Tüm Zamanların En İyi Aksiyon Filmleri (İlk 10)

Tüm Zamanların En İyi Aksiyon Filmleri (İlk 10)

Tüm dünyada gişe rekorları kıran filmler arasında ilk sıralarda yer alan aksiyon filmleri Hollywood ve dünya sinemasının vazgeçilmezleri arasında. Tarantino ve Christopher Nolan gibi yönetmenlerin imzalarıyla birer baş yapıta dönüşen tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini sizin için hazırladık.

1-Kara Şövalye (2008)

Tüm zamanların en iyi aksiyon filmleri listesinin başını çeken bu filmde, Batman’in suçlularla mücadelesini ve bu mücadele sürecinde kendini de sorgulayışını görüyoruz. Gotham Sokaklarında bir araya gelen Batman, Savcı Harvey Dent ve Teğmen Gordon üçlüsü bu sefer keskin zekalı jokerle başa çıkmak zorunda kalacaklardır…

2-Büyük Hesaplaşma (1995)

Al Pacino ve Robert De Niro’yu bir araya getiren filmde, sezgileri kuvvetli ve akıllı bir hırsız ile en az onun kadar zeki ve hırslı bir dedektifin macerasını izliyoruz. Davayı çözmekte çok kararlı olan dedektif Hana, her türlü hırsızlık becerisi olan ve ardında iz bırakmadan hareket etmeyi başaran hırsız Neil McCauley’i yakalayabilecek mi?

3-Başlangıç (2010)

İddia ediyoruz ki rüyaların hiç böyle yorumlandığını görmemiştiniz. Karşınızda sizi en savunmasız zamanınızda yakalayıp bilincinizin ulaşamadığı ruh derinliklerinizden en gizli bilgileri çalabilen bir ‘rüya hırsızı’ var. Dom Cobb, bu doğaüstü yeteneği sayesinde tüm dünyada adı anılan bir üstad olmuştur ve şimdi onu daha önce hiç denemediği bir görev beklemektedir. Rüyalardan parçalar almayı başaran bu yetenekli adam, her şeyi tersten yaparak dış dünya parçalarını rüya alemine yerleştirmeyi başarabilecek mi dersiniz?

4-Kill Bill Vol. 1 (2003)

Olağanüstü yeteneklere sahip herbiri birbirinden ayrı güzellikte bir kadın hırsız çetesiyle karşınıza çıkan bu filmde karşılıklı alınan intikamları kadınların gözünden anlama fırsatı bulacaksınız. Uzakdoğu dövüş teknikleriyle zenginleştirilmiş sahneleri izlerken kendinizi daha önce keşfetmediğiniz bir dünyanın içinde bulabilirsiniz…

5-Gladyatör (2000)

Yaşadığı zorlu süreçlerden sonra ölümden zor kurtulan ana karakterin intikam ve bir başkasını öldürme isteğinin ne denli güçlü olabileceğini göreceksiniz. Vizyona girdiği tarihten itibaren insanların üzerinde derin bir etki bırakan bu filmin, birçok sinema ödülünü kazandığını göz ardı etmemenizi öneriririz.

6-Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

İkinci Dünya Savaşı sürecinin ne denli karmaşık ve zorlu kararlar içerdiğini anlatmak için yapılan bu filmin, bir insanın canını kurtarma’nın neye karşılık gelebileceğini hepimize sorgulatmak isteyen bir yanı vardır. Savaş esnasında verilen kararların insanların hayat düzenlerini ve etik anlayışlarını bütünüyle etkileyip değiştirebileceğine ilişkin güzel bir aksiyon filmi.

7-Terminatör 2 : Mahşer Günü (2017)

Yeni bir terminatör formuyla birlikte çözülmesi gereken yeni sorunlar ve ortadan kaldırılması gereken insanlar ortaya çıkmıştır. Sürekli bir kovalamaca ve sonu nereye varacağı belli olmayan çekişmelere sahne olan bu filmin yönetmen koltuğunda bol ödüllü James Cameron oturuyor.

8-Son Ültimatom (2007)

Kim olduğunu ve nereden geldiğini anlama savaşı veren ana karakter Jason Bourne, aslında Amerika’nın kullandığı ve kobay olarak kullanılan zeki bir ajandır. Geçmişiyle mücadelesinde ajan Bourne mu yoksa onu kendi istekleriyle şekillendirmiş büyük güç mü üstün gelecek?

9-Kara Şövalye Yükseliyor (2012)

Batman’in son macerası olan Kara Şövalye Yükseliyor, beklenmeyen birçok oyuncu ve kurgu ile seyirci karşısına çıkıyor. İzleyenlerin algılarını alt üst edecek bu filmin daha üst sıralarda yer alabileceğini düşünüyoruz.

10-Matrix (1999)

Yaşadığınız dünyanın kurmaca olduğunu ve hiç ummadığınız bir yerde sıkışıp kalmış hayal bile edemeyeceğiniz bir gerçeklikler dizini olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? İşte bu film izleyen herkese, durup düşünme payı bırakarak bambaşka hayatlar yaşama ihtimallerimizi gözden geçirmemizi sağlıyor. Yaşamınızı sizin kontrol ettiğinize ne kadar eminsiniz?

Scroll Top