Barbara Hammer Seçkisi ‘Beden Politikaları’ Pera Film’de

Barbara Hammer Seçkisi ‘Beden Politikaları’ Pera Film’de

  • Tarih: 22-04-2018
  • Bitiş Tarihi: 25-05-2018
  • Yer: Pera Film
  • Giriş: Ücretsiz Etlinlik

Pera Film, 22 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında “Beden Politikaları” adlı film programında, sanatçı Barbara Hammer’ın film ve videolarından retrospektif niteliğinde bir seçki sunuyorİsviçre’de bulunan European Graduate School’da ders vermeye devam eden Hammer’ın, son yıllarda New York, Modern Sanat Müzesi (MoMA); Londra, Tate Modern; Paris, Jeu de Paume gibi önemli sanat kurumlarında çeşitli gösterim ve sergilerle yer verilen üretimleri bu kez Pera Müzesi’ne taşınıyor. Programda sanatçının beden, kimlik ve toplumsal cinsiyet temalı 10 eseri gösteriliyor: Kanıt Bedenler (2018), Bu Eve Hoşgeldiniz (2015), Maya Deren’in Lavabosu (2011), Kuşaklar (2010), Sevgili/Öteki(2006), Cennete Direnmek (2003), Tarih Dersleri (2000), Tatlı Kurgular (1995), Nitratlı Öpücükler (1992), Dyketactics (1974).

Bu seneki Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, Barbara Hammer’ın büyüleyici filmciliğini farklı konularla ele alan çok yönlü video yerleştirmesi Kanıt Bedenler (Evidentiary Bodies), programda tek kanallı gösteriliyor. Film, yalanların, düşmanlığın ve gaddarlığın arttığı çağımızda merhamete, anlayışa ve cömertliğe ulaşabilmek için tek çarenin empati olduğuna vurgu yapıyor. Bu Eve Hoşgeldiniz (Welcome to This House),Pulitzer ödüllü Amerikalı şair Elizabeth Bishop’ın dünyasını anlatıyor. Belgesel yapım, Bishop’ın evleri ve aşklarını, sanat yapmanın neden olduğu kaygıları işliyor. Maya Deren’in Lavabosu (Maya Deren’s Sink), sanatçı Maya Deren’in 1940’larda çekim yaptığı yerleri tekrar canlandırıyor ve eski zamanlara doğru çıktığı yolculukta, büyük ustaya esin kaynağı olmuş mekanları yeniden keşfediyor. Usta çırak ilişkisini konu alan Kuşaklar (Generations), deneysel sinemacılığın yeni nesillere aktarılmasını konu ediniyor. Barbara Hammer bu filmde kamerayı, kuir genç bir sinemacı olan Gina Carducci’ye teslim ediyor.

1920’lerin sürrealist sanatçılarından Claude Cahun ve Marcel Moore üzerine çekilen Sevgili/Öteki (Lover/Other), ikinci Dünya Savaşı sırasında Jersey Adasındaki Nazi işgaline kahramanca direnen ikilinin burada yakalanarak idama mahkûm edilmesini belgeselleştiriyor. Cennete Direnmek, Henri Matisse ve Pierre Bonnard’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın güneyinde gerçekleştirdiği sanatsal çalışmalara odaklanırken, Matisse ailesinin ve Fransız Direnişi’ne tanıklık eden diğer kişilerin deneyimlerini de aktarıyor. Tarih Dersleri (History Lessons), lezbiyen tarihini bir dizi olağanüstü arşiv görüntüsü çerçevesinde yeniden keşfediyor ve yorumluyor. Barbara Hammer’ın kendisini mercek altına aldığı yapım Tatlı Kurgular (Tender Fictions), fakülte grevleri, mitingler ve yürüyüşlerden oluşan arşiv görüntüleri ile, genç kuşaklara kendilerinden önceki zamanları gözlerinde canlandırmaya teşvik ediyor. Barbara Hammer’ın ilk uzun metrajlı çalışması Nitratlı Öpücükler (Nitrate Kisses) belgeseli, lezbiyen ve gay kültürün kayıp izlerini silinmeye yüz tutmuş eski görüntülerde keşfediyor. Hammer’ın pek çok esere ilham kaynağı olan 1974 tarihli Dyketactics, dört dakika süren ve lezbiyen kimliği, arzular ve estetik üzerinde duran kısa metrajlı bir film.

1939 doğumlu Hammer film ve video tutkusunu şöyle açıklıyor: “Ben film ve videoyu görünmeyeni görünen kılan bir mecra olduğu için seçtim. Herkes tarihin dışında kalabilir. Ben dışlanmış, hikayeleri anlatılmamış insanları görünür kılmanın ve onları ön plana çıkarmanın bir zorunluluk olduğunu hissediyorum. Bu insanların içyüzünü ve düşünce dünyasını yansıtan çok katmanlı film-video çalışmaları izleyicilerimin ilgisini uyandırıyor. İzleyicilerin salondan ayrılırken yepyeni bakış açılarıyla, küresel bir dünyada etkin ve siyasi bir duruşa sahip olacak cesareti edinmiş olmalarını isterim.”

Pera Film’in Barbara Hammer: Beden Politikaları programı 22 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz izlenebilir.

#perafilm #BarbaraHammer

Gösterim Program

22 Nisan Pazar

18:00 Nitratlı Öpücükler (67’)

Nitrate Kisses

25 Nisan Çarşamba

19:00 Dyketactics (4’) + Tatlı Kurgular (58’)

Dyketactics + Tender Fictions

26 Nisan Perşembe

19:00 Tarih Dersleri (66’)

History Lessons

27 Nisan Cuma

21:00 Bu Eve Hoşgeldiniz (79’)

Welcome to This House

2 Mayıs Çarşamba

19:00 Maya Deren’in Lavabosu (30’) + Kuşaklar (30’)

Maya Deren’s Sink + Generations

4 Mayıs Cuma

21:00 Kanıt Bedenler (10’) + Sevgili/Öteki (55’)

Evidentiary Bodies + Lover/Other

11 Mayıs Cuma

19:00 Dyketactics (4’) + Cennete Direnmek (80’)

Dyketactics + Resisting Paradise

23 Mayıs Çarşamba

19:00 Cennete Direnmek (80’)

Resisting Paradise

24 Mayıs Perşembe

19:00 Maya Deren’in Lavabosu (30’) + Kuşaklar (30’)

Maya Deren’s Sink + Generations

25 Mayıs Cuma

19:00 Nitratlı Öpücükler (67’)

Nitrate Kisses

20:30 Tatlı Kurgular (58’)

Tender Fictions

21:30 Tarih Dersleri (66’)

History Lesson