Aida Begic’in Son Filmi Bırakma Beni’nin Galasına Yoğun İlgi

Aida Begic’in Son Filmi Bırakma Beni’nin Galasına Yoğun İlgi

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in, Türkiye’de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikayesini beyaz perdeye taşıdığı Bırakma Beni filmi, 21 Eylül’de vizyona girdi. 2019 Akademi Ödülleri’nde Oscar adayı filmin galası ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yönetmen ve yapımcının katılımıyla sinema, sanat ve kültür dünyasından yüzlerce davetli ile birlikte gerçekleşti.

2019 Akademi Ödüllerine ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde aday gösterilen Bırakma Beni filminin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yoğun izleyici katılımıyla gerçekleşti. Galaya, Bırakma Beni filminin Bosnalı yönetmeni Aida Begic, filmin yapımcılığını üstlenen Beşir Derneği yetkilileri ile birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi de katılım gösterdi.

Filmde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan yönetmen Aida Begic, yoğun duygu ve emek birikimi içeren bu sürecin, birçok ödül ile anlam bulduğunu ancak binlerce yetime ev sahipliği yapan Türkiye’de, anavatanında vizyona girmesiyle filmin taçlandığını ifade etti. Duygularını “4 Milyon Suriyeliye kapılarını açan Türkiye’ye teşekkürler. Bu çocuklar sayenizde hayattalar. Durum ne kadar zor olursa olsun, iyiliğe her zaman bir çıkış vardır. Bu çocuklar benim kahramanın. Ne zaman zor bir durumla karşılaşsam bu hikâyeden güç buluyorum. Bırakma Beni filminin bir sahibi varsa o da başından beri desteğini esirgemeyen izleyicisidir. Salonları dolduran iyiliğin takipçisi tüm izleyiciler gecenin misafiri değil, misafirlerinin ev sahibidirler.” sözleriyle açıklayan Aida Begic, her şeyin daha yeni başladığını ve desteğini esirgemeyen herkese şimdiden teşekkür ettiğini açıkladı.

Çevremizdeki Binlerce Eşsiz Hikâyeyi Bu Film İle Keşfettik

Filmin başından beri projede aktif rol alan oyuncu İsmail Hakkı ise “Yetimler bize değil, biz onlara muhtacız. Ben bunu bu proje ve Bırakma Beni filmi ile anladım. Bir hikâye çıkarmaya çalışırken binlerce eşsiz hikaye olduğunu bu proje sayesinde fark ettik.” sözleriyle izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic’in merakla beklenen filmi Bırakma Beni’nin vizyona girmesinden bir gün önce gerçekleşen gala programına ilgi ve katılım hayli yüksekti. Katıldığı ulusal ve uluslararası film festivallerinde izleyicinin takdir beğenisini kazanan Bırakma Beni filmi ilk kez Türkçe dublajla Türk seyircisinin karşısına çıkıtı. Kurgu ile gerçeğin, bireysellik ile toplumsallığın uyumunu içerisinde harmanlayan film, trajedinin yanında mizahın da imkanlarını kullanarak, son ana kadar sıkılmadan izlenecek bir gerçeklik sunuyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top