Anne With An ‘’E’’ 1.Sezon İncelemesi

Anne With An ‘’E’’ 1.Sezon İncelemesi

Herkese merhaba.  Bu dizi Netflix’te  yayınlanıyor. Ben bu diziyi nasıl keşfettim dersem sırrımı vermiş olurum. Bu diziyi tercih etmemdeki en büyük dilim Moira- Walley Beckett’e ait. Eee kim bu kadın? Akraban mı oluyor? Amerika’ya mı gideceksin bayramda el öpmeye? diye soruları duymaya hazırım. Moira abla, kalbimizde  Ezel dizisi gibi yer tutmuş Breaking Bad dizisinin senaristidir. Tabii tek nedenim bu değil; biraz da konusu…

Dizimiz 19.yy İngilteresi’nde geçmektedir. Lucy Maud  Montgomery(  Soyadın çok uzun değiştir lütfen)  tarafından roman olarak kaleme alınmış hüzün sarmalı eserden uyarlandı. Birkaç kez filme uyarlanan dizi, bu sefer de dizi olarak uyarlandı. Eh çok da iyi oldu. Heh nerede kalmıştık?…  Anne adındaki 13 yaşında bir kız, kızlar yurdunda kalıyordur. Şu dizisi yayınlanan kızlar yurdu değil… Anne, iki kardeşin yaşadığı eve çiftlik stajyeri olarak gönderilir. Ama olaya bakın ki bu  iki yaşlı kardeş kız değil erkek aramaktadır.  Anne, akşamüstü geldiğinden  bir günlük kalmasına izin verirler. Yolda bu yaşlı kardeşlerden erkek olanını bir güzel kafalar. Anne, oldukça zeki bir kızdır. IQ tartısını bozacak kadar akıllı ama işte o çenesi yok mu?  Yol boyu konuşur hiç fırsat vermez. Adamın kafasını ütüledi. Eve geldi kadın da istemedi ama hadi gitmeden iki annelik yapayım dedi ve o gece orada yattı. Sabah da yaşlı kadınla yola çıktılar. Anne  herhalde tekerlek  büyüsü yapıyor geceleri. Tekerlekte bu kadını da etkiledi zekasıyla. Anne’yi çok çocuklu bir kadının yanına işe gireceğini görünce gönlü el vermedi ve Anne’yi de aldı eve döndü.

Ya iyi kalpli kadın ama fena yani bunu dolandıramazsın.  Anne evde kaldığı sürece şeytan tüyü sevimliği ve küpleri dolup taşıran zekasıyla kendini daha da çok sevdiriyor. Sonra yaşlı teyzemiz broşunu kaybediyor. Çalan kişinin de Anne olduğunu düşünüyor. Eh kız gururlu durur mu hiç basıp gidiyor evden. Sonra ‘’K el devenin tarağa ihtiyacı olmaz’’ diyen kadın  Anne’yi eve getiriyor. Sonra bunu  tamamen evlat edinmiş oluyorlar.   Anne bir komşunun kızıyla arkadaş oluyor ve onunla birlikte okula başlıyorlar.Anne de okulda sevilmiyor bazıları tarafından ve Anne okumak istemediğini söylüyor. Sonra biraz evde çalışıyor. Anlıyor ki evde olmayacak okumaya devam  ediyor. Tek bir yakın arkadaşı olan Anne, kızlar grubunda pek sevilmiyor. Sonra sarışın kızın evini fazla yanmaktan kurtarıyor. Artık kızlarla whatsapp grubu gibi sohbetler vs. Ailevi durumları da kötüye gidiyor. Eve ipotek gibi bir şeyler oluyor. Yaşlı amcamız da hasta.  Beni inşallah ölmez diye evin içinde dört döndürdün be köpek adam. Neyse ölmedi…

Anne’de bir şeytan tüyü var. O zekası ve çok konuşması insanı etkiliyor. Beni de etkiledi. Benle konuşsa ben hiç sıkılmam. Çok eğlenceli kız yani.  Aslında bu kız feminizmin de temsilcisi burada.‘’Kadın her işi yapar’’ sözünü layıkıyla yerine getiriyor.  Dizide feminist bir grup var. Bu feminist gruba yaşlı teyzemiz  de giriyor. Sonra gruptan Anne yüzünden atılıyor. Anne sonra çok seviliyor.

Dizide en sevdiğim şeylerden biri de Anne’nin garip özelliklerini tek tek göstermesi. Mesela Cordelia ismini  takıyor kendine, her şeye isim veriyor ve zekasıyla birden bire hikaye üretebiliyor. Aslında her kişiye bir Anne lazım. Herkesin mutsuzluğunu mutluluğa çevirir. Oksijen gibi kız.  Yani çok sevimli felan da o dişlerini bir fırçalasan. Altın kaplama gibi sarı yani biraz. Sana  iyi bir macun öneririm istersen. Sevmediğim bir durum işin içine aşk durumları giriyor. Biraz erken mi ne?

Bu diziye bayıldım diyebilirim. Çok sakin bir temposu var. Sonuçta bir masal olduğu için Breaking Bad performansı beklemeyin. Ama her sahne onun gibi oldukça zekice yazılmış. Ekibine al  beni  Moira… Türkçesi Yeşilin Kızı Anne olan eser biraz da Yeşilçamı andırıyor. Filmde hep öyle bir hava var. Ama bu sizi korkutmasın. Yeşilçam melodraması kadar ağır değil ama yine de var.

Olsun Güllüşah gibi dolaşsın ortada sevimli kız. Bölümleri de çok az. İkinci sezonu 2018’de. Şimdi onu bekleyeceğim ama heyecanlıyım neler olacak acaba? Size öneriyorum bu diziyi, indirmeyin fizzy’i.  İzleyin hatta imkanınız olursa kitabı da okuyun. İyi izlemeler. Yeni yazıda görüşürüz.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top