The Lion King (2019) İncelemesi

The Lion King (2019) İncelemesi

Walt Disney Pictures’ın kült yapımlarından efsanevi Aslan Kral, ilk gösterime girişinden tam 25 yıl sonra bu sefer film formatında tekrar huzurlarınızda. Taht oyunları, trajedi, mücadele şarkılar ve eğlencenin bir arada olduğu bu yapım, bir neslin unutulmazları arasında hala yerini korumakta. Keşke sizlere filmle ilgili beğendiğim şeylerin beğenmediklerimden daha fazla olduğunu söyleyebilseydim fakat benim gibi 90’lar kuşağına mensup ve Aslan Kral ve yan öyküleriyle büyüyen bir birey için tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu.

Evet, bu Disney’in bu alanda ilk denemesi değil. Örneğin; yine kült yapımlardan biri olan “Orman Çocuğu” animasyonunu da film formatında beğenimize sunmuşlardı. O yapımı gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Fakat bu sefer Disney benden geçer not alamadı. Çünkü Aslan Kral hikayesi, olayların sıralı ve tempolu geliştiği, şarkıların ve yan karakterlerin öyküye hız kattığı, izlerken sıkılmadığınız bir bir hikayeydi. Film formatında elbette gerçekçilik adına bazı şeylerden feragat edilebilir fakat film bu kadar sakin ve sıkıcı bir hal almamalıydı.

Yayınlanan ilk Türkçe fragmanda Mufasa karakterini Mazlum Kiper seslendiriyordu ki çok yerinde bir seçimdi. Daha sonra gelen fragmanda ise Mufasa’yı Tamer Karadağlı’nın seslendirdiğini duyduk. Tamer Karadağlı’nın seslendirmesi ve oyunculuğu zaten muazzam, (ki filmde de gayet başarılıydı) lakin 1994’teki versiyonda Mufasa’ya hayat veren merhum Haluk Kurtoğlu’ndan sonra Mazlum Kiper daha iyi bir seçenek olurdu. Asıl karakterimiz Simba’nın yetişkin halini de Harun Can seslendiriyor. Dostlar lütfen bana kızmayın zira Harun Can seslendirme alemindeki göz bebeklerimizdendir. Fakat büyük Simba için daha evvel olduğu gibi Volkan Severcan daha iyi bir seçenek olurdu sanki.

Scar karakterini Sefa Zengin konuşmuş ki iyi bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Ama yine de kulaklar Şahin Çelik’i aradı. Sanırım Aslan Kral gibi kült yapımlar ilk izlenimlerini silemiyor. Beni seslendirme konusunda en çok hayal kırıklığına uğratan, filmin en sevdiğim karakterlerinden olan Timon’u Ziya Kürküt’ün seslendirmemiş olmasıydı. Elbette Ali Hekimoğlu karakterin hakkını vermiş fakat Ziya Kürküt gibi muziplik ve eğlence kokan bir ses kesinlikle Timon’u konuşmalıydı. Pumbaa konusunda cast ekibi beni üzmemiş ve karakteri eskiden olduğu gibi Naci Taşdöğen’e emanet etmiş. Harun Can ve Ali Hekimoğlu gibi değişikliklerin filmdeki şarkılara da katkısı olması için yapıldığını düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında yerinde seçimler olduğunu söylemekte bir sakınca görmüyorum.

Gelin biraz da hikayeden bahsedelim. İhtimal vermemekle beraber hikayeyi bilmeyenler için SPOİLER uyarımı da şuraya bırakıyorum.

Aslan Kayalığı her türden hayvanın doğal denge içerisinde bir arada yaşadıkları güzel ve mutlu bir diyardır. Bu diyarı Mufasa isimli bir kral yönetmektedir. Kral Mufasa’nın Simba isminde bir oğlu olur ve oğlunu bir tören ile halkına takdim eder. Ancak bu törene kralın kardeşi Scar gelmez ve kendince ağabeyini protesto eder. Asıl amacı olan krallığı ele geçirmenin planını yapmaktadır ve Simba’nın doğumu bunun için bir fırsattır. Aslanların düşmanı olan sırtlanlar ile gizli bir ittifak yapan Scar, devasa bir antilop sürüsünü küçük Simba’nın üzerine salar. Kral Mufasa oğlunu sürünün içinden kurtarır ancak kardeşi Scar’ın ihanetiyle hayatını kaybeder. Scar, küçük Simba’yı babasını öldürmekle suçlar ve öldürmeleri için sırtlanları Simba’nın peşine salar. Ancak küçük Simba katillerden kurtulup Aslan Kayalığı’ndan kaçar ve hayatını kurtarır. Bu sırada Scar, krallığı ele geçirerek Aslan Kayalığı’nı sırtlanlarla birlikte yönetmeye başlar.

