Toy Story 4 (2019) İncelemesi

Toy Story 4 (2019) İncelemesi

Bir neslin çocukluk efsanesi olan Oyuncak Hikayesi serisi bu yaz dördüncü sinema filmi ile tekrar karşımızda. Yine heyecan, aksiyon ve de duygusallığın zirve yaptığı bir Oyuncak Hikayesi 4 filmi olmuş. Süre bana biraz kısa geldi ama yönetmen bu süreyi en verimli şekilde kullanmaya çalışmış. Her filmde olduğu gibi aksiyonlu bir açılış sahnesi ve sonrasında gelişen olaylar tabiri caiz ise hikayenin yağ gibi kaymasını sağlamış. Yani bir oyuncak hikayesi klasiği diyebiliriz.

Fragmanda, üçüncü filmde olduğu gibi Woody’yi Ali Ekber Diribaş, Buzz Işıkyılı’nı da Optimus Prime ve Thanos seslerinden de tanıdığımız Ayhan Kahya seslendiriyordu. Sanırım son dakikada bir değişiklik olmuş ya da aksilik yaşanmış ve Buzz Işıkyılı’nı filmde İnanılmaz Aile’deki Bay İnanılmaz karakterini de seslendiren Kerem Atabeyoğlu seslendirmiş. Filmde başımızın tatlı belası olacak olan Forky’yi ise Deadpool’dan tanıdığımız Harun Can seslendiriyor. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki seslendirmeler muazzam olmuş. Zaten ismini zikrettiğim kişiler işinin ehli insanlar. Ama gönül isterdi ki Woody ve Buzz’ı ilk iki filmde olduğu gibi Mehmet Ali Erbil (Kendisine şifa diliyorum.) ve Haluk Bilginer seslendirsin. Ama her film serisinde olduğu gibi sesler değişebiliyor.

Üçüncü filmde bazı karakterlerin olmadığını görmüştük.(BURADAN İTİBAREN SPOİLER VAR. DİKKAT!) Bu filmin açılış sahnesinde de olmayan oyuncaklardan biri olan Bo Peep’in arkadaşlarından ayrılışını görüyoruz. Kahramanlarımızın yeni sahibi Bonnie, ilk başlarda Woody’yi çok sevmişti. Hatta Woody’nin eski sahibi Andy’ye ona iyi bakacağına dair söz bile vermişti. Fakat kovboyumuz maalesef sahibi tarafından ikinci plana atılıyor. Anaokuluna yeni başlayan Bonnie, Woody’nin de yardımıyla kendine bir oyuncak yapıyor ve adını Forky koyuyor. Bu yeni oyuncağı da dahil olmak üzere diğer oyuncakları ile bir yolculuğa çıkan Bonnie macerayı da başlatmış oluyor. Yeni oyuncağımız Forky, yolculuk esnasında kendini araçtan atarak özgürlüğe ilk adımını atıyor. Fakat durumun tehlikesinin farkında olan Woody, hayattan bir haber olan Forky’i kurtarmak için peşinden gitmek zorunda kalıyor. Zaten hikayemiz de bu konu üzerinden şekilleniyor.

Woody, Forky’yi sahibine geri getirirken antika eşyalar satan bir dükkanda eski arkadaşına ait bir iz buluyor ve onu aramaya koyuluyor. Bu arama esnasında Gabby Gabby isimli bir tatlı bir kız oyuncak ile tanışıyor. Ancak bu tatlılığın altında farklı amaçlar yattığını anladığında biraz geç oluyor. (Gabby başlarda kötü karakterimiz olsa da amacını daha sonra belli edecektir.) Forky maalesef Gabby’nin elinde tutsak oluyor, Woody ise kendini zor kurtarıyor. Tabii tüm bunlar olurken Buzz Işıkyılı, arkadaşını kurtarmak için çoktan harekete geçmiş ve yola koyulmuştur. Hatta bu küçük kurtarma harekatında Buzz, Bunny ve Ducky isimli iki çılgın arkadaş da ediniyor.

Woody, kaçarken bir çocuk panayırına denk geliyor ve burada eski dostu Bo Beep ile karşılaşıyor. Onun da yardımıyla antikacıya tekrar dönüyor ve Forky’yi kurtarmaya çalışıyor. Bu kurtarma harekatında Dük Caboom gibi çılgın bir oyuncak da kendisine destek oluyor. Buzz’ın da Woody’i bulmasıyla Forky’i kurtarma operasyonu başlıyor. Ancak aksiliklerin peşini bırakmadığı kahramanlarımız başarısız oluyorlar. Hatta aralarında da ayrılığa düşünüyorlar ki bu sahneler beni üzmüştü.

