Burçak Gezeroğlu’nun İlk Sergisi “Arınma” Sanat Severlerle Buluşuyor

Burçak Gezeroğlu’nun İlk Sergisi “Arınma” Sanat Severlerle Buluşuyor

  • 29 May - 23 Ağu 2017
  • Ücretsiz Etkinlik

“Arınma” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sanatçı, kendisini endişelendiren ve huzursuz eden, bir yandan da en çok vakit geçirdiği mekânları, resimlerinde, bir uyurgezerin gözünden yorumluyor.

Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5, genç sanatçı Burçak Gezeroğlu ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Yağlı boya resimlerinde rüyalarından, anılarından, kaygılarından etkilenen; mekânları ve suretleri uyurgezerliğe getirdiği yeni anlam üzerinden ve kendisinin gözünden yeniden yorumlayan Burçak Gezeroğlu’nun sergisinin adı ise temizleme, temizlenme, paklaşma, saflaşma anlamlarına gelen “katarsis” kavramından geliyor.

Uyurgezerliği bir “arada kalma” durumu olarak ele alan Gezeroğlu; bu terimi, bireyin zihninin ve bedeninin uzlaşamadığı bir noktada var olması ile ilişkilendiriyor. Korku ve kaygıların insan üzerinde yarattığı etki, sanatçının “uyurgezerlik” olarak adlandırdığı bu duruma işaret ediyor. Kendisini endişelendiren ve huzursuz eden, bir yandan da en çok vakit geçirdiği mekânları resimlerinde yeniden yorumlayan sanatçı, üretim sürecini bu korkulardan bir arınma yöntemi olarak kullanıyor.

Mekân resimlerinde görülen perspektifteki ufak bozulmalar, gölge oyunları ve portrelerdeki suretlerin belli belirsiz yüzleri, izleyiciyi rüya/kâbus ve gerçeklik arasında bir dünyaya sürüklüyor. Sanatçı ayrıca mekâna özgü biçimde yapacağı interaktif yerleştirmede, izleyiciyi de kendi korku ve endişeli düşüncelerini yücelterek ve benimseyerek onlardan arınmaya ve özgürleşmeye davet ediyor.

İlgili Linkler
Etkinlikler Sergi
Tüm Yorumlar0
Scroll Top