AMC’den Moviepass’e Boykot

AMC’den Moviepass’e Boykot

Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC, Türkiye’de de Sinemia olarak bildiğimiz aylık sinema bileti mantığının öncüsü olan MoviePass‘i boykot kararı aldı. Yakın zamanda aylık sinema bileti aboneliğini 9.95 dolara kadar düşüren MoviePass AMC’den büyük tepkiyle karşılaştı.

Ortalama bilet fiyatının 9$ civarında seyrettiği Amerika’da kart kullanıcılarının iki filme gitmesi durumunda MoviePass’in zarar edeceğini ve bunun gerek kendilerini gerekse sinema sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğini ve dolayısıyla sistemin artık sürdürülebilir olmadığını savunan AMC artık MoviePass sinema kartının kendi salonlarında geçerliliğini kaldırdı.

Uzmanlar ise MoviePass’in ise aylık bilet abonelik ücretini 35-45 dolarlardan sadece 10 dolara düşürmesinin sebebi olarak da daha çok kazanma maksadıyla yapıldığı görüşündeler. Değişikliğin esin kaynağı olarak ise spor salonu üyelikleri olarak görülüyor. Durumu daha açık hale getirecek olursak, spor salonu üyeliklerinin aylık fiyatı kayda değer olsa da yıllık olarak alındığında aylık bazda çok ucuza geliyor. Dolayısıyla ücret yüksek olduğunda dişe dokunduğundan sürekli spor salonuna gidilmekte ancak yıllık olarak alındığında ucuz olarak görüldüğünden bir süre sonra bırakıldığı için MoviePass de aynı görüşü benimseyerek daha çok abonelik satıp sürümden kazanma yoluna gitmiş. Yani abonelik 10$ gibi düşük bir ücret olursa kullanıcılar alıp bir süre gittikten sonra kartı bir yere atıp bir daha kullanmayacaklar, ancak olur da ilgilerini çeken bir film çıktığında fazla para vermemek için mutlaka her sene veya her ay üyeliklerini yenilemeye de devam edecekler.

Peki AMC mi yoksa MoviePass mi haklı çıkacak bunu zaman gösterecek gibi. Ne dersiniz sizce Sinemia da bu sistemi kullanmak ister ve CineMaximum veya CinemaPink ile anlaşmazlık yaşar mı?

İlgili Linkler
Sinema Haberleri AMC moviepass
Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0