The Tattooist (2018) İncelemesi

The Tattooist (2018) İncelemesi

Merhaba.

Hayat gailesinin getirdiği “az vaktim var o yüzden izlediğim şey buna değmeli” fikriyle, izleme alışkanlığının 13 bölümlük dizilerden 8 bölümlük dizilere, oradan filmlere ve oradan da kısa filmlere dikey geçiş yaptığı şu günlerde bunun da ötesine geçip mikro film izlemek neden olmasın?

Öncelikle Tattooist müştelerini çeşitli yöntemlerle tutsak edip onları birer birer öldüren bir dövmeciyi anlatıyor. Filmin uzunluğu iki dakikanın altında olduğu için size bu sürede bir korku filminin yaşatması gereken duygular da bu kısa süreye sıkıştırılmak istenmiş. Gerçekten kaç kurban olduğunu, kurtulan olup olmadığını ve dövmecinin bunu yapmaktaki amacını merak ediyorsunuz.

Tattooist’in diğer mikro filmlerden farkı ise mikro filmler genellikle başı ve sonu belli çok kısa bir hikâye halinde veya bir filmin bir sahnesiymiş gibi yapılırken Tattooist daha ziyade “filmi çekilse de izlesek” diyeceğiniz bir fragman. Bu fark izleyicinin ne kadar hoşuna gider veya gitmez orası tartışma konusu. Ancak filmin sahneleri de bir şey anlatmaktan ziyade tamamen ilgi çekmek için yapılmış gibi. Hani sanki bir Patreon projesi misali “bakın böyle bir fikrimiz var, beğenirseniz bunun filmini çekmek istiyoruz” der gibi bir yapım. Hal böyleyken de film demek biraz zor. Şu anki verdiği izlenim, olur da uzun metraj versiyonu yapılırsa 7-7.5’luk bir yapım olur gibi.

Şahsen film olarak değerlendirmesem de uzun metraj halini bekliyorum ki olmazsa yazık olur.

İlgili Linkler
Film İncelemeleri
Semih İspir
Semih İspir Sinemecra Yazarı
Scroll Top