THE LION KING – Featuring the voices of JD McCrary as Young Simba, Billy Eichner as Timon and Seth Rogen as Pumbaa, Disney’s “The Lion King” is directed by Jon Favreau. In theaters July 19, 2019. © 2019 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Simba çölün ortasında baygınken ve akbabalara yem olmak üzereyken Timon isimli bir mirket ve Pumbaa isimli bir yaban domuzu tarafından kurtarılır. Kendine iki yeni arkadaş bulan Simba artık onlarla beraber yaşamaya başlar ve aradan yıllar geçer. Simba artık büyük bir aslandır ancak içten içe kim olduğunu da sorgulamaktadır. Bir gün, Aslan Kayalığı’ndaki zulme dayanamayan Simba’nın en yakın arkadaşı Nala evinden kaçar bir tesadüf eseri Simba’yı bulur.

Arkadaşı Nala ve bilge maymun Rafiki’nin de yardımıyla Simba hakkı olanı almak için evine geri döner. Vereceği bu mücadelede yanında arkadaşları Nala, Timon ve Pumbaa da olacaktır. Simba sadece mücadele ile değil geçmişle yüzleşerek de sınanacaktır. Scar’ın babasının katili olduğunu öğrenir. Aslanlar ve sırtlanlar arasında yapılan destansı mücadeleyi aslanlar kazanır ve Aslan Kayalığı, Kral Simba ile beraber eski güzel günlerine geri döner. Yani mutlu son. J

Peki ben neden Aslan Kral filmini beğenmedim, ya da beğenemedim? En baştan şöyle bir bakalım mı?

Filmin başındaki o efsanevi gün doğumu manzarasını görmek bende istemsiz bir tebessüm yarattı. Ancak o manzara kadar efsaneleşen “Hayat Çarkı” şarkısı başlayınca ortam birden soğumaya, tatsızlaşmaya başladı. Dostlar, elbette ben bir müzik üstadı değilim lakin 1994 versiyonunda bu şarkıyı Zuhal Olcay’ın o buğulu sesiyle dinlemişim bir kere. Şarkının yeniden seslendirilmesi için verilen bütün emeklere saygılarımı sunuyorum lakin bu şarkının hakkı bu olmamalıydı. Evet, bir çeviri fakat kelimelerin su gibi akması gereken yerde tek tek vurgu yapıldığını fark ettim. Gerçekten ilginç. Daha evvel de belirtmiştim. Film formatına geçişten dolayı filmin daha ciddi olması adına bazı şeylerden feragat edilmiştir. Ama dostlar, bazen güzellikler detaylarda saklıdır. Kralın asistanı Zazu, Kral Mufasa’nın yanına vardığında Mufasa onu tıpkı animasyonda olduğu gibi başıyla selamlasa hoş olmaz mıydı?

Yan roller hikayenin akışında çok önemli yer tutar. Kötü karakterler olsalar da sırtlanlar animasyonda çok eğlenceli ve keyifli karakterlerdi. Fakat bu filmde daha sönük ve ciddi olmaya zorlanmışlar. Sadece biraz aptal davrananlar oldu, o kadar. Buradan da bir eğlence puanı eksiltiyoruz.

THE LION KING – Featuring the voices of Florence Kasumba, Eric André and Keegan-Michael Key as the hyenas, and Chiwetal Ejiofor as Scar, Disney’s “The Lion King” is directed by Jon Favreau. In theaters July 19, 2019. © 2019 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Animasyonda Scar’ın sırtlanlarla anlaşma yaparken söylediği “Hazır Olun” şarkısı, bu filmde neredeyse bir şiir dinletisi tatında verilmiş. Animasyondaki o şarkı, o coşkulu intikam isteği, o hırs kokan hava maalesef burada buhar olup uçtu. Şarkılar konusundaki aynı fiyasko Simba’nın söylediği “ Kral Olmaya Hazırım” şarkısı için de geçerli. O şarkıda da aynı tempo yakalanamamış. Bu ve bunlar gibi aslında küçük gibi görünen ayrıntılar filmi sırtlayacağı yerde maalesef sıradan ve sıkıcı bir hal almasına yol açmış.

Tüm bu olanlara rağmen, seslendirme kadrosuna müziği bilenlerin dahil edilmesi meyvesini vermiş. Harun Can’ın söylediği “Aşkı Hisset” şarkısı muazzamdı. Hele ki Timon ve Pumbaa’nın, yanı Ali Hekimoğlu ve Naci Taşdöğen’in söylediği “Aslan Uykusu” şarkısı bana filmi izlerken çölde vahayı yaşattı diyebilirim. Elbette “Hakuna Matada” şarkısı da harikaydı. Bana filmde animasyon tadı veren nadir noktalardan biriydi.

Evet dostlar. Sonuç olarak film hakkındaki görüşlerim pek olumlu değil. Sanki ilkler her zaman özel kalıyor. Ama eğer acımasız olduğumu düşünüyorsanız lütfen “Orman Çocuğu” animasyonunu ve filmini izleyerek karşılaştırın. Başarı orada yakalanmıştı. Ama bazen başarı kuş misali elden uçup gidebiliyor. Fakat her şeye rağmen Aslan Kral gibi bir efsaneyi sinemada izlemek az da olsa keyifliydi. Sizlere de tavsiye ederim.

Sağlıkla kalın dostlar…

 

 

 

Tüm Yorumlar0
Scroll Top