yapımında ki bu büyük ihtimalle Punisher olacak görüşmek üzere.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top