National Geographic Belgeseli Free Solo’ya BAFTA Ödülü

National Geographic Belgeseli Free Solo’ya BAFTA Ödülü

Birleşik Krallık’ın en prestijli TV ve sinema ödülü BAFTA Ödülleri, 10 Şubat Pazar gecesi Londra’da düzenlenen törende sahiplerini buldu. National Geographic’in ödüllü belgesel yapımcısı E. Chai Vasarhelyi ile dünyaca ünlü fotoğrafçı ve dağcı Jimmy Chin’in ortak çalışması “Free Solo”, İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından “En İyi Belgesel” dalında ödüle layık görüldü. Belgesel, Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan ve 1 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en ünlü kayası olan El Capitan’a ipsiz tırmanan Alex Honnold’un hikayesini anlatıyor. Honnold, bu sıra dışı tırmanışta ölüm ya da mükemmele ulaşmak anlamına gelen yolculuğunda hem vücudunun hem de inancın sınırlarını zorluyor.

Mart ayında National Geographic ekranlarında izleyicilerle buluşacak olan “Free Solo”, 91. Akademi Ödülleri’nde de “En İyi Belgesel” dalında adaylar arasında yer alıyor.

Ödüllü yönetmenlerden nefes kesen belgeselleri, dünyaca ünlü oyuncuların rol aldığı kaliteli yapımları ve ses getiren lokal prodüksiyonları Türk izleyicisi ile buluşturan National Geographic kanalını Digiturk, D-Smart, KabloTV ve Tivibu platformlarından izleyebilirsiniz.

Scroll Top