Gabby Gabby, yapımındaki hatadan dolayı ses cihazı bozuk bir oyuncaktır ve tek istediği bir ses kutusudur. Woody, arkadaşını kurtarmak için ses kutusunu Gabby’e veriyor ve Forky’i geri alıyor. (Sanki Küçük Deniz Kızı masalından bir alıntı gibi.) Daha sonra Gabby, Woody ve arkadaşları ile birlikte olmaya karar veriyor. Bir tesadüf eseri Gabby, panayırda kendine bir sahip buluyor ve arkadaşlarına veda ediyor.

Ekibimiz tam sahiplerine dönecekleri sırada Woody kendi hakkındaki gerçekle yüzleşiyor ve arkadaşlarıyla dönmek yerine panayırda Bo Beep ile kalmaya karar veriyor. Arkadaşlarıyla vedalaşan şerif artık özgür ve sahipsiz bir oyuncak oluyor.

Her Oyuncak Hikayesi filminde olduğu gibi bol macera, eğlence, komedi ve aksiyonu bu filmde de bulacaksınız.

Haydi bir de karakterlerimizi inceleyelim.

Woody: Şerif her zamanki gibi lider özelliklerini sergilemeye devam ediyor ama filmin sonunda bana göre çok radikal bir karar vererek arkadaşlarına veda ediyor.(Vedalardan nefret ediyorum.) Woody dostlar için neler yapılabileceğini bize tekrar gösterdi. Seni çok özleyeceğiz kovboy…

Buzz Işıkyılı: Aslına bakarsanız Buzz bu filmde biraz sönük ve pasif kaldı.  İkinci filmi hatırlayalım; Woody kaçırıldığında hiç düşünmeden camdan atlayarak arkadaşını kurtarmaya çalışmıştı. Ama bu filmde çok düşünen ve tereddüt eden bir profil çizmiş. Ama her şeye rağmen cesaretinden ve sadakatinden şüphe ettirmedi. İyi ki varsın dostum: Sonsuza ve ötesine kadar…

Bo PEEP: Bir animasyon ile bir kadının hayatın zorluklarını nasıl aştığı anlatılabilir mi? Evet, anlatılabilir! Bo, acımasız dünyada tak başına kalmış bir oyuncak olmasına rağmen cesareti ve zekası ile zorluklarından üstesinden nasıl geldiğini bize gösteriyor. Elbette çocuklar derinlemesine bakamayabilir ama rol model olabilecek bir karakter.

Forky: Sen çok güzel ve tatlı bir ayrıntısın. Forky, saflığın ve temizliğin temsilcisi olarak karşımızda bence. Yeni doğan ve oyuncak olmayı öğrenen bir oyuncak. Woody’nin de yarıdımıyla çok şey öğreniyor ve güvenli bir şekilde sahibinin yanında kalıyor.

Ducky ve Bunny: Çılgın ve hareketli karakterlere bayılırım. Yan rollerde bu tarz karakterler olması gerçekten eğlenceye eğlence katıyor. Bu iki kafadar gerçekten sizi çok eğlendirecek ve güldürecek. Filmde genellikle Buzz ile takılıyorlar ve çok olmasa da kahramanlarımıza yardım ediyorlar.

Gabby Gabby: Özünde iyi biri olsa da hayata isyan eden insanlar vardır. Gabby de aynen öyle bir karakter. Yapımındaki bir hatadan dolayı sahip bulamamış ve bunun isyanıyla yaşamış. Ama ona veda ettiğimiz sahne harika ve çok duygusaldı.

Toparlayacak Olursak

Disney-Pixar yine kaliteli bir yapıma imza atmış. Film süresi bana kısa gelse de bol bol aksiyon ve macera yaşayabildik. Küçük bir kıyaslama yapmak gerekirse , Oyuncak Hikayesi 3 kadar etkileyici değildi. Ama bunu filmin süresine bağlıyorum. Belki maddi durumlar bu konuda etkili olmuştur.

En sevdiğim karakter(ler) Bunny ve Ducky: Çılgın karakterleri çok sevdiğimi söylemiştim. En çok güldüğüm ve eğlendiğim sahneler de onların anahtarı almayı tasarladıkları sahneydi. Umarım serinin bir filmi daha gelir ve bu karakterleri bol bol görürüz.

Oyuncak Hikayesi 4, her yaştan izleyicinin izleyebileceği bir film olmuş ki sinemada da gerçekten her yaştan izleyici vardı. Bir önceki filmdeki veda beni mahfetmişti. Ama asıl veda bu filmdeymiş dostlar. Gerçekten çok duygusaldı. Filme gidin, izleyin ve OYUNCAKLARINIZIN KIYMETİNİ BİLİN!

Oyuncak Hikayesi 4 Filmi Oyuncuları

Sevgiyle kalın dostlar.

Tüm Yorumlar0