Rami Malek: “Mercury’nin sadece mimikleri ve jestlerine 1 ay odaklandım”

Rami Malek: “Mercury’nin sadece mimikleri ve jestlerine 1 ay odaklandım”

Rock dünyasına yön veren Queen müzik grubunun solisti Freddie Mercury’nin yaşam öyküsünü anlatan Bohemian Rhapsody, 2 Kasım’da vizyona girdi. Filmde Freddie Mercury rolünü canlandıran Emmy Ödüllü oyuncu Rami Malek, sanatçının kendisine ilham olmasındaki etkenleri ve role hazırlık aşamasını RedBull.com’a anlattı. Malek, Mercury’nin “devrimci bir ruhu temsil ettiğini” söyledi.

‘Queen’den önce de güçlü bir karakterdi’

Mısır asıllı ABD’li aktör Rami Malek, müziğiyle kitlelere ilham olan Freddie Mercury’yi kendi penceresinden aktardı. 37 yaşındaki oyuncu, Mercury’nin son derece güçlü bir karaktere sahip olduğunu şu sözlerle belirtti: “Onun Queen öncesinde bile etkileyici bir hayatı vardı. Zanzibar’da doğmuş, Bombay’da okula gitmiş, ardından İngiltere’ye göçmüştü. Bu kişisel miras, onu bir yandan utangaç yaptı. Öte yandan güçlü karakterine zemin hazırladı.”

‘Sadece mimiklere hazırlanmak bir ayımı aldı’

Rolünün hakkını verebilmek için Freddie Mercury’nin yalnızca jest ve mimiklerine bir ay çalıştığını anlatan Malek, “Onu bu kadar etkileyici kılan şeylerden biri, hareketleriyle seyirci arasında kurduğu güçlü bağ. Oyuncu koçumla birlikte Freddie’nin performanslarını hatta röportajlarını izleyip araştırdık. Mimikleri, ses tonu, jestleri… Her şeye odaklandık” şeklinde konuştu. Malek, Mercury’yi anlayabilmek ve onun karakterine daha çok yaklaşabilmek adına kendisine ilham olan isimler; David Bowie, Mick Jagger, Jimmi Hendrix ve Aretha Franklin gibi sanatçıları da araştırdığını ifade etti.

‘Oyunculuğu seçmem gerçek bir meydan okumaydı’

Freddie Mercury’nin “devrimci bir ruhu” temsil ettiğini söyleyen Malek, kendisinin de müzisyenle ortak bir noktası olduğuna şu sözlerle vurgu yaptı: Ailemdeki ilk ABD’li jenerasyondanım. Ailem Mısır’dan dilini bile bilmedikleri bu ülkeye göçmüş. Başta çok büyük zorluklar çektiler. O yüzden onlara bir oyuncu olacağımı söylediğimde bu benim için gerçek bir meydan okumaydı. Bu işi yapacağıma karar verdiğimde beni nereye götüreceğini hesaplamadan yola çıkmıştım.”

Rami Malek’in röportajının tamamı, redbul’da yer alıyor.

Tüm Yorumlar0
Scroll Top