İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Kütüphane Haftası

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Kütüphane Haftası

  • 27 Mar - 1 Nis 2017
  • Ücretsiz Etkinlik

27 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında enstitü her akşam saat 20:00’a kadar açık olacak. Bunun yanı sıra, konferans ve sergi turunu içeren bir program da gerçekleştirilecek.

Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine odaklanan , “53. Kütüphane Haftası”nda bir dizi etkinlik düzenliyor. Programın ilk etkinliği 27 Mart Pazartesi günü saat 18:00’da düzenlenen “Osmanlı Kitap Kültürü: Çerçeve, Tarihçe ve Yöntem” başlıklı konferans. Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl’ın konuşmacı olacağı konferans, Osmanlı kitap kültürü alanında yapılan çalışmaların tarihçesine odaklanıyor, konuyu tartışmaya açarak çalışma yöntemlerine dair öneriler sunuyor.

Etkinlik dizisinin ikinci ayağını, 29 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da “Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri” sergisinin küratörü Ekrem Işın rehberliğinde gezilmesi oluşturuyor. Danışmanlığını Catherine Pinguet’nin üstlendiği sergi, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir süreçte, fotoğraflar, seyahatnameler, kartpostallar, dergiler ve gravürler gibi malzemelerle, yüzyıllardır birlikte yaşadığımız, gündelik hayatımızda önemli rolleri olan mahalle sakinlerinin İstanbul’daki geçmişini izliyor.

Sergi turunun ardından 1 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’da, Prof. Dr. Tuba Çavdar Karatepe Hacıbeyzade Ahmet Muhtar’ın İstanbul Kütüphaneleri Raporu” başlıklı bir konferans veriyor. Konferans, Hacıbeyzade Ahmed Muhtar Bey’in İstanbul kütüphanelerinin durumunu gösteren raporuna odaklanıyor. Rapor yirminci yüzyılın başında yazılmış diğer müfettiş raporlarından, sınıflama sistemi ve yenilikçi teklifleri bakımından oldukça farklılık göstermesi açısından önem taşıyor.

İlgili Linkler
Etkinlikler Konferans Sergi
Tüm Yorumlar0
Scroll Top