When Calls The Heart 1-6 Sezon İncelemesi

When Calls The Heart 1-6 Sezon İncelemesi

Sonradan Çok Uzun Sezonlu Dizi İzleyemeyenler Derneği’nin üyelerine; derneği terk ettirecek  diziler vardır. Bunlardan biri de When Calls The Heart( Kalp Çağrısı). Janette Oke’nin aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve Kanada yapımıdır. Netflix’te rahatlıkla bulabileceğiniz yapım, aslında gizliden gizliye ‘’Hallmark Channel ile bir anlaşmamız var’’ duyurusunu izleyicilerin beynine mesajı iletmeyi de unutmuyor.  Atlı ve aksiyonlu bir kasabanın klasik western öyküsünü kıran bu diziyi tanıyalım.

1910’lu yıllarda Coal Valley adlı kasabada maden kazasından dolayı birçok kadın eşlerini kaybeder, çocukları ise babalarını…  Umutsuzluğun, zor koşulların olduğu zamanda kasabaya öğretmen gelir. Thatcher ailesinin yeni mezun, ilk öğretmenlik deneyimini kazanma ve ailesine başarılı olduğunu kanıtlamaya çalışan Elizabeth, kasabaya geldiğinde zorluklar ile karşılaşır.  Kasabanın kadınlarının zorlu sınavından geçmeye çalışan Elizabeth’in imdadına kasabanın erdem kraliçesi Abigail yetişir.  Onun dostluğu sayesinde çocuklara ve ailelerine yavaş yavaş alışma sürecine girer. Dizinin başında ise atlı polis kasabaya gelir. Jack, Elizabeth ile tanıştığında; büyük aşkları nefretle başlar. Kasabanın gözüne giren Elizabeth, kasabanın gözüne girer. Zor durumda olan kasabayı , kurtarmak için elinden geleni yapmaya çalışır.

Kasabanın kır saçlı, dokuz canlı zalimi, maden işletmecisi Henry Gowen’in kötülüklerine karşı Abigail öncülüğünde savaşırlar. Bir yandan da kasabaya sürekli birileri gelmektedir. Onlardan biri de Jack’in eski sevgilisi Rosemary’dir.Elizabeth’in öğretmenlik ve kasabayı değiştirme mücadelesi, Jack ile olan ilişkileri, ailesi derken maden ocağı kapatılır.  Lee Coulter isimli bir kereste fabrikası sahibi kasabanın ekonomisini kurtarmaya çalışır. Kasabanın adı da oylamayla birlikte Hope Valley olur. Elizabeth çocuklar ile güzel ve sıkı bir bağ kurar. Bu bağ, halat çekme yarışının yedinci saniyesinde kazanan tarafın tuttuğu ip kadar başarılıdır. Jack, suçlular ile mücadele ederken boş zamanlarında ise Elizabeth’in etrafındadır.

Abigail ise eşini kaybettikten, kasabayı güçlendirdikten sonra feminist damarı tutar ve para kazanmak için bir kafe açar. Henry Gowen’in  tek rakibi olan Abigail, kafeyi zorla açar ve kasabanın tüm atlarından daha fazla kasabayı şaha kaldırır.  Rosemary ise Lee ile sevgili olur. Dullar kasabası hem yeni gelen erkeklerle hem de yeni gelen kadınlar ya da aileler ile doluyordur. Her bölümde Elizabeth, Jack, Abigail, sonradan gelen kasabanın her sene meslek değiştiren sarışını Bill Avery  birtakım olayları çözüyor, kasabayı kurtarıyor ya da problemleri aşmak,  birbirlerine müzayedede erdem satmaya çalışıyorlardır.  Her sezon birileri gidip, birileri geliyordur. Kasabanın rakımı bir iniyor bir çıkıyor ama hikaye kaldığı yerden devam ediyor. Tüm sezonu anlatmaya kalksak,  masal okuyucularının dudaklarında uçuk çıkar.

Bilindik denen her kalıbı yıkmaya çalışan dizi, bir yandan da klasikten vazgeçmiyor. Kasabanın yeni ceylanı Elizabeth ve kasabanın yiğidi Jack’in aşkı memurların aşkı, gonca gülümün tek arzusu, şerifin tatlı kaşığıyla içilmiş western- dram dizisidir.  Ne bir aksiyonlu western filmi ne de tamamen bir aşk dizisi denebilir.  Görev  tutkusunu, Batı Amerika’nın kasabalarını, aşkları, arkadaşlıkları derken iyi bir insan olmayı öğretmeye çalışıyor.  Yeni geleni eskileştirmek, kısmet açmak  ve kasabayı eğitim ve kültür açısından cazibeli hale getirmeye tasarlanan dizi, yeri gelip üzüyor yeri gelip güldürüyor ama her bölümünde bir öğreti içerisine giriyor.

Elizabeth, zengin bir kızken kasabanın öğretmeni olan  eskitilmiş kumaşlı bir yüz hatlarına sahipken, Jack ise fazla pudralanmış bir yapıya sahiptir. Masalsı bir aşkın  kahramanları olarak tasarlanan ikili 5 sezon boyunca aşk romanlarının tüm ciltlerini yaşatsa da herhalde son cildi ağır drama ile karıştırıp Jack’in ölümüne sebep olup, Elizabeth’i dul bırakma yöntemine girdiklerinden beri, dizinin gidişatı epey bir değişti.  Rosemary’nin Lee ile komedisini sürdürürken, bir yandan da Elizabeth’in dostu olarak Abigail’in yerini almıştır. Unutulmayan karakterlerin yerini telli defterle kapladılar. Ne kadar yüzey kapansa da yandan teller gözüküyor, izleyicinin özlem düğmesi açık kalıyor.

Öğretici olan bir dizide en sevdiğim karakterlerden biri de dizinin en küçüğü Opaldir. Başarılı oyunculuğu, komik sahneleri ile Elizabeth ve Opal ikilisini farklı isimler ve farklı hikayeler ile Hallmark Channel’in yüzleri yapıyor.  Oyunculuk performansları oldukça iyi olan karakterlerin dönüşümleri de eklendiğinde Henry Gowen, dizinin en çok boyut değiştireni oluyor.  Pascale Hutton( Rosemary), Erin Krakow( Elizabeth) bazen oldukça sollayıp, ön plana geçebiliyor. Anlayacağın  Elizabeth’ciğim; Atı alan, Üsküdar’ı geçiyor.

Dizideki gizli tespitimi söyleme vakti geldi. Jack’in ölümüne, Elizabeth’in dul ve çocuklu kalışına sebep olan şey aslında olaylar değil Abigail’in düğünde verdiği inci küpelerdir.  Kasaba ve küpe etkisi ile Elizabeth de tam bir kasabalı oluyor.

Her sezonu ile duygulandıran, yeni düşüncelere kucak açan dizinin şuan 8. Sezonu çekiliyor. Netflix’de ise 6 sezonu yayınlandı. 7. Sezonu soracak olursanız da ; inek içti dağa kaçtı ama orman  yanmadı. Bir şekilde 7. Sezonu da izlememiz lazım ama hiçbir yerde yok. Hallmark Channel’in bana Kanada bileti alacağını ve kasetleri izleteceği ümidini, tüm izleyicilerin dileklerine bırakıyorum ve bir an önce başlamak isteyenlere iyi seyirler diliyorum.

İlgili Linkler
Dizi İncelemeleri
Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Tüm Yorumlar0
Scroll Top