Moulin Rouge (2001) İncelemesi

Moulin Rouge (2001) İncelemesi

Paris sokaklarının fakir yazarının aşığı, parlayan yıldız Satine (Nicole Kidman) Moulin Rouge‘da sizleri bekliyor. Sanayi devriminin yaşandığı 1900’lü yılların içeresinde insanların endüstriyel yozlaşma ve burjuva hayatını zevk ve eğlencenin uçlarında anlatan filmden çok etkilendiğimi söyleyebilirim.

Film 2001 yılı içeresinde çıkmış olup, bu günah dolu ve büyüleyici şehrin Satine’nin ‘aşk mı yoksa para mı’ seçiminin arasında gidip gelmesini  ve duygusallığını yazarın (aşığının) gözünden onu kelimelere dökmesini ve ölümsüzleştirmesini konu alıyor. Aynı zamanda Moulin Rouge sizleri bekleyen büyüleyici tutkunun, aşkın dansı tangoyu barındıran müzikal bir yapım olarak; senaryonun basit olgusuna ayrı bir anlam katıp adeta sizi kendisine doğru çekiyor.

Peki ya siz para mı aşk mı soruna ne cevap verirdiniz? Ya da sevdiğiniz kadın bir başkasına âşık ise ne yapardınız?  Kısaca Kırmızı Değirmen izleyiciyi orijinalliğiyle ve cesaretiyle etkilemeyi başarmış. Filmde belirli bölümlerde bir duygu ağır bassa da içerisinde komediden dramaya birçok türü barındırıyor ve bittiğinde bize ne tür bir film izlediğimizi sorgulatıyor.

Tutkunun müzikal anlam bulduğu; erkeğin yönettiği seçimi ise kadının yaptığı tango ile, Moulin Rouge sizlerin eşi benzeri olmayan güzel bir iki saat geçirmenizi sağlayacak.

Gelelim filmin oyuncu kadrosuna ve yönetmenine. Yönetmen ve senarist Baz Luhrmann filmde birçok etkileyici sahneye imza atmış.  Kişisel kanaatimce en iyi sahnelerinden biri, Roxxane sarkışını söyleyen saplantılı aşık çılgın dükümüzün Nicole Kidman’a küçük bir servet değerinde elmas bir kolye vermesiyle başlayan, ardından iğrenç bir kadın şiddetine dönen dayak sahnesi. Roxxane şarkısının tutkulu yazarımız tarafından söylenmesi de çok etkileyiciydi ki ben orada tırnaklarımı yedim resmen. Sevdiğin kadını dövüyorlar, sen sadece şarkı söyle aslanım diyorsun,  olacak iş mi şimdi bu?

Neyse filmi anlatmayayım siz izleyin en iyisi. Son olarak, yönetmenin 1900’lü yılların ahlak çöküntüsünde gözler önüne sermesi sebebiyle film aile film gecesi için uygun olmayabilir haberiniz olsun.

İlgili Linkler
Film İncelemeleri Sinema
Tüm Yorumlar0