Marvel’s Iron Fist 2. Sezon Incelemesi

Marvel’s Iron Fist 2. Sezon Incelemesi

Merhaba!

Netflix diye diye, Marvel diye diye, aman ne güzel işbirliği doğdu diye diye nazarın kralını değdirdik. Vasat başlayan ilk sezonun ardından Defenders’ta karakterin yavaştan oturduğunu gördüğümüz Iron Fist’ten ikinci sezon için beklentilerimiz daha fazlaydı ancak öyle bir sezonla karşımıza geldiler ki dizi nihayetinde iptal edildi.

Peki neden böyle oldu? Bunun pek çok sebebi var ve onlara gelmeden önce zaten fazla bulunmayan artı yönlerine değinelim. Öncelikle Iron Fist’in yeni sezonu yayınlanmadan önce izlediğimiz yapım Luke Cage’ti ve haliyle çok fazla dövüş sahnesi yoktu. Zira ikisi de (Bushmaster da nasıl bir isimdir, tek seferde 6 milyon espri çıkıyor) vurdu mu oturtan cinsten oldukları için dövüş sahnesi pek göremedik. Lâkin Iron Fist bizi bu konuda doyurdu. Mary Walker karakteri ise ayrı bir tat kattı ki o konuda da bazı eksi noktalar var ancak şimdilik burada bırakıyorum. Ward deseniz bu sezonda giderek daha sevilesi, daha sıcak kanlı bir karaktere dönüşüyor. Gözlerimiz ise artık Finn Jones’a alışıyor ve Defenders’tan sonra oturan karakterini artık burada sorgulamıyoruz. Daha fazla şey yazmak isterdim ancak ne yazık ki bu paragraf burada biter ve eksi yönler başlar.

Öncelikle Iron Fist, Marvel-Netflix işbirliğinin hayata geçirdiği en son diziydi. Puan ve beğenilme oranlarına bakarsanız da ilk diziden sona doğru bir azalma göreceksiniz. Bunun şahsımca sebebi şudur ki ilk göz ağrıları için masraftan kaçınmayıp en iyi senaristi ve ekibi toplamışlar. Sonraki diziler için ise mümkün oldukça iyi kişileri seçmişler, sonra da “yahu bütün diziler tutuyor bunu da böyle götürürüz” diyerek Iron Fist’e de “birilerini” bulmuşlar. Hadi ilk sezon için karakter oturacak falan dedik, ilk sezondur dedik ancak ikinci sezonda yazılanlar gerçekten gayet kötü. Dizinin yeni sezonu için klasik “Atv dizi senaristi” ile “caanım seriyi göz göre göre mahveden ve sektörden gerekirse silah zoruyla el çektirilmesi gereken Japon oyun direktörü” birleşimi biri veya birileriyle anlaşılmış. Türk dizi senaristi kısmını açacak olursak dizide bırakın klasik Marvel mizahını, iyi gelişme adına hiçbir şey olmuyor. Her şey bir kenara koskoca süper kahramanı fizik tedaviye düşürmenin anlamı nedir? Oldu olacak Colleen’e de gece nöbetçi eczane ararken tinerciler saldırsın, Misty ağrıyan dişi için doktora gitsin ve sigortasının karşılamadığını öğrensin. Rand’e de kayyum atansın. Napıyorsunuz ağalar? Gerçekçi yapalım diye anlamsız negatif durumlar katmak nedir?

Sadece bununla da sınırlı değil, dizide ne kadar kardeşlik ve gönül ilişkisi varsa hepsi tarumar ediliyor. Danny ne olursa olsun Davos’u ikna edemiyor, Ward ne yaparsa yapsın Joy ile arasını düzeltemiyor. Colleen ile Danny ayrılırken, Ward da hamile bıraktığı kadının (zırt pırt isimler için imdb’ye girmekten aşırı sıkıldım o yüzden ismi yazamadım, hoş bu satırları yazana kadar baksaydım da olurmuş) gönlünü alamıyor. Colleen desen chiyi elemiş kılıcını asmış ki kendisini en çekici kılan kısım oydu, zaten Defenders’ta yumrukla dövüşenlerden bıkmışız bari bir tane kılıçlı kalsaydı.

