Marvel’s Inhumans Incelemesi

Marvel’s Inhumans Incelemesi

Marvel baktı ne yapsa tutuyor, hâliyle kıyıda köşede kalmış diğer karakterlerini de yavaş yavaş televizyona veya sinemaya taşımaya başlıyor. X-Men tuttu, Fantastic Four kötü olmasına rağmen iyi kötü gelir sağladı, Guardians Of The Galaxy tuttu, Defenders deseniz ayrı ayrı tuttu, birlikteyken yine tuttu, Agents of S.H.I.E.L.D yaptılar, Arka Sokaklara döndü ama yine izleniyor, Inhumans neden tutmasın dediler ve onun da dizisini yaptılar.

Diziye değinmeden önce Inhumans ekibini bilmeyenler için (hani ben tillahıyım, yedim yuttum hepsini de size anlatıyorum, kibre bak, hiç sevmediğim üslup ancak konuya giriş bağlamında klişelerden kaçamazsınız ve yine parantez içini uzun tuttuğumdan ana cümleyi unuttunuz.) karakterlerden biraz söz edelim. Öncelikle Inhumans, Marvel evrenininde Fantastic Four ile kapışacak kadar kötü bir takımdır, Alpha Flight takımında bile daha iyi karakterler vardır. Öyle ki karakterlerinin özellikleri sırasıyla şunlar:

Blackbolt

Süper insan yetenekleri (hız, çeviklik vs. Tüm Inhumans karakterlerinin ortak yeteneğidir), yıkıcı hipersonik ses, kısmi telepati. Eh, fena değil.

 

Medusa

Baş döndüren dolgun saçlar. Bu kadar. Yukarıda bahsettiğim süper insan olayı var işte hepsi bu.

 

Karnak

Zayıf noktaları saptama, dizide işlendiğine göre de yaptığı her hamlenin doğuracağı sonuçları hesaplayabiliyor. Kayda değer tek karakter

 

Gorgon

Toynağı var. Çiftesi pek oluyor. Yere vurdu mu sismik dalga yaratıyor. Bir de kaslı falan.

 

Triton

Suda görebilme ve nefes alabilme. Hiç deniz altında savaşan süper kahraman topluluğu gördünüz mü? Ben görmedim. Olur da bir gün Avengers – Ocean Wars çıkarsa çok etkili olur.

 

Crystal

Bu da aşırı güçlü esasen. Uçma, kaçma; hava, rüzgâr, toprak, metal, ateş, sıcaklık, su, nem, elektrik, buz ve soğuğu kontrol yeteneği. Hatun her şeyi büküyor. Storm gibi, hatta daha güçlüsü.

 

Lockjaw

Işınlanabilen köpek.

Not: Yetenekler ve ilgili yorumlar Wikipedia’daki bilgilere ve dizideki işleniş baz alınarak yapılmıştır.

Peki gelelim diziye. Konu kısaca kral Blackbolt’un kardeşi Maximus’un darbe yaparak başa geçmesi. Thor-Loki zıtlığından sonra bir başka abi kardeş çatışması. Yalnız fark, burada Maximus’un düz insan olması, hiçbir numarası yok ancak bu kadar yetenekli bir ekibi alt edebiliyor. Hoş yetenek dediğim de bir tutam saç ile iki at toynağı. Öyle ki Maximus darbe yaparken karşısına çıkan Medusa’yı ele geçirdikten sonra saçlarını üçe vuruyor ve etkisiz hâle getiriyor. Bir özel yetenek düşünün, 80 liralık traş makinesiyle elinizden alınabilen… Sonra Crystal, Lockjaw ile her bir Inhumans ekibini saraydan kaçırıyor ki tek başına kendisi veya Blackbolt ortalığı yıkar geçer, o derece güçlüler. Lâkin Blackbolt sürekli “açtırmayın benim bayramlık ağzımı” edasıyla gezince olanlar oluyor. Beyefendi hayın kardeşine kıyamadı diye koskoca ülkedeki herkes evinden, yerinden yurdundan oluyor. Hayır, Maximus’un da planı buydu, gerçekleştirmeye çalışınca durduruldu ama sonunda Dünya’ya dönmek zorunda kaldılar. Yani aslında Maximus kazanmış oldu. Bir başka mantıksızlık ise her şeyi hesaplayan Karnak, Dünya’da dağda bayırda gezerken demiyor ki “ulan bir hesaplama yapayım da kayıp düşmeyeyim” sonra kayıp düşüyor ve kafayı vuruyor. Hop, bir yetenek daha zayi oldu. Kafayı vuran Karnak düzgün çalışmıyor. Gorgon deseniz gerektiği yerde masaya toynağını vuramıyor, ölüyor, yeniden diriltiyorlar. Ayrıca Dünya hakkında bilgileri de tuhaf, araba sesini biliyorlar ancak kıyafet için para ödeme, polis olayı falan çok tuhaf geliyor. Bileklikle haberleşiyorlar ancak telefon onlara garip geliyor. Ne yani siz direkt öyle mi icat ettiniz, telefondan evriltmeden? Anlamsız bir sürü şey. Yegâne güzel sahne diyebileceğim kısım ise Blackbolt’un emniyetteki halleri o kadar.

Böyle bir “olmamışlıklar silsilesi” baştan sona sürüp gidiyor. Auran, Karnak ve Crystal (sadece sempatik) kastları dışında da hadi biraz da Blackbolt diyelim böyle çok iyi diyebileceğiniz bir kast başarısı yok, oyunculuklar da gayet vasat. İzlemekten keyif aldığım bir Karnak (Ken Leung), bir de Auran (Sonya Balmores) vardı, Mordis (Bridger Zadina) ve Louise (Ellen Woglom) de fena değildi.

Crystal gibi aşırı güçlü karakter dışında hepsini toplasanız bir karakter ancak ediyor. Gayet cool olmaktan uzak, adeta çer çöp karması. Marvel’ın derhal Heroes dizisindeki Sylar misali bunları yok ederek güçlerini alan bir karakter yaratması ve Inhumans ile Fantastic Four karakterlerini ortadan kaldırması lâzım. Ya da olmadı Agents Of Shield’a katılsınlar. Hem iki dizi çekme masrafından kurtulunmuş olunur hem de Agents Of Shield 6. ve 7. sezonlar için malzeme çıkmış olur. Nasılsa ikisi de ABC yapımı. Puan vermeye girmiyorum zaten 5.1 vermişler, bir de biz vurmayalım. Zira işleniş kötü ancak özünde zaten karakterler kötü.

 

Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top