Hidden Figures (2016) İncelemesi

Hidden Figures (2016) İncelemesi

Her insanın birbirinden özel gördüğü, tekrar tekrar izlese de bıkmayacağı filmler vardır. İşte o özel seçkilerden biri bu film olabilir.  Siyahilere karşı yapılan ırkçılığı, nasıl anlatılabilir; bilim , eğitim, toplumsal hayat vb. siyasetin, insanların tarihe katıp karıştırdığı, algılar ile mantık dışı tutumlarda bulundukları bir zaman, tarihe karıştı dense de hatırlamak gerek. Daha önce tezim için seçtiğim ama elemek zorunda kaldığım filmi seçme sebebim, Octavia Spencer’ın muhteşem oyunculuğu ve bu filmlere karşı olan ilgimden kaynaklı olabilir. Bu filmi izlediğinizde, bakış açınız değişecektir.

Filmi anlatmak isterim sizlere. NASA’da çalışan siyahiler ve beyaz ırkın hikayesidir asıl olay. Katherine, Mary ve Dorothy isimli 3 kadın, zekalarından ve aldığı eğitimlerden dolayı hepsinin farklı alana yatkın zekaları, NASA’da çalışmalarına sebep olmuştur. Her ne kadar çalışsalar da, eşit şartlarda değil. Beyazlar ve siyahlar ayrı binalarda bulunmaktadır. Siyahilerin yaptığı tek iş hesaplamadır. Bir gün görev dağıtımında, Katherine zekası ile beyazların olduğu binaya hesaplama yapmak için gider, bilgisayar niyeti görmeye. Mary ise NASA’nın uzaya göndereceği roketlerde çalışacaktır. Dorothy ise müdür olma hevesindedir. Herkesin istediği gibi olmasa da, Mary ve Katherine yetenekleri ile göze çarpar fakat araya hayat girmektedir.  Filmin içerisinde yapılan tüm durumlar, hesaplamalar ve ırkçılığa karşı bir savaşın içinde geçen filmde, NASA uzay konusunda ne kadar başarılı olacaktır? Kathy, Mary ve Katherine, segresyon yasasına kadar neler yaşayacaktır? Herkesin istediği mutlu son var mıdır?

Katherine, matematiğe olağan düşkünlüğü ve sevdası ile eğitim hayatının parlayan yıldızı olmuştur. Küçüklüğü Stranger Things dizisindeki Erica’ yı hatırlatsa da kendini Al Harrison’a göstermeyi başarmıştır. Matematik zekası, hayatındaki ırkçılığı hesaplamaya kredi sağlanmasa da güzel iş çıkardı.  Mary ise mühendislik konusunda çok başarılıdır. Filmin en eğlenceli kişisi de odur. Dorothy ise teknik konularda ise yeteneklidir.

Filmin senaryosu yaşanılan ırkçılık durumları, NASA’nın uzaya çıkma fikri ve özel hayat karmaşaları ile geçmektedir. Yaşanılan durumlarda gülecek yanları da unutmamaları da umut taşıyıcı anlardan biridir. Kıskanmayın siz de bir gün uçacaksınız demişler. Tamam, ben dedim; itiraf ediyorum.

Mekanlar derseniz, kuyumcu, halı yıkamacı ve dönerci hariç her yerde geçiyor. Tuvaletlerde, NASA’nın her yerinde, sokaklardaki dükkanlarda, musluklarda siyahilere özel ve beyazlar için özel olarak ayrımcı bir şekilde gösterilmiştir.

Oyunculuk performansları muhteşem denebilecek şekilde, doğru bir kadro olarak seçilmiştir. Octavia Spencer’ı tüm ırkçılık filmlerinde görebilirsiniz.

Filmi keyifle izleyebilirsiniz, kendinizden parça parça duygular bulup; cumartesileri güzel bir şekilde seyredebilirsiniz. Bir parça fıstık ezmesine batırılmış tarih kitabı, karanfil ve yelpaze ile dünyayı bile kurtarabilirsiniz. Bu arada filmi izleyip, Nasa 2021 kadrosuna şimdiden başvuru kaydı yapıp; uçur beni roket kaptan diyerek; uzaya, aya ve çalınan göldeki mayaya gidebilirsiniz. İyi seyirler.

Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top