Scrabble 12. Boston Türk Festivali “Belgesel ve Kısa Film Yarışması”nda

Scrabble 12. Boston Türk Festivali “Belgesel ve Kısa Film Yarışması”nda

Sosyal ve ekonomik açıdan birbirinden farklı dört kadının bir araya gelerek scrabble oynamasını, kaderlerini ve trajik sonlarını kelimelerin gücüyle oyun kartonuna yansıtmalarını anlatan film, 2-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen 12. Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması kategorisinde yer alıyor.

Film yapımcılarının ABD’de filmlerinin uluslararası izleyicilere ve film eleştirmenlerine ulaştırması için mükemmel bir platform olan Boston Türk Festivali “Belgesel ve Kısa Film Yarışması”, 12. yılını kutluyor. Türünün ilk örneği olan yarışmaya her yıl Ermenistan, Belçika, Kanada, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Hollanda, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Güney Kore, Meksika, Nepal gibi pek çok ülkeden 300’den fazla film katılıyor.

Boston Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzesi’nde bu yıl yapılan programda yarışma bölümüne 40’dan fazla film arasından seçilen “Scrabble”, önemli film eleştirmenleri ve küratörlerin karşısına çıkarak, “En İyi Kısa Film” için yarışacak.

4 farklı kadın karakterin (CEO, hayat kadını, köylü kadını ve öğrenci) scrabble oyununun başına oturarak her türlü kadının şiddete maruz kaldığını konu alan ve yönetmeninin bu tür sorunların çözülmesi için öncelikle toplumun bilinçlenmesi ve caydırıcı yasaların etkili bir şekilde uygunlaması gerektiğinin altını çizdiği filmin başrollerinde ise Janset Paçal, Defne Halman, Kadriye Kenter ve Özge Erdem gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Başarılı dört kadın oyuncuya filmde Asyak Akınhay ve Cemre Naz Derin adlarında iki çocuk oyuncu da eşlik ediyor. Filmin yönetmeni ise “Nerdesin Aşkım?” filmiyle Atlas Awards, Boston’da İnsan Hakları Ödülü ile Canada Uluslararası Film Festival’inde en iyi Kısa Film Ödülü alan Merve Gezen.

Scroll Top