Villains (2019) İncelemesi

Villains (2019) İncelemesi

Dan Berk ve Robert Olsen’ın hem senaryosunu hem de yönetmenliğini birlikte üstlendiği Villains, az karakterle aksiyon yaratarak izleyiciyi etkisi altına almayı başarıyor. Başrollerinde ailecek oyunculuğa gönül vermiş ve bir şekilde hepsi de yetenekli olduğunu kanıtlamış Skarsgard’lardan Bill ve Maika Monroe yer alıyor. Yardımcı oyuncular Jeffrey Donnovan ve çok sevdiğim Kyra Sedgwick de performanslarıyla yer yer başrollerin önüne geçiyor.

Kafaları dağınık olan ve yeni bir başlangıç yapmak istedikleri için suç işlemeye karar veren Mickey ve Jules çifti, benzinlik soyarak elde ettikleri, kendilerini kısa bir süre idare edecek nakit para ile yola çıkıyorlar. Ancak yakalanmayan bir suçluda bulunması gereken özelliklerden planlı ve organize hareket etme vasfına pek sahip olmadıkları için ıssız bir yolda benzinlerinin bitmesiyle planları sekteye uğruyor.

Dikkatlerini toplayarak bir şekilde çözüm bulmaya çalıştıkları sırada yakınlarda bir ev olduğunu fark edip, araba benzin ya da ne lazımsa alıp yola devam etmek üzere harekete geçiyorlar. Evi yağmalamaya çalışırken ev sahiplerinin ansızın gelmesiyle planları bölünen Mickey ve Jules hızlı hareket ederek tam kaçacakken evin bodrumunda hiç beklemedikleri bir şeyle karşılaşıyorlar.

Bodrumda zincirle bağlanmış küçük bir kız çocuğuyla karşılaşan çift ahlaki bir ikilemde kalarak kızı kurtarmak ve gitmek arasında tercih yapmaya çalışıyorlar. Jules’un ısrarıyla çocuk olmadan gitmemeye karar verip ev sahibi çiftle karşı karşıya gelen çiftimizin gereksiz inadı, zincirli çocuktan gelen ters tepki ve ani aksiyon zinciriyle devam ediyor. Bir şekilde evde hapis kalmayı başaran Mickey ve Jules kaçmak için plan yapmaya başlıyorlar.

Filmde izlerken en çok etkilendiğim sahne kelepçelerden kurutulup kaçmak için Jules’un dil piercingini Mickey’nin dişiyle çekmesi oldu. Ev sahiplerinden Gloria’nin ne çeşit bir manyak olduğunu anlamaya çalışırken geçen sürede George ile aralarındaki tuhaf sevgiyi de yakından gözlemleyebiliyor seyirci. Villains’i izlerken iki çiftin yakından karakter incelemelerini görüyoruz. Mickey ve Jules yeni bir başlangıç için birden fazla hırsızlık yapıyorlar, ama aslında niyetleri iyi ve kimseye zarar vermek istemiyorlar. Gloria ve George ise birbirlerine çok düşkün bir evli çift ve birbirlerini mutlu etmek için kime zarar verdiklerini umursamadan yaşıyorlar. İki çift de ne yapıyorlarsa birbirlerine olan sevgilerinden ve mutlu olmak için yapıyorlar ancak sonuçları etraflarına zarar veriyor. Yine de sosyopat sayılabilecek Gloria ve George’un yanında Mickey ve Jules çifti izleyiciye çok daha sempatik görünüyor.

Son yıllarda izlediğim suç-komedi türündeki yapımlar arasında senaryo, kurgu ve oyunculuklara bakıldığında üst sıralarda gördüğüm Villains hakkında bir ek bilgiden bahsetmek istiyorum. Kapanış jeneriğindeki animasyonlar çok başarılı hazırlanmış. Filmi izleyen herkes için küçük espriler ve yaratıcı tasarımların yer aldığı kapanış jeneriğini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Sonunda yüzünüzde haylaz bir gülümseme bırakacak.

 

İlgili Linkler
Film İncelemeleri
Duygu Omay
Duygu Omay Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top