When Harry Met Sally (1989) İncelemesi

When Harry Met Sally (1989) İncelemesi

Aşk filmlerinde klasikleşmiş birçok sahne vardır. Gelenekten gelen, bir ömür boyu unutulmayan; her filmi ölümsüzleştiren durumlardır.  Kökenler güncel formlarını oluşturduklarında, farklı aşk türlerini göstermiş; her aşkın başlangıcının ayrı olduğunu anlatmışlardır. Birçok filme konu olmuş olayların köklerinden birini oluşturan filmlerden biri de When Harry Met Sally’dir. Rob  Reiner’in 1989 yılında çektiği filmin başrol oyuncuları Meg Ryan, Billy Cyrstal  gibi isimlerdir. Her aşkın tarifi farklıdır. İçine hangi malzemeyi koyduğun önemlidir, ama hangi zamanda çekildiği önemli değildir.  Romantik filmlerde, fazla şairane sözlerden kaçınmaya dikkat eden kişileri tebrik eder, açtığı konuları evrenselleştirmelerini her daim korumalarını dileyerek artık filmi anlatmak istediğimi söylerim.

Harry, Sally’nin Amanda adındaki bir arkadaşının sevgilisidir.  Sally, New York’a giderken Harry’i de yanında götürür. Yol sohbetlerinde birbirinden hoşlanmadıklarını belli eden ikili, uzun yolculuğun  bir an önce bitmesini temenni ederler.  Konuştukları mesele; bir kadın ile bir erkeğin sevgili dışında arkadaş olup olmayacaklarıdır. Bu konuda Sally’nin tarafında olduğumu açıkça belli ederek, objektifliğe bir sinema bileti hediye ediyorum ama sadece yarısını( Diğeri de bana kalsın ne olur ne olmaz J). Arkadaş olamayacaklarını anlayan Harry ve Sally’nin yolları Harry’nin  üniversiteye vardığında arabadan indiğinde biter.  Tesadüfler sarmalının düğümleri açılır ve aradan 5 yıl geçer.  Sally, gazeteci olmuştur ve sevgilisi Joe ile havalimanındadır. Sevgili uğurlama seansında aşk yaşama konusunda figürleri doruklarına kadar yaşıyorlarken Harry ile karşılaşırlar. Harry onları tanımamış gibi yapar. Sonrasında Sally’e yemeğe çıkma teklifi eden Harry’nin elleri bomboş kalır ve Sally kabul etmez, gider. Botokslara merhaba yılları gelmiştir, aradan 5 yıl daha  geçer. Harry ve Sally karşılaştıklarında Sally, Joe’den ayrılmıştır.  Harry ve Sally ortak noktada buluşmuş; artık arkadaş olmuşlardır. Birlikte vakit geçiren ikili, sevgililer konusunda birbirine ders verme noktasına gelmişlerdir. Harry, yakın arkadaşını Sally’e; Sally ise Harry’e  tanıştırma olayına girdiğinde; samanlık seyran olur, zekalar voleybol oynar derken, Sally ve Harry’nin yakın arkadaşları birbirlerine aşık olur.  Sally, Joe’nin evlendiği haberini alır ve üzüntüsünü Harry ile paylaşmak ister. Bahaneye bak, aşka kollarını aç derken; kargalar, tüm sevgiyi gagalayacak mıdır?  Harry ve Sally masallara layık bir aşk yaşacak mıdır? Hepsinin cevabı  izlediğiniz sitede değil, filmin içinde…

Bu filmi sevmemi sağlayan en güzel sahnelerden biri de başka kişilerin tanışma hikayelerini farklı şekilde anlatmasıdır. Filmin içerisindeki en özgün noktalardandır. Bunun dışında  zaman aşımlarını fazla kullanmışlardır. Senaryo olarak iki farklı karakterin çatışmalarından beslenen film; aşk ve arkadaşlık noktasında da  fikir ve karakter değişimlerini göstermiştir. Filmin en güzel sahnelerinden biri de şarkı söyleme sahnesidir.  Birçok filme ön kapı olan sahnelerden en önemlisi diyebilirim.  Yaşadıkları olayları fazla dramatize etmeden, sade ve yalın bir komedi içerisinde romantizmi anlatır ve ne olursa olsun; 30 dakikadan geç gelirse mutluluk, bir pizza gibi ücretsiz ve ömür boyudur. Bu fikri yaymaları oldukça hoştur.

Farklı farklı mekanlarda var olmaları oldukça hoştur. Gündüz ve geceyi farklı manzaralar içerisinde yaşatmaları, güzel bir çalışma olmuş denebilir.

Karakterlere baktığımda Sally, romantik filmlerde feminizmi iyi gösterebilen enteresan karakterlerden biri diyebiliriz. Harry ise değiştiğinde enteresanlaşan karakterlerden biri.

Filmi kült olmasına karşın, zaman aşımlarını fazla uzun kullandıklarını düşünmekteyim.  Zaman aşımlarında fazla boğulmadan, yaşadığınız veya hissettiğiniz aşk türü olmasa da keyifle izleyebileceğiniz bir film. Pazar gününüzde  kahvenizi yudumlama bahanesiyle hiç ara vermeden izlemenizi dilerim…

İlgili Linkler
Film İncelemeleri
Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Scroll Top