Ramy 1. Sezon İncelemesi

Ramy 1. Sezon İncelemesi

Hulu TV’nin orijinal dizisi  Ramy, Türkiye’de BluTV’de yayınlanıyor.  Rami Yousef’in yapımcılığını üstlendiği dizi, ABD’de yaşayan mısırlı bir aileyi konu ediniyor. 1. sezonda izleyiciye kendi kültürünün etkilerini yaşatmaya çalışan ve  değişimler arasında kaybolan bir toplum gösteriliyor. Bir yandan toplum eleştirisini göstermesi ve komedi dizisi olması ilgi çeken noktalardan biri oldu. Diziyi seçme sebebim, bir yandan başka toplumları tanımak bir yandan da komedi dizisindeki her beyaz atlı prensin ve kurbağayı öpen prensesin istediği gibi benim de gülmek istememdir.

Yıllardır ABD’de yaşayan Ramy’nin ailesinin kökeni Mısır’dan gelmektedir.  Ramy, ise dininin görevlerinin birçoğunu yerine getirmeyen biridir ancak köklerinin yaşamasını da istemektedir. Yakın çevresindeki arkadaşları ve karşılaştığı herkes ya çok dindar ya da oldukça bağımsızdır; her bölümde kafa karışıklığı ile yüz yüze gelir. İş yeri kapandığı için işsiz kalan Ramy, kendi istediği bir işte çalışmayı hedeflese de  dayısının kuyumcusunda çalışır. Ramy, genellikle üç arkadaşı ile vakit geçirmektedir.  Ailesine kız bulmak istediğini ve evlenmek istediğini açıklar. Sezon boyunca Ramy’nin başına türlü türlü olaylar gelir ve bir yandan da engelli arkadaşı Steve’in peşinden koşmaktadır. Ramy, ailesi tarafından desteklense de onun bir üst modeli olan akıllı teknolojiyle donanmış  kız kardeşi Dena, dışarı çıkma gibi yasakların en temel noktalarına karşı geliyordur. Ramy’nin babası ise insanlarla iyi geçinmeye çalışan, bir yandan da kuralları olan biridir. Annesi ise gençliğini hatırlamaya çalışır, kendi arabasını Uber’e çevirir ve Komik maceralar yaşarken kendiyle yüzleşir.  Ramy, her bölümde kademeli bir şekilde bela havuzunda kuğu gölü balesi yapmakta, tehlike ile dans etmektedir. Mısır’a gitme kararı alır ve köklerini bulmaya gider.

Dizide her bölüm 20-25 dakikadan oluşuyor. Sezon boyunca Ramy’nin kendini aşırı dindar kuralları benimseyen kişiler ve yolundan sapıp kendini metrobüs durağının raylarında penguen olarak bulmuşlar ile karşılaşmasını anlatılyor. Arada kalmış bir karakterin sürekli hata yapması ve hatalarından ders çıkaramaması, kaybeden karakterlerin de daha da kaybetmiş olması ilginç karakterlere sahip kişilerle gösterilmiş.  Dizinin iki bölümünde kadın öyküsüne yer verilmiştir. Birinde Dena’nın yaşadığı kadın – erkek eşitsizliği sorunu arasında kız ve erkek birlikteliği kavramını bulmasını ve kendini güçlü biri olarak göstermesi sağlanırken , anne karakterinin ise ev hanımı olmaktan çıkıp Uber kraliçesine dönüşmesini ve isteklerinin karşılanmamasını anlatıılmış. Aşk macerası her ikisine de verilmiştir. Ramy’nin çoğu bölümde başrol olarak gösterilmesinden ibaret olsa da 2 kadın karaktere bölüm ayrılması dizinin bir sistemi olduğuna karar getirmiştir. Dizi Ramy’nin geçmişi ve geleceği arasında yaşadığı git-geli komedi unsuruyla yansıtsa da,  siyasi mesajları oldukça yüklü gösteriyor.

Ramy, karakteri çapkınlık yapan, içki içen biri olarak gösterilse de bir yandan her iki yoldan sapmış insanlarla duygularını pinpon maçına çeviriyor. Köklerini yaşatmaya çalışırken, tohumun mu fidanın  mı yanlış olduğunu arama yolculuğuna giren iki arada bir derede, leke var perdede durumunu yaşamaktadır. Ramy, kadınlarla olan ilişkisinde, arkadaşlarından daha farklı düşünmekte. Dena, ise feminist bir karakterdir. Dizide, karşı gelişleri ile komedi yaratılmaktadır. Ramy’nin arkadaşları ise Ramy’nin düşüncelerinin iki ayrı parçasıdır. Steve karakteri ise dizinin en enteresan öğesidir.

Dizi komik maceralara yer vermekte enteresan karakterleri kullanmakta. Dizinin favori olaylarından biri Ramy’nin Steve ile olan macerasıdır. Steve ile internetten tanıştığı bir kızın evine giderler. Hiç beklemediği sürprizlerle karşılaşan ikilinin maceraları ve duygu durumları dizinin en komik öğelerinden biri oldu.  Ramy’nin dayısına söylenen sözler ve Dena’nın hal ve hareketleri diziye renk katmıştır. Ramy’nin annesi ise her Ortadoğu filminde anne rolünden başka rolde oynamadığını sandığımız biridir ve Uber müşterilerine ev yemeği götürmesi ve yaşadığı sorunlar, alternatif bir komedi unsuru oldu.

Dizinin mekanları oldukça değişkenlik göstermekte. Ramy’nin evinden başlayarak, sokaklar, kuyumcu ve partiler en fazla kullanılan kısımlardır.

Dizi normal olmayanların normal olduğu ve sapıtmayan bir insanı bozuk büyüteçle aramaya çalışacağınız ama çok da kahkaha atmayacağınız şekilde hikayesini sürdürüyor. Eğer çok fazla cinayet çözen ya da banka soyan İspanyol dizilerinden ruhunuz yorulduysa, dinlenmek için ilk aşama olarak tercih edebileceğiniz bir alternatiftir. Bir günde bitirebileceğiniz, çok da anlam yüklemenizin gerek olmadığı,  Platon ve Aristo’nun Edward Makaseller’e dönüşmediği; gece 12’de herkesin balkabağına dönüştüğü bir iş olarak görebilirsiniz.

İlgili Linkler
Dizi İncelemeleri hulu
Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top