Yukarıda bahsettiğim seri bitiren oyun yapımcısı kısmına gelecek olursak da, o final sahnesi nedir öyle Allah aşkına! Çakma Westworld hostu misali belinden tabanca çıkarmalar kurşunu havada vurmalar. Bak görüntü zaten kötü, bu tarz mermiden artistlik sahne çıkarma olayı Matrix ile çıktı ve çıktığı gibi hakkında 435 skeç, 146 vine ve 10521 şaka yapılması sebebiyle oracıkta bitti. O yüzden artık mermiden kaçmaymış, mermiyi kılıçla ikiye bölmeymiş, mermiye faso vermeymiş, havada mermiyle vurmaymış bunlardan vazgeçin, muazzam saçma görünüyor. Bir de mantıken de ayrı bir anlamsız. Senin chi gücüyle güçlendirilmiş iki kurşunun bir normal kurşun ediyor. Eee, ne anladım ben bu işten?

Ayrıca son iki bölümde estirilen hava da sanki diziyi çekenler bile hacı bu bitecek gibi bari diğer karakterlere kapı açalım dercesineydi. Bir ara başrol Colleen mi Danny mi belli değildi. Güç Colleen’e geçti, Danny başka diyarlara uçtu ama artık silahlı ve chi güçlü. Bu Iron Fist denen tatavayı da çözmek mümkün değil. Davos’a gelince iki yumruk parlıyor, Colleen’de iken kılıca da geçebiliyor. Andır bir tek Danny’ye yaramıyor.

Mary’ye tekrar değinecek olursak yaptığım araştırmaya göre (Youtube’tan bir video izledim alt tarafı, milletin araştırma yaptım lafına da hastayım, sanki kütüphaneye gittin, devlet yetkililerinden izin falan aldın, açtın bir yeni sekme arattın) Mary aslında asker falan değil, Daredevil’ın kazayla tekmeleyerek camdan dışarı uçurduğu bir hayat kadını. Bunlara ek olarak da mutant; alev saçma, telepati ve kısa mesafe telekinezi yeteneği var. Hadi diyelim ki burası sinematik evren burada farklılıklar oluyor ancak bu farklılıkların mantıklı olması lazım. Mary’nin tek olayı eski komando olması. Ha böyle deyince basite indirgiyorum gibi gelmesin ama bir tarafta mistik bir evrende çocukluğundan beri dövüştürülen bir adam var bir tarafta eski komando var. Demek ki komandolar daha başarılı. Yemişim Kun-Lun’ı. Kadında dövüşme var her türlü ateşli-ateşsiz silah kullanma var, daha ne olsun. Peki ben ne anladım süper kahramanlıktan? Ayrıca Mary de Daredevil serisinde başlayan bir karakter, bu dizi final yaptığı için kendisini büyük ihtimal Daredevil ve/veya Defenders serisinde görebiliriz ki görmeliyiz de çünkü iyi karakter çünkü Alice Eve.

Joy’un zaten Danny’e kin gütme sebebi çok kötüydü burada da çok toparlayamadılar. Ancak bir sahnede Ward’a dediği “sana acı çektirmeye kıyamadığım için hırsımı ondan aldım” minvalindeki sözü biraz kurtardı o kadar. Keşke daha iyi bir iş çıkarılsaydı da dizi iptal olmasayıdı. Neyse umarız kendisini Luke Cage’te olduğu gibi diğer karakterlerin bazı bölümlerinde ve/veya Defenders’ta görürüz ki bu sefer de acınası durum olur. Sorma ya Matt biz de iptal olduk, arada geliyoruz falan işte der gibi. Gerçi Luke Cage’teki rolü de çok anlamsızdı, birden geldi birden de yok oldu, vedasız şeysiz. Neyse ilk sezona 7.3 demişim buna da verelim bir 6.4.

İlgili Linkler
Sinema iron fist Marvel Netflix
Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top