Çağdaş Çizimler O’Art’ta Sanat Severleri Bekliyor

Çağdaş Çizimler O’Art’ta Sanat Severleri Bekliyor

  • Tarih: 03-04-2017
  • Bitiş Tarihi: 30-04-2017
  • Yer: O’Art
  • Giriş: Ücretsiz Etlinlik

O’Art, görsel sanatların en eski disiplini olan ‘çizim’i güncel yorumuyla izleyiciyle buluşturuyor. Çağdaş sanatta çizim ve çizime dayalı sanatın önemini yansıtan “Çizim Bugün” adlı sergide 15 sanatçının farklı disiplinlerdeki çizimleri bir araya geliyor.

Sergide kağıt üzerine kalemle çizmeye dayalı klasik formların yanı sıra medya sanatı, fotoğraf ve heykel örnekleri ile birlikte grafik ve çizim benzeri ifade biçimleri gibi diğer teknik ve formatlar da yer alıyor. Üç boyutlu çizimler, neonlar, video ve performans eserlerinin izlenebileceği serginin küratörlüğünü, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi olan ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan Marcus Graf üstleniyor.

Çizimi, “Uzun süre resmin gölgesinde kalan çizim, kavramsallık ve minimalizm ile birlikte sanatın post-modern koşullarının yol açtığı yaygınlaşma ve kabul sayesinde bugün çok daha fazla takdir görüyor” sözleriyle anlatan Graf, serginin Türkiye’de çizimin gelişimine kısa bir bakış niteliği taşıdığını da belirtiyor.

Melike Bayık’ın asistanlığında düzenlenen sergide, genç sanatçılar; Ahmet Duru, Ali Elmacı, Arslan Sükan, Candaş Şişman, Cins, Çağrı Saray, Erdal Duman, Erinç Seymen, Fırat Engin, Güneş Terkol, Hacer Kıroğlu, Melike Kılıç, Serkan Yüksel, Yuşa Yalçıntaş, Yunus Emre Erdoğan’ın çizimleri yer alıyor.