Deadpool 2. Incelemesi

Deadpool 2. Incelemesi

Birinci filmin incelemesini başka bir yazar arkadaş benden önce davranıp yazmıştı ve haliyle ben de yazamamış ve övgülerimi paylaşamamıştım. Olsun kısmet ikinci filmeymiş.

Film bir başlıyor, pir başlıyor. Direkt ekşın ve tabii ki eğlenceli bir ekşın, e haliyle de bir sürü kötü adam katliamı. Lâkin es geçilmemesi gereken bir nokta var ki ne yazık ki bu sefer Deadpool kötü adamlara direkt erişiyor. Bir önceki gibi bir sürü kişiye işkence ederek eğlenci anlar yaratarak değil de daha kısa yoldan gidiyor. Belki tekrara düşmemek belki de filmin süresini uzatmamak adına yapılmış bir harekettir bilemeyiz ama olsaydı daha iyiydi.

Sonrasında da ilk diyaloğunda ne yapıyor? Hemen bir D.C göndermesi. Batman Vs. Superman filmindeki her iki kahramanın da annelerinin adının Martha olmasının üzerinden esprisini patlatıyor. Yine bu sahnelerde de nispeten eksi olan detay, kız arkadaşını öldüren adamı bulup sarılmasıydı. Bir ara manasız bir duygusallık zannettirdi sonrasında da otobüse doğru döndü ve kendisi otobüse gelecek şekilde döndü. Haliyle biraz ters geldi.

Jenerikte ise yine cast ile ilgili espriler ve yine bin bir şekil Deadpool. Baya kendi tarzını oluşturdu, bundan sonra da hep böyle gidecek anlaşılan. Weasel ve Dopinder karakterleri ise yine güzel renk katmış. Dopinder da ekibin tuhaf bir parçası olmuş. Final sahnesinde Weasel’ın da olması gerekirdi diye düşünüyorum. Hadi adam çatışmadan korkuyor bari sağladığı destekle ailede yer alsaydı iyi olurdu.

Negasonic Teenage Warhead’in rolünün azaltılıp yerine bir nevi Domino’nun konulması bir yandan iyi bir yandan kötü. Domino kesinlikle çok iyi gitmiş ancak her ikisinin de ön planda olması daha iyi olurdu. Filmin bence en iyi esprisi ise geçen seferki gibi stüdyoya laf söylediği anda gerçekten bir sürü X-Men karakterinin yan odada belirip Beast’in kapıyı sessizce kapatmasıydı. Az da olsa istediğini aldı Ryan Reynolds.İlk filmde Colossus’un ona yaptığı kahramanlık konuşmasını yapması yine güzel bir detaydı ancak o Firefist’teki çocuk…… birkaç nokta daha bırakmak istiyorum ……. nasıl kötü bir casttır. Resmen sabote, hani D.C yapımcılarına gidip seçtirtseler daha iyi bir çocuk bulurlardı. Buna karşın Zazie Beetz ve Josh Brolin seçimleri de bence çok yerinde olmuş.

Cable ile olan tüm çatışmalar ise gayet iyiydi. Domino’nun şansı trafik kısmında abartılı olduysa da araçtan uçtuğu anda pofuduk bir cisme doğru denk gelmesi çok tatlı bir espriydi. Yetenek yarışması misali, süper kahraman seçmeleri yine güzeldi ancak takımın sadece yarısı kalsaydı iyi olurdu. Terry Crews da zaten benim için John Goodman gibi gördüğümde gülümsediğim isimlerden biri. Bazı yerlerde esprinin sahneden uzun olması (Örn: Cable ile güvenlik görevlilerini öldürdükten sonra “Sadece en iyi dostlar birlikte pedofil öldürür” esprisi uzun bir cümleydi, sahne ise kısaydı, eridi gitti.) ve sürekli kötü senaryo yazımı diye espri yapılması ise negatif yönlerdendi. Belden aşağısının yeniden çıkması ve bir türlü ölememesi ise yine en çok reaksiyon alan kısımlardı. Küçük bir özeleştiri olarak da Colossus’un olduğu yerde ben o hapishanedeki aşırı güçlü yaratığın Juggernaut olduğunu nasıl tahmin edemedim, çözemedim. Yine geçmişe dönüp gerek o saçma ilk Deadpool’u gerekse Green Lanther senaryosunu yazan Ryan Reynolds’ı vurarak hatalarını telafi etmesi de çok güzel sahnelerdi. Müzik seçimi olarak da yine 80’lerden bir efsane “A-ha – Take On Me” seçilmiş. Akustik bir hali olduğunu bilmiyordum bile, bir sene önce çıkmış ve kaçırmamışlar. Onun dışındaki seçimler de gayet iyi, Cher’ler Celine Dion’lar, DMX’ler…

Film kısaca biz böyle bol esprili bir film daha yapacağız, hikâye zayıf olabilir ancak Cable ile yan karakter ve esprilerle toparlarız diye yapılmış. Bir kadar güzeldi diyemem ancak kesinlikle gayet iyi bir filmdi. Her şeyden önce aksiyonu da iyi başardı, komediyi de. Nice komedi filminde bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Geçmişe dönüp kızı kurtarması güldürdü ancak gerçekten kurtardıysa bütün film boşuna gibi oluyor. Bir de Cable o kadar teknolojik alemden gelip aleti zor şarj edebiliyorken, Deadpool nasıl daha geride bir teknolojide onu tamir edip rahatça zamanda yolculuk yapıyor orası biraz düşündürücü. Ayrıca bu Deadpool kısa mesafeli ışınlanma cihazını Weasel’dan ne zaman alacak? Üçüncü filmde mi?

Bu seri böyle gider mi? Gider. Hikâye olmasa dahi sırf esprilerle, göndermelerle, Domino, NTW, Weasel gibi yan karakterlerle yürür mü? Yürür. Çünkü Ryan Reynolds bu karakteri çok benimsedi, sanki kendi yaratmış gibi sahiplendi ve belli bir kalitenin altına inmeden çalışıyor. Dolayısıyla hiçbir filmi 8.0’dan düşük bir film olmaz diye düşünüyorum. Üçüncü film yerine X-Force haberi geldi. Yine heyecanla bekleyeceğiz, öncesindeki (Beckham ile yapmış olduğu gibi) çok başarılı tanıtım videolarını izleyeceğiz, sonra da yine çıktığı gibi ilk gün biletimizi alacağız. İlk filme puan verememiştim 8.7, ikinciye de 8.2 desek yeridir.

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top