Contemporary İstanbul, 12. Edisyonu İçin Geri Sayım Başladı

Contemporary İstanbul, 12. Edisyonu İçin Geri Sayım Başladı

  • 14 - 17 Eylül 2017
  • Biletli Giriş

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiren 12. Contemporary Istanbul (CI) 1417 Eylül 2017 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek.

Bu yıl birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak gerçekleşecek çağdaş sanat fuarı her sene daha da zenginleşen içeriği ile sanatseverler ile buluşacak. İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan CI, Akbank desteği ve Ferko ile Yıldız Holding Ortak Sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek.

Etkinliğin ilk gün programı şöyle:

CI Dialogues (14 Eylül Perşembe ve 15 Eylül Cuma): Fuarın tartışma ve konuşma serisi CI Dialogues; bu sene “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak. Konu, insanın günlük hayatının çekirdeğini oluşturan Teknoloji, Mimarlık, Gıda gibi farklı disiplinlerin ilişkisinde tartışılacak. Program; ilgili konulardan önde gelen önemli isimleri davet ederek; akademisyenleri, mimarları, sanatçıları ve profesyonelleri, çağdaş sanatın güncel durumunu, diğer yaratıcı endüstrilerle ve hatta günlük yaşamla olan ilişkisini gözden geçirmek için bir araya getirecek.

Sanat Ve Teknoloji I: Gelecek Teknolojilerinde İnsan Estetiği; Bu panel, insan estetiğinin günümüzde kabul görmüş halini, robotik ve yapay zekanın gelişimi ile değişen deneyimlerini inceleyecek. Estetik, her zaman insanoğlunun duyguları hissetme yeteneğiyle ilişkilendirilmiştir. Öyleyse estetiği sadece “insan çevresi” ile alakalı bir şey olarak mı görmeliyiz? Eğer değilse, estetik kavramını insan-sonrası hiper-teknolojili toplum içinde nasıl resmetmeliyiz? Bu panelde estetik, çağdaş sanat çerçevesinde fakat nesne odaklı söylemi dışında tartışılacak. Gerçekle paralel yeni bir format sunan maddeleşmemiş bilgi estetiğinin varlığı sorgulanarak teknolojiyi organikten bağımsız olarak düşünmenin mümkün olup olmadığı sorusuna cevap aranacak. Ya da aksine, “organik olmayan dünya”nın temelde yine “organik” olduğunu ve “estetiğin” aslında organik köklerden yetişen bir kavram olduğu sonucuna varılacak.

14 Eylül Perşembe

14:00 – 15:30

Ahmed Elgammal (Profesör, Rutgers Üniversitesi Sanat ve Yapay Zeka Laboratuarı Kurucu ve Direktör)

Jussi Parikka (Yeni Medya Teorisyeni, Yazar ve Profesör, Winchester Sanat Okulu, Southampton Winchester Üniversitesi)

Lindsay Howard (Bağımsız Kuratör)

Moderator: Alain Servais (Çağdaş Sanat Koleksiyoneri, Registr’art Kurucu ve Tasarımcısı)

Sanat Ve Teknoloji II: Yaratıcı Teknolojilerin Yeni Boşluğu Ve Bunun İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkisi; Yıllar öncesinde insanoğlunun hayal bile edemeyeceği sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler insan hayatının rutinleri haline geldi. Yaratıcı teknolojiler yarını şekillendirirken kendini ifade eden insanın günlük yaşamını ve ürettiği sanatı da etkilememesi kaçınılmazdı. CI Dialogues’un bu panelinde bugünün ve yarının rutinleri geniş perspektifte konuşulacak.

14 Eylül Perşembe

16:00 – 17:00

Monika Bielskyte (Kreatif Stratejist ve AFE Kurucu Ortağı)

Bloomberg HT’de Sanat Ve Koleksiyonerlik: Bir Sanatsal Hafiza Yaratimi: Sanat Koleksiyonu; Modern çağların hikaye anlatıcısı sanat; ehil ellerde dünün ve yarının tarihini kayda geçiriyor. Geçmişten bugüne insanın kendini ifade etme biçimi olan, mimariden edebiyata çok geniş alanlarda hayat bulan sanat nedir, nasıl biriktirilir ve sanatı görmek için nasıl bakmak gerekir sorularına CI Dialogues’da cevap aranıyor.

14 Eylül Perşembe

17:30 – 18:30

Nick Hackworth (Direktör, Modernforms)

Nicholas Campbell (Yönetici Direktör, Narcissusarts)

Kate Bryan (Koleksiyonlar Head of Collections, Soho House Worldwide)

Moderatör: Arzu Maliki (Bloomberg HT)

Sanat Ve Tat: Bileşik Tat Alma Sanatı; İnsanoğlu gerçek tadın peşinden binlerce yıl dolaştı. Bulduğu ilk tadı hasat ederek başlayan yemekle serüveni ise; bugünün hareketli şehirlerini, hareketli füzyon mutfaklarını ve toprağın verdiğini sanat eserlerine çeviren şefleri yarattı. İkinci günün ilk panelinde bu gelişen mutfak kültürü, insanoğlunun varoluşundan bu yana aradığı lezzetleri konuşulacak.

İlgili Linkler
Etkinlikler Konferans Sergi
Tüm Yorumlar0
Scroll Top