Queens Gambit 1. Sezon İncelemesi

Queens Gambit 1. Sezon İncelemesi

Uluslararası bir oyun olan satranç, hayatımızdan gizlice çıkmaya hazırlanırken; Netflix yeniden canlandırmanın yolunu buldu.   Zeka oyunu olan bu oyunda, hamleler oldukça önemli. Mini-dizi şeklinde tasarlanan Queens Gambit, 7 bölümü ile dijital platformunda en popülerlerde tahtını şu anlık kimseye bırakma niyetinde değil belli ki.  Şahı, piyonu; veziri, atı derken yatlar katlar aldırtan evrensel spor, kendini hatırlatmaya çalışıyor. Bunda da oldukça başarılı gibi…

Solukları makasla kestiren, oh be sonunda dedirten; bir anda oluverdi, hayır yapma! Naralarını birlikte duymanızı mümkün kılan  Queens Gambit, bir roman alıntısıdır. Elizabeth, kısaca Beth, küçük yaşta annesini kaybettikten sonra distopik bir dünya evreni olarak kurdukları yetimhaneye gider.  Atlara kesme şeker, küçüklere sakinleştirici methodu ve yanlış ilahi esintiler ile şimdi ne yapacak dediğimiz anda Beth’in dünyası tamamen değişir.  Okulun hizmetlisi olan Bay Shaibel, bodrum katında şaibeli işlere imza atarak satranç oynamaktadır. Akla gelen bakla, yanlışlıkla atar takla! Halinde başlayan gelgitlerle 64 karelik, 16 taşlık oyunu hızlıca kapar. İlacın etkisi ile gökyüzünde yıldızlar kadar yalnızlık içerisinde oyununun gölgesini görür.  Yeteneği, zekasını bırakacak ya da kiraya verecek durumu olmadığına göre, yaşamak zorunda felsefesi yavaş yavaş, canına yetmeden girmektedir kanına. Evlatlık edinilen Beth, satranç hayalleri için çaba sarf edecektir. Ya şah olacak ya da mat! Haydi rastgele!

Sen nasıl bir evren kurdun, kiminle kurdun diye sorgulayacağınız bir senaryoya sahip olan hikaye aslında satranç hamleleri gibi işlemekte. Bir olaydan duyulan heyecandan çok, şimdiki hamlesi nedir diye gidilmedik falcı bırakmayacak hırs ile bir hikaye örgüsü çıkarılmaktadır. Kazanmak ya da kaybetmekten daha fazlası var, o yolda ne öğrendiğin? Beth, bunu başarabilecek mi sorusunu ön planda tutan projede bölümler 45 dakika ile 1 saat arasındadır.  Mini mini birler, çalışkan ikiler döneminde; herkesin tablet veya bilgisayara sahip olmak için turnuvalara katıldığı, çoğu kişinin de baştan bıraktığı satranç tarihini de ele alıyor. 1960’larda erkek hegemonyası altında olan zeka oyunu, kadınların oynaması ile birlikte, nasıl bir hal alacak? Sorusunu feminizm ile bir savaşa sokan proje, çoktan tarafını seçtiriyor. Şampiyonluklar, turnuvalar, hayat mücadelesi arasında mekik dokuyan dizi, dramı kendi has karakterler ile bir terzi naifliğinde dokuyor.

Gözlerinizi bozmayın uyarısı boşta kalsa da, bir günde bitireceğiniz dizinin karakterleri takdire şayan. Beth, yetimhane öncesi, yetimhane dönemi, evlatlık dönemi ve dönemsizler dönemi şeklinde 4 ayrı zamanda hırsına yenik düşmeme mücadelesi veriyor.  Sakinleştiriciden sonra hayatı adsız alkolikler kartını çerçeveletecek durumda olsa da satranç tutkusuyla beraber getirdiği satranç oynayan kız halinde erkek algısına gem vuracak, kulvarsız kadın olarak büyüyecektir. Hikayenin ana karakteri olarak, onsuz bir sahne yoktur.  Etrafına giren insanlar arasında ona satranç öğreten Bay Shaibel ve farklı bir kafa yapısı olan Jolene, küçücük çocuğun yeteneği ile hem para hem de yarım kalan annelik meselesini bir taşta çözmeye çalışan Alma ve birbirinden farklı rakipler, Beth’in yaşamını süsleyecektir.

Beth ile birlikte ülkeleri gezdiren, dizide her karakterin kendini gösterebileceği bir alan yaratılmış. Sonu seyirciyi tatmin edecek derecede olsalar da Jolene’ye farklı bir gelecek yazılabilirdi.  Beth’in tarafından sevdiklerimiz ve hoşlanmadıklarımızı bir arada toplasa da neticede her şey bir oyunu sevilmeyen kişiler tarafından verilir.  IQ testinin rakamsız kadınlarından Beth, kendini toplasan iyi edersin. Alma’nın eşi biraz hikayeyi takip etmek için kalsa da onda da değişikliğe gidilmesi gerek. Müzik listesi olarak da 60’lar dönemini yansıtmaktadır. Siyaset göndermesi bolca yapılsa da satranç her şeyi unutturuyor.

Sahnelere gelindiğinde, satranç turnuvası mekanlarını ülkelere ve bütçeye göre temsil etmektedir.  Her bölümde birbirine benzer görüntülerde gitseler de 5. Bölümdeki satranç içinden çıkarılan görseller, hikayeye renk katıyor.

Afişinden içime sanırım sıkıntılar geliyor diye telaşa kapılmaya son vererek, heyecan doruklarda ve 60’ları görmek, komik ve farklı karakterler ile tanışmaya davetlisiniz.  Kendinize, hayata ve vezire bir şans verin!

İlgili Linkler
Dizi İncelemeleri Netflix
Selim Şentürk
Selim Şentürk Sinemecra Yazarı
Scroll Top