Mehmed Bir Cihan Fatihi İncelemesi

Mehmed Bir Cihan Fatihi İncelemesi

Sinemecra.com Misafir Yazarı, Enver Erdoğan yazdı.

Bütün Türkiye’nin merakla beklediği ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ dizisi geçtiğimiz Salı akşamı ilk kez ekranlara geldi. Dizinin ilk bölümünden sonra olumlu olumsuz -ağırlıklı olumsuz- birçok görüş dile getirildi. Ben ise eleştirimi olumlu anlamda yapacağım. Çünkü dizilere baktığımızda genellikle çok büyük kadroların olduğu diziler fazla beklentileri karşılayamazlar. Bu yüzden birçok oyuncudan ziyade esas kız ve esas oğlan çok önemli oyunculardan seçilir ve dizi yayına verilir.

MBCF dizisinin ise çok önemli bir oyuncu kadrosu var. Ve ilk gördüğümde bu kadroyla bir yaza kadar sürer sonra biter düşüncesindeydim. Çünkü geçmiş tecrübeler beni bu düşünceye itmişti. Yani hikaye’ye çok ağırlık vermeyeceklerini ve zaten bir tarihi dizi olduğu için oyuncu kadrosuyla ayakta kalmayı seçeceklerini düşünmüştüm. Oysa öyle olmadı. Gerçekten buram buram Tarih kokan son yıllarda izlediğim nadir yapıtlardan bir tanesi idi. Ben şahsen bir iki olumsuzluk dışında oldukça beğendim Mehmet Bir Cihan Fatihi’ni. Kenan İmirzalıoğlu role tam ayak uyduramamış gözükse de zamanla çok daha güçlü bir performans göreceğimize inanıyorum. Çünkü bunları yapabilen bir aktör.

Hikayeye baktığımızda zaten Fatihin tahta çıkış süreci oradan Devr-i iktidarını anlatacak olan bir diziyle karşı karşıya kalacağımızı tahmin etmek güç değildi. O yüzden senaryo hakkında fazla bir şey söylemek doğru değil. Ama işleniş tarzı oldukça başarılı. Ve birçok tarihi dizi de gördüğümüz animasyonlar ve gerçeklikten uzak olan tamamen sanatsal bir iki ışık oyununu bu dizide fazla görmedik. Bu da işin geçekçiliğine ne kadar önem verildiğinin bir işareti olsa gerek.

Bundan sonraki bölümde Çandarlı Paşa ile Fatih arasındaki kimi zaman açık kimi zaman örtülü çekişmeyi göreceğiz. Bunları da aynı gerçekçiliğe verdikleri özenle ekranlara getirebilirlerse daha da ilgi çekecektir. Evet reytinglerde beklenin çok altında ve bütçesinin karşılığının çok gerisinde kaldı. Ancak karşısındaki yapımların kalıplaşmış izleyicilerini olduğunu da unutmamak gerekir. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi zamanla izleyicileri ekranlara kilitleyecektir. Özellikle Çandarlı Paşa ile Fatihin çekişmeleri saray entrikası olarak nitelendirilemeyecek tamamen gerçek bir olaydır. Ve tabiki İstanbul’un fethi de zamanla insanları daha da diziye çekecektir. İlk bölümde Kenan İmirzaloğlu’nun günümüz Türkçesiyle konuşmasının dışında rastladığım pek bir olumsuzluk yoktu.

Çekim kalitesinin de yerli diziler arasında oldukça iyi olduğunu belirtmekte yarar var. Son yıllarda ilk kez bir tarih dizisini böylesi bir heyecanla takip ettim. Bundan sonra da aynı heyecanını yitirmemeyi umuyorum. Dizi de emeği geçen herkesi kutluyorum